вопросы как

П’ять «як?» під час війни

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

24 лютого кожен українець змінився. Цінності, ставлення, пріоритети, які були частиною нас у мирний час, зараз адаптувалися під нові обставини.

Коли людина чує нестерпний вибух снаряду десь близько, вона не питає «чому це сталося?», у голові лише — як себе вберегти? як втекти? як врятуватися? Як?

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

👉🏻 Kharkiv IT Cluster зібрав п’ять актуальних відповідей на ЯК-питання під час бомбардування, що корисно знати заздалегідь.

💙 ЯК діяти, коли поряд немає бомбосховища?

💛 ЯК діяти, коли під час обстрілу опинився на вулиці?

💙 ЯК рятуватися з-під завалу?

💛 ЯК правильно заклеїти вікна?

💙 Як заспокоїтися?

Facebook_Ksyusha-19-414x233 П’ять «як?» під час війни
ЯК діяти, коли поряд немає бомбосховища?

Коли почався обстріл + ви у квартирі чи в домі + найближче бомбосховище знаходиться більше ніж за 100 метрів = нікуди не біжіть!

Кращий варіант — залишитися на місці.

  • Чим далі від вікон, тим краще. Ховатися можна у ванній кімнаті, але й тут є нюанс: вони доволі безпечні лише тоді, коли там не облаштований газовий котел.
  • Якщо будинок – це нова багатоповерхівка у 25 поверхів, вийдіть у коридор, на сходові або ліфтові клітини. Саме ці місця здатні витримати потужні удари.
  • Панельні будинки менш захищені, тому в них найбезпечніше місце знаходиться за несучими стінами. Ці стіни зроблені з бетону та доволі товсті.

Несучі стіни — це такі стіни, на яких тримається основна вага будівлі. Щоб їх визначити, достатньо звернути увагу на декілька параметрів:
🔹 На товщину стін: для цегляного будинку — це 25-38 см; для панельного — більше 14 см.
🔹 На розміщення стін: вони розташовані перпендикулярно до плит перекриття, а також — в сторону сусідньої квартири та сходової клітки.

  • Хрущовки зазвичай цегляні, тому в них також треба шукати кут зіткнення несучих стін.

❗❗ Пам’ятайте про правило «двох стін»: між вами та потенційною небезпекою має бути щонайменше дві стіни. Перша скоріш за все зруйнується, а друга буде для вас щитом від уламків. Такими місцями зазвичай можна назвати тамбур, коридор, передпокій.

  • У таке укриття потрібно взяти із собою лом, якщо двері заблокує, лопату на випадок завалу.

Facebook_Ksyusha-20-414x233 П’ять «як?» під час війни

ЯК діяти, коли під час обстрілу опинився на вулиці?

Коли людина чує небезпеку, природні інстинкти кричать нам: «Біжи, що є сили!». Під час обстрілу вгамуйте цю особливість нашого організму. Що ж робити:

  1. Важливо лягти на землю, коли щойно почули свист чи шуршання снаряду.
  2. Лягаємо ниць, голова має бути опущена, руки зігнуті в ліктях, кулаки прикривають шию, п’яти разом, рот відкритий, щоб запобігти контузії.
  3. Перший снаряд розірвався, тому у вас є достатньо секунд, щоб озирнутися та знайти безпечніше місце: біля бордюру, в канаві, ямі, траншеї. Найкраще підійде заглиблення в землі у 1-2 метри на відкритій місцевості.
  4. Якщо в цей час їхали транспортом, заглушіть авто та знайдіть укриття. Перебігайте коротко й відразу після наступного вибуху.

Facebook_Ksyusha-21-414x233 П’ять «як?» під час війни

ЯК рятуватися з-під завалу?

Кличте на допомогу! Скористайтеся телефоном, стукайте по батареях та трубах. Якщо вас не чують, намагайтеся обережно розбирати завал. Не чіпайте те, на чому все тримається.

Чого НЕ можна робити:

❌ Безперервно кричати, адже так ви лише змарнуєте сили та кисень.
❌ Підсвічувати в темряві запальничкою або сірниками. Велика ймовірність того, що десь може бути витік газу, а вогонь спровокує вибух.
❌ Різко рухатись. Можна зачепити один уламок, а він потягне за собою інші.
❌ Витягати самотужки руки й ноги, які знаходяться під завалом.

Що ТРЕБА робити:

✅ Заспокоїтися. Бережіть сили.
✅ Якщо поряд є телефон, який працює, викликайте рятувальників!
✅ Якщо ви травмовані і у вас кровотеча, її треба якнайшвидше зупинити. Можна скористатися ременем або шматком тканини, відірваної з одягу.
✅ Якщо ви цілі і можете безпечно рухатися, подивіться, чи комусь поряд потрібна ваша допомога.
✅ Уникайте переохолодження. Подбайте про те, що можна покласти під себе на підлогу.
✅ Тільки-но почули, що приїхали рятувальники й намагаються вас дістати, кричіть, стукайте, галасуйте! Вас почують. Якщо зараз ви у безпеці, подбайте про те, щоб у кишені був дитячий свисток або щось подібне, що зможе врятувати вам життя!

Facebook_Ksyusha-22-414x233 П’ять «як?» під час війни

ЯК правильно заклеїти вікна?

Забезпечити мінімум гострих уламків можна, якщо правильно заклеїти вікна. У якості матеріалів зазвичай використовують звичайний або малярний скотч. Однак він є не завжди. Як альтернатива, підійдуть тканина, газети, що змочені мильним розчином.
Вікна клеїти по всій поверхні скла та рами. Якщо скотчу недостатньо, тоді клейку стрічку потрібно розміщувати хрест-навхрест смужками. Важливо, щоб лінії якомога частіше перетиналися. Обов’язково мають бути дві діагональні смуги по всій довжині вікна, а вже до цих треба клеїти додаткові.

Якщо вистачить матеріалу, продублюйте хрести із зовнішнього боку вікна. Це допоможе не постраждати тим, хто знаходиться під час обстрілу на вулиці.

Додатковим щитом буде тверда фанера або старі двері, взагалі будь-який твердий матеріал, яким можна надійно закрити вікно. Також в нагоді стане тепла ковдра.

Facebook_Ksyusha-23-414x233 П’ять «як?» під час війни

Як заспокоїтися?

Коли ми чуємо перший вибух, наш організм напружує себе по максимуму й намагається якомога швидше захиститися. У цей момент ми швидкі та чіткі. Хвилею різнобарвних емоцій накриває нас уже у відносній безпеці. Страх, тремтіння, ридання, вирій думок у голові… Як вгамуватися?

💛 Скористайтеся технікою «обійми метелика». Обійміть себе руками за плечі та дрібно стукайте долонями по плечах та спині, ніби це крила метелика тріпочуть. У цей час підтримуйте ритм та кажіть про себе «я в безпеці». Через кілька секунд зупиніться та глибоко вдихніть та видихніть. Повторіть вправу ще раз.
💛 Щоб повернути себе в реальність, можна скористатися правилом трьох. Знайдіть три предмети жовтого кольору навколо себе. Згадайте три види дерев. Почуйте три різних звуки довкола. Доторкніться до трьох різних поверхонь. Відчуйте три різні запахи. Ця вправа дозволяє перезапустити усі наші почуття та зосередитися на «зараз».
💛 Говоріть з людьми. Це допоможе відволіктися не лише вам, а й оточенню.
Ми вже писали статтю на тему психологічної безпеки під час війни. Перейдіть за посиланням та захистіться ментально.

 

Ми всі із нетерпінням та жагою в серці чекаємо, коли ці питання залишаться в майбутньому, коли наші думки знову повернуться в рутинний потік дрібних проблем, дрібних негараздів та питань. Віримо в себе, віримо в перемогу, віримо в Україну!

Бережіть себе – бережіть нашу країну! 💙💛

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Реальные истории мошенничества в интернете во время войны
  2. Сервіси, які стали безкоштовними або майже безкоштовними для українців
  3. Інформаційна безпека та інформаційна гігієна

Коментарі