Як аутсорсинг перестав бути аутсорсингом: Валерій Красовський, співзасновник та CEO Sigma Software
Sigma Software — це міжнародна компанія, що має офіси в 17 країнах по всьому світу. Компанія має українське та шведське коріння, та надає послуги з ІТ-консалтингу клієнтам по всіх куточках земної кулі. Серед замовників Sigma Software — Volvo, Scandinavian Airlines, Verizon Media, DanAds, IGT, Formpipe, Knorr-Bremse та інші компанії, що працюють в 10+ різних бізнес доменах.
За 21 рік свого існування компанія з аутсорсингової виросла в зрілу сервісну компанію повного циклу розробки з розвиненою екосистемою, що включає в себе власний бізнес-інкубатор, освітній майданчик, бізнес-об’єднання компаній, власну продуктову лінійку тощо.
Про те, навіщо бізнесам будувати навколо себе екосистеми та як це працює, зі свого досвіду розповідає Валерій Красовський, співзасновник та CEO Sigma Software.
— Валерію, Sigma Software — не просто компанія, а група компаній. Коли вона почала формуватись та чому саме? На яких принципах компанії можуть доєднатися до групи?
— Насправді, це історія, якій вже понад 15 років. У 2006 році наша компанія стала частиною великої скандинавської групи компаній Sigma. На той час ми мали кілька пропозицій, але Sigma нам сподобалася тим, що вони працювали у схожому до нашого підході та типі мислення. Вони були професіоналами із вибудуваною культурою взаємоповаги всередині компанії. Окрім того, вони не будували суворої ієрархії, а поділяли групу на самостійні компанії, які були доволі мобільними і могли самостійно розвиватися.
Ментально і з точки зору ведення бізнесу ми ще до приєднання були схожі на Sigma. У цій угоді ми також побачили для себе нові можливості для зростання. Ми розуміли, що для харківської компанії з чисельністю 60 чоловік шлях до роботи з такими клієнтами, як Volvo, був би дуже довгим наодинці.
Після цього ми дуже довго розвивалися органічно, але в певний період ми вирішили, що треба шукати партнерів. Тому в 2020 році до нас доєдналася харківська сервісна компанія IdeaSoft, а згодом ще одна компанія — Eventyr.
Так, у свою чергу Sigma Software стала групою компаній. При чому в деякому сенсі ми повторили власну історію, бо IdeaSoft та Eventyr зберегли свою ідентичність, менеджмент та певну автономність, при цьому отримавши можливості, які є у великої та сталої компанії з розвиненим брендом.
— Минулого року Sigma Software анонсували створення об’єднання бізнесів UA Tech Network. Ці компанії, на відміну від IdeaSoft та Eventyr не є членами групи?
— Так, це окреме об’єднання, до складу якого наразі входить кілька десятків українських ІТ-компаній загальною чисельністю понад 1000 осіб. Воно спрямоване на те, щоб підтримати та допомогти розвитку малого та середнього українського бізнесу, який під час війни стикається з певними складнощами.
UA Tech Network не є асоціацією, це об’єднання для більш ефективного розвитку бізнесу. Наша мета — налагодити синергію між сервісними та продуктовими компаніями, знайти для них спільні точки дотику. Адже в складні часи краще діяти разом.
Крім того, резиденти UA Tech Network мають можливість користуватися 20-річним досвідом та широким нетворком Sigma Software, адже в нас експертиза у 10 різних бізнес-доменах, контракти із світовими брендами та офіси в 17 країнах. В такому партнерстві, невеликі компанії зможуть працювати зі світовими гігантами, отримувати менторську підтримку, маркетингове просування та більшу кредібіліті.
— Оскільки ви згадали про синергію продуктових та сервісних бізнесів: компанія Sigma Software — сервісна, проте має продуктову лінійку. Поєднувати такі різні бізнеси має бути важко, чому ви вирішили робити власні продукти?
— Це ж відомий факт — багато хто з ІТ-фахівців мріє про власні продукти. Ми також не виключення. Впродовж 21 рік ми щось пробували, помилялись, починали з початку, накопичували досвід.
Насправді, продукти — це ніша, якої прагне не лише Україна, а й увесь світ. На багатьох ринках продукти мають більший попит, ніж сервіси, оскільки це щось готове й те, що можна взяти й використовувати тут і зараз. При цьому мало хто досі усвідомлює який буст продукту може дати сервісний бізнес.
Дивіться, запорука успіху b2b-продукту в тому, що він розв’язує проблему бізнесу, яку раніше ніхто не розв’язав. Ідеї таких продуктів виникають тоді, коли людина добре розуміє конкретну предметну сферу та потреби бізнесу. Знання приходять тільки з досвідом, який власне й дають інженерам консалтингові компанії: вони мають можливість працювати в різних доменах, із широкою географією замовників і бізнесами різного розміру.
Приклад такої моделі роботи — компанія Clean.io, яка 2019-го стала стартапом року в Балтіморі (США) і залучила вже кілька раундів інвестицій. Команда Sigma Software стала кофаундером, інвестором і співавтором рішення, що бореться зі шкідливою рекламою. Маючи реальний досвід роботи в домені, ми добре бачили проблему на ринку і змогли розв’язати її, одразу отримавши високий інтерес з боку замовників.
Нещодавно Clean.io придбала американська компанія Human — один із лідерів на ринку кібербезпеки. Доречі, за рік до того, Human також придбала ізраїльський стартап PerimeterX, так що тепер можна сказати, що ми частина команди, яка поєднує найкращі уми України, Америки та Ізраїлю для впровадження ефективної кібербезпеки.
За такими ж принципами працюють і компанії-члени групи. Наприклад, компанія IdeaSoft на своїй базі створила продукт Global Ledger. Продукт пропонує унікальну послугу, яка перешкоджає кіберзлочинності та відмиванню грошей, дозволяючи банкам вільно працювати з криптовалютами. Історія його почалася кілька років тому. На той час засновники вже мали глибокий досвід роботи у різних проектах Blockchain та FinTech і чітко бачили майбутні проблеми, які виникатимуть у зв’язку із зростанням використання криптовалют. Проєкт успішно розвивається, в 2021 вийшов на світовий ринок та анонсував початок співпраці з Управлінням ООН з наркотиків і злочинності. В партнерстві з ними Global Ledger запустив курс з криптовалют, сфокусований на протидію незаконному використанню цифрових активів.
Підсумовуючи, сьогодні Sigma Software — це інтегратор великої кількості різних продуктових рішень. Частину з них ми фасилітували та запустили як власні, частина — це продукти партнерів.
— Ви згадуєте багато трендових технологій, на базі яких створюєте продукти та рішення. У вас є власний R&D-центр для їх вивчення?
— Research and development в нас є дуже давно, звісно, ми слідкуємо за трендами в світі технологій. В 2016 році в наших великих офісах в Україні ми облаштували спеціальні лабораторії, проте з початком карантину, а потім війни, фізичні центри R&D тимчасово використовуються менш активно. Проте R&D робота не зупиняється.
Ми працюємо в різних бізнес-доменах, від автомобільної та авіаційної галузі до електронної комерції, будівництва, фінансів, реклами, ігор та інших. Коли працюєш в якомусь секторі тривалий час, починаєш бачити проблеми, які ще ніким не вирішені. Виникає ідея, що тут є місце для якогось нового продукту, стартапу. В цьому й перевага бізнесу, якщо він працює з величезною кількістю індустрій.
Коли в наших інженерів з’являються ідеї, вони можуть їх реалізувати, користуючись нашими R&D центрами. Якщо здається, що ідея може мати успіх, ми можемо продовжити співпрацю в рамках нашого інкубатору Sigma Software Labs.
— Цей інкубатор також частина вашої екосистеми? Чи він продовжує працювати під час війни?
— Так і так. Sigma Software Labs — це окремий інвестиційний підрозділ Sigma Software Group. Цей проєкт від самого початку був покликаний поєднувати зусилля сервісного та продуктового бізнесів, шукати продуктові рішення в сервісному бізнесі та розвивати їх в окремі компанії. З 2019 року через інкубатор проінвестовано $1,5 млн в 12 портфельних компаній. Зокрема, минулого року портфельный стартап Datrics залучив стратегічного партнера, що стало суттєвим успіхом для венчурної історії компанії. Ще одне продуктове рішення з кіберпезпеки стало частиною великої американської компанії, та продовжує розвиток на ринку під сильним брендом.
Головна мета Sigma Software Labs — створення екосистеми для стартапів, менторська допомога, допомога із залученням інвестицій, адже в компанії широкий нетворк фондів та інвесторів. Крім того, ми можемо інвестувати в багатообіцяючі проєкти самі, через Sigma Software Labs, через SID Venture Fund, який заснували ко-фаундери Sigma Software разом із співзасновниками компаній IdeaSoft та Datrics.
Незважаючи на війну інкубатор продовжує працювати, проводити стартап конкурси, ділитись експертизою із підприємцями, інвестувати та підтримувати свої портфельні стартапи, допомагати із масштабуванням рішень на міжнародні ринки.
— Але ж ви навчаєте не тільки підприємців? Частиною екосистеми компанії є власний університет. Чим він займається? Коли та навіщо був створений?
— Sigma Software від початку свого існування багато уваги приділяла розвитку освіти. Більше 15 років тому ми почали працювати зі студентами та вишами, розвивати професійні спільноти, а крім того, почали будувати потужну систему внутрішнього навчання та менторства, щоб надати всім нашим фахівцям максимум можливостей для професійного зростання.
Як окремий бренд Sigma Software University з’явився в 2016 році. На той час в нас було дуже багато проєктів, ініціатив, партнерств, націлених на розвиток освіти, як всередині компанії, так і зовні. Ми вирішили, що настав час об’єднати їх всі та структурувати. На той час в інших великих компаній вже також існували власні освітні майданчики. Основною відмінністю Sigma Software University від них було те, що вони фокусуються більше на внутрішньому навчанні та навчанні спеціалістів рівня Junior. Ми крім цих двох напрямків пропонуємо ще й курси для досвідчених фахівців. Ці курси та тренінги дають можливість Senior-спеціалістам опановувати нові мови програмування, нові технології, ділитися досвідом один з одним.
Працює університет в трьох основних напрямках. Це по-перше, внутрішня освіта та менторська програма всередині компанії. По-друге, партнерство з освітніми установами, вдосконалення освітніх програм вишів, робота зі студентами, інтернатури та кемпи для тих, хто ще не має досвіду або тільки починає свій шлях в ІТ. Наразі нашими партнерами є понад 40 вишів, коледжів, ІТ-шкіл в Україні та за кордоном. Нарешті, третій напрямок – це зовнішні курси, які охоплюють різні технології, спеціальності (як технічні, так і нетехнічні) та професійні рівні.
Незважаючи на війну наш університет продовжив працювати, і навіть в більш інтенсивному режимі, приєднуючись до проєктів Мінцифри, запускаючи безкоштовні курси для тих, хто втратив роботу через війну, працюючи над підвищенням кваліфікації викладачів тощо.
Наразі Sigma Software University працює також в інших країнах, таких як Швеція, Ізраїль, Саудівська Аравія, Польща, Грузія, налагоджуємо відносини з Німеччиною та Танзанією.
Робимо ми освітні проєкти і для дітей. В середині літа Sigma Software разом із благодійним фондом “Голоси Дітей”, школою програмування IDF school запустили проєкт Star for Life Україна. Проєкт має на меті навчити школярів комп’ютерної грамотності та основ програмування, за необхідності надати їм психологічну допомогу та мотивувати їх на навчання та особистий розвиток.
— Дякуємо, Валерію, за цікаву розмову. Насамкінець хочемо спитати, які плани в компанії на 2023?
— Ми, як і раніше, активно розвиваємо бізнес на всіх ринках, де він у нас є — це і США, і Євросоюз, і Близький Схід. Безумовно продовжуємо розвивати українські офіси (яких до речі в 2022 стало аж на сім більше, ніж було в 2021), та всіляко сприяти тому, щоб більшість замовлень надходила саме в Україну. Думаю, це найкраща підтримка, яку наші західні партнери можуть нам надати.
Також залучаємо партнерські венчурні фонди для інвестицій та всебічно розвиваємо всі складові екосистеми. Впевнені, що наші зусилля вже приносять результат, тож ІТ-галузь буде й надалі успішно розвиватись, забезпечуючи фінансову стабільність країні та людям.
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: