21 рік розвитку ІТ в Україні та світі — досвід Валерія Красовського, співзасновника й CEO Sigma Software
Sigma Software — це міжнародна компанія, що має офіси в 17 країнах по всьому світу. Компанія має українське та шведське коріння і надає послуги з ІТ-консалтингу клієнтам на глобальному рівні. Серед замовників Sigma Software — Volvo, Scandinavian Airlines, Verizon Media, DanAds, IGT, Formpipe, Knorr-Bremse та інші компанії, що працюють в 10+ різних бізнес доменах.
Sigma Software була заснована 21 рік тому, у 2002 році.
🤔 Якою була тоді індустрія ІТ, що відбувалось в Україні та світі, які технології змінювали наше уявлення про життя впродовж цих років? Як розвивалась компанія, як змінювались проєкти та ставлення замовників до України?
Про все це Kharkiv IT Cluster розпитав Валерія Красовського, співзасновника й CEO Sigma Software.
— Валерію, компанія була заснована в 2002 році в Харкові. Чи пам’ятаєте, що тоді відбувалось у світі технологій?
— Початок двохтисячних — це криза доткомів та телекомів, етап, коли, як стверджували експерти з бізнесу, настала «нова економіка». Проте ті нові бізнес-моделі на ділі виявились неефективними, що в результаті призвело до хвилі банкрутств.
Також 2002 — це рік, коли вийшла мова програмування .NET. Взагалі 20 років тому мов програмування було значно менше, і поява нової — то завжди була подія. А для нашої компанії це взагалі знаково, з кількох причин. По-перше, в нас історично сильна експертиза з .NET стеку і багато великих та дуже великих проєктів, що написані саме на .NET.
По-друге, в 2021 році до ради директорів компанії приєднався наш давній партнер Сет Демсі, що був топ-менеджером таких компаній як Microsoft, Google та Verizon Media, а 20 років тому особисто брав участь у створенні першої версії .NET.
По-третє, шведська компанія Formpipe, що створює системи документообігу для багатьох державних установ Скандинавії і є нашим клієнтом вже понад 10 років, отримала нагороду від Microsoft як одна з перших компаній, що випустила комерційне рішення на .NET.
— Розвиток яких технологій, на вашу думку значно вплинув на ІТ-індустрію і життя взагалі?
— Звичайно, це розвиток мобільних телефонів. Пам’ятаю, у 2007, коли був представлений перший iPhone, я був серед тих, хто скептично ставився до нововведень: “Як це телефон без кнопок, як це друкувати на екрані?” І таких як я було дуже багато. До того ж в перших моделях iPhone були й інші рішення, які викликали подив та, що й казати, ускладнювали життя користувачу. От як неможливість робити копіпаст. Проте в наступних моделях вони позбулись того, що було незручно, зробивши при цьому революцію в світі мобільних телефонів та надавши колосальний буст розвитку мобільних додатків, ігр, мобільного шопінгу, тощо.
Також відзначу появу та розвиток відеодзвінків. В перших сервісах якість, звісно, була поганою, але за останні роки, з розвитком інтернету і особливо з початком карантину, вона дуже еволюціонувала.
Набагато пізніше світ звернув увагу на технологію augmented reality. Ми всі знаємо, що девайси, які можна використовувати для занурення у світ AR або VR, коштують досить дорого, вони досі не масмаркет, і напевно ще довго такими не будуть. Та й самі технології все ще недостатньо якісні, і не можуть у повному обсязі використати ті можливості, що доповнена реальність відкриває. Але за такими технологіями майбутнє.
Наша компанія в Україні була серед піонерів з вивчення AR/VR. Створена нами гра Black Snow та AR-платформа тогоріч була представлена в найбільшому в світі торговому центрі Mall of Emirates. Завдяки технологіям доповненої реальності, торговий центр перетворюється на гейміфікований ігровий майданчик, де відвідувачі можуть грати в численні ігри доповненої реальності, збирати бали та вигравати призи. Мільйони відвідувачів Mall of Emirates вже скористались цією нагодою.
— Повернемось трохи в минуле. Якою була компанія 21 рік тому та що змінилось за цей час?
— Компанію ми з партнерами створювали на принципах, які залишаються незмінними і по сьогодні:
- Причетність кожного створює команду.
- Основа єдності — задоволення від роботи та прагнення до спільної мети (і навіть своїм дітям я кажу, що зовсім не важливо, чи будете ви програмістами, лікарями чи вчителями, адже важливо любити те, що ви робите).
- Наше завдання — вдосконалення послуг.
- Наш інструмент — високі технології.
- Наш результат — майбутнє наших клієнтів, нас та нашої країни.
Змінилось багато чого, ми виросли, вийшли на глобальний рівень, створили навколо компанії цілу екосистему, що об’єднує і підтримку стартапів, і розвиток освіти, і синергію бізнесів. Звісно, збільшилась складність проєктів і рівень відповідальності.
Спочатку ми здебільшого працювали як розширення команди клієнта. Наразі ж це складні проєкти з автоматизації різних галузей бізнесу. І зараз ми не просто частина чогось, адже ми беремо на себе відповідальність за виконання повного проєкту під ключ.
— А якими були запити клієнтів на початку 2000-х? Чи змінилися за цей час їх очікування та сприйняття України та українців? Як саме?
— У ті часи переважна більшість замовлень були простими, в основному на розробку веб-сайту або порталу. Основною відмінністю від сьогодні є те, що тоді в нас, українських ІТ-компаній, не було належної експертизи, щоб розробляти складні проєкти. Я кажу не про інженерну експертизу, а про проєктний менеджмент, бізнес-аналіз, те, що розвинулось дещо пізніше.
Сьогодні ж, маючи ці знання та досвід, ми можемо вести найскладніші проєкти з нуля, забезпечуючи високу якість на кожному етапі. Це той шлях, який ми пройшли у плані розвитку ІТ-середовища.
Наведу кілька прикладів таких проєктів.
Для Scandinavian Airlines команда Sigma Software розробила систему управління витратами. Вона відстежує витрату палива, допомагає приймати рішення щодо вибору постачальника палива та цін, а також автоматизує імпорт електронних та паперових рахунків, формує результати обробки даних у вигляді звітів. Це дозволяє клієнту значно оптимізувати роботу та знизити операційні витрати. Сьогодні така система обробляє понад 1100 рейсів у 136 напрямках щодня.
Один із найбільших світових медіа конгломератів, Oath (Verizon Media), кілька років тому придбав платформу обміну та розподілу відеоконтенту, розробку якої вела повністю і від початку команда Sigma Software. На базі цієї платформи відбувається відбір, трансляція, розподіл та найкоротший спосіб доставки відеоконтенту покупцю. Додаткові послуги допомагають монетизувати відео, проводити обробку даних і збір статистики. Система, що написана нашими фахівцями, щодня використовується тридцятьма тисячами тисяч підприємств, здатна обробляти до 1 млн запитів в секунду і до 120 терабайт інформації щодня.
Для компанії Formpipe, про яку я вже розповідав вище, наша команда розробила систему, що значно спрощує роботу державно-муніціпальних установ. Рішення дозволяє приймати, обробляти, оновлювати та зберігати запити від громадян, оновлювати статуси запитів та надавати всю необхідну інформацію щодо їх вирішення аж до закриття. Використовується у 15+ шведських муніципалітетах, податкових агентствах, університетах, медичних установах, фінансових, енергетичних компаніях, науково-дослідних центрах на всій території Швеції. Таких прикладів дуже багато.
Впродовж багатьох років український ІТ-бізнес багато робив, щоб Україну сприймали в світі як розвинений ІТ-хаб, і ми досягли в цьому успіху. На жаль, сумні обставини минулого року, звісно, стали викликом для багатьох українських бізнесів.
Проте і зараз є чимало всесвітньо відомих компаній, які продовжують співпрацю з українцями, адже вони знають і цінують ту якість, яку ми можемо їм запропонувати. Особливо їх надихає стійкість української нації і те, всупереч яким умовам ми продовжуємо створювати високоякісні продукти.
Чи є цьому підтвердження? Звісно. Скажу тільки, що від початку війни наша компанія не втратила жодного клієнта, через їх високу довіру до нас та завдяки відданій роботі всієї нашої команди.
— Чи пам’ятаєте перший проєкт компанії? Якщо порівняти його із сучасним проєктом, в чому полягатиме основна різниця, а що залишилось незмінним?
— Одним із перших проєктів, який яскраво запам’ятався, був стартап нашого швейцарського партнера, який пропонував у зручному вигляді розмістити на порталі бренди, категоризувати їх, щоб можна було легко та зручно знайти те, що тобі потрібно. Думав він у правильному напрямку, але проєкт не став успішним, намагаючись охопити надто велику нішу, а саме — мав наміри категоризувати весь інтернет. На ділі вийшло так, що успіх здобули ті, хто категоризував окремо взяті ніші.
Якщо порівнювати проєкти двадцятирічної давнини та сучасні, то основна різниця буде в тому, що сьогодні існує велика кількість нових тулів, які використовуються в тому числі в комунікації. Проте з точки зору управління проєктами, базові речі лишились незмінними. Як і раніше, багато залежить від самої людини, що керує проєктом: чи готова вона брати на себе відповідальність, проактивно працювати з ризиками, з людьми тощо.
Є ще одна річ, яка залишилась незмінною — це цінність особистої комунікації та зустрічі віч-на-віч. І карантин та віддалена робота це тільки підтвердили.
— Яким ви бачите бізнес та компанію в наступні 20 років?
— Коли компанія росте, у тебе завжди різні почуття всередині. Коли з тобою працює сто людей, ти всіх знаєш, коли дві тисячі, і вони розподілені по всьому світу, це набагато складніше, і знати всіх ти вже фізично не можеш. Але щоб бізнес зростав і розвивався, треба адаптуватись до нових умов.
Мене часто запитують, чи не нудно 20 років займатись одним і тим самим. Проте це не одне і те саме. Компанія з оборотом у мільйон доларів та компанія зі ста мільйонами — це різні компанії та різний рівень проблем, які потрібно вирішувати щодня.
Планувати щось у сучасних умовах дуже важко. Невідомо, що буде за кілька років, не кажучи вже про кілька десятиліть. Але я думаю, що бізнес і екосистема, які ми будуємо сьогодні, будуть набагато більшими. І я вірю, що ми вийдемо на нові рівні, будемо в топ кращих компаній і для замовників, і для фахівців. І не тільки в Україні, але й у світі.
Підпишись на наш телеграм-канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: