
Реальні історії шахрайства в інтернеті в умовах війни
На жаль, шахрайство існувало і в мирні часи, а в умовах війни схеми злодіїв отримали нові втілення. Тяжкі часи завжди провокують не лише спалах патріотизму, самовідданості та братерського єднання. Серед нас також живуть і ті, хто намагається заробити на горі інших. Останнім часом в пресі все частіше з’являються повідомлення про виявлення шахраїв, що вводять в оману українців, які потрапили в халепу. Станом на 5 квітня 2022 року кіберполіцейські викрили та затримали 106 осіб за вчинення шахрайства в інтернеті. Жертвою кожного із зловмисників стали десятки постраждалих з усіх куточків нашої держави. Ми підготували добірку найпоширеніших схем шахрайства в інтернеті в умовах війни, щоб застерегти та попередити вас від можливих втрат.
💙 Псевдо перевезення біженців і допомога з житлом
💛 Шахрайство на псевдо благодійності
💙 Шахрайські дії, пов’язані з закупівлею товарів для військових
💛 Як не стати жертвою шахраїв в інтернеті в умовах війни
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Псевдо перевезення біженців і допомога з житлом
Одна з найпоширеніших схем кібершахрайства, від якої постраждали тисячі українців (особливо на сході нашої країни) – імітація перевезення до безпечних міст та допомога в розміщенні. Злодії розміщують в мережі інтернет оголошення, пропонуючи усім бажаючим швидко та безпечно виїхати до заходу України чи навіть за кордон. У ході спілкування шахраї намагаються виманити передоплату за свої послуги, посилаючись на небезпеку, необхідність резервування місць та інше. Зазвичай за свої «послуги» зловмисники вимагають від 500 до 1000 гривень авансу з особи. Отримавши передоплату, шахраї зникають та перестають виходити на зв’язок.
Аналогічно працює і схема наживи на махінаціях із житлом. Підприємливі злочинці намагаються здавати через інтернет неіснуючі квартири та приватні будинки в безпечних регіонах України. Після отримання на картку передоплати у розмірі від 2 до 10 тисяч гривень шахраї блокують у соціальних мережах своїх жертв, міняють номера телефонів та продовжують свою злочинну справу.
Українські правоохоронці активно виявляють та знешкоджують шахраїв, які намагаються нажитися на потребах вимушених переселенців. Подібні дії можуть бути кваліфіковані за статтею 190 Кримінального кодексу України (шахрайство) та передбачати для зловмисників до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Шахрайство на псевдо благодійності
Ще одна схема злочинів, які здобули поширення з початком воєнних дій – діяльність фейкових благодійних та волонтерських організацій. Під виглядом збору грошей на благодійність аферисти створюють фіктивні сайти, сторінки в соціальних мережах, канали в телеграм та привласнюють кошти громадян. Також дуже великого розповсюдження отримала схема зі збору коштів нібито на лікування дітей, які постраждали від військової агресії.
Приклад реальної історії шахрайства на псевдо благодійності: на Вінниччині 31-річний громадянин України збирав в Інтернеті гроші нібито на обладнання для військового шпиталю. За час своєї діяльності шахраю вдалося виманити 53 благодійні внески від небайдужих людей, проте ці кошти були витрачені аферистом на власні потреби. Для своєї шахрайської діяльності зловмисник створив фейкові сторінки в соціальних мережах, де розміщував справжні дописи про збір грошей, однак в оголошеннях змінював банківські реквізити на власні. Наразі злочинець затриманий, йому пред’явлено звинувачення за статтею 190 КК України.
Ще одна реальна історія псевдо благодійності:
Також милосердям українців активно зловживають представники росії. Під виглядом збору пожертвувань, діяльності благодійних фондів створюються фішингові сайти, які направлені на заволодінням вашими персональними даними. Уважно перевіряйте написання адреси сайту, не переходьте за посиланнями, якщо не впевненні в їх надійності.
Шахрайські дії, пов’язані з закупівлею товарів для військових
Наші захисники, які задіяні в зоні активних бойових, дій потребують допомоги у вигляді якісної амуніції, бронежилетів, рукавиць, наколінників, розвантажувальних жилетів, лікарських засобів. Тисячі людей, як в Україні, так і по всьому світі, сприяють діяльності благодійних фондів та волонтерських організацій. У мережі інтернет існує безліч оголошень щодо продажу товарів для потреб армії. На жаль, серед продавців трапляються аферисти.
Схема роботи шахраїв досить проста – в інтернеті розміщується оголошення щодо продажу товарів, які користуються попитом. Посилаючись на небезпеку, зловмисник намагається витягнути передоплату, після отримання якої зникає.
Реальні історії шахрайства на продажі товарів для армії:
Як не стати жертвою шахраїв в інтернеті в умовах війни:
- Найголовніша порада, якщо ви все-таки стали жертвою шахраїв або вас намагалися ошукати – не зволікайте і обов’язково звертайтеся до поліції за місцем проживання. Також ви можете направляти свої звернення на електронну скриньку Сервісної служби кіберполіції: callcenter@cyberpolice.gov.ua. Чим більше злочинців буде притягнуто до відповідальності, тим менше українців постраждає в майбутньому від їхніх рук.
- Щодо послуг перевезення – з регіонів, в яких йдуть активні бойові дії організовано безкоштовні евакуаційні потяги до західної України. Крім того, існує безліч волонтерів, які здійснюють безкоштовне вивезення мирного населення автобусами, в тому числі за кордон. Про варіанти такої евакуації з Харкова ми писали раніше: Безкоштовна евакуація з Харкова до Полтави та Дніпра та Безкоштовна евакуація з Харкова до Молдови .
- Якщо ви все-таки вирішили скористатися послугами платних перевезень – намагайтеся купувати квитки та бронювати місця в офіційних перевізників та не надавати передоплату. Обов’язково перевіряйте репутацію перевізника шляхом пошуку відгуків.
- При пошуку житла радимо звертатися до знайомих, які вже проживають в місті, де знаходиться квартира чи приватний будинок. Якщо таких знайомих немає – обов’язково просіть додаткові детальні фото приміщення. Можете також вдатися до хитрості, пообіцяйте відправити передплату на рахунок через годину і попросіть бронь житла, а в цей час спробуйте подзвонити власнику з іншого номера и домовитись про оренду на ті самі дати. Якщо ваш співрозмовник не повідомить вам про те, що житло вже заброньовано – перед вами шахрай.
- Щодо внесків на адресу благодійних фондів чи волонтерів, перш за все перевіряйте історію цих організацій. Вам необхідно перевірити:
– чи надають вони звіти про свою минулу діяльність?
– чи є в них офіційний сайт або хоча б сторінка в соціальних мережах?
– чи відповідають банківські реквізити, які вам надали тим, які розміщено на офіційному сайті? - При купівлі будь-яких товарів в мережі інтернет, в тому числі для армії, намагайтеся не відправляти передоплату, просіть відправки товарів накладним платежем. Також приділяйте увагу вивченню репутації продавця. В інтернеті існує відкрита база шахраїв на кшталт https://marker.org.ua/base/fake-olx , де ви можете перевірити відгуки інших покупців та поділитися своїм досвідом.
Разом ми сильні! Разом до перемоги!
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: