КСВ під час війни. 10 соціальних ініціатив від Sigma Software в 2022

КСВ під час війни. 10 соціальних ініціатив від Sigma Software в 2022

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Днями компанія Sigma Software випустила традиційний щорічний КСВ звіт, де поділилась реалізованими в 2022 ініціативами та проєктами, що мають соціальну вагу. У Sigma Software роками існує програма, що має на меті слідування цілям сталого розвитку. Соціальні ініціативи завжди були значною частиною життя компанії. З 24 лютого фокус усіх людей на воєнних діях і на тому, як можна допомогти країні, своїм близьким, армії, постраждалим.

Це, звісно, змінило пріоритетність КСВ активностей. Основні напрямки, які на час війни опинилися в фокусі, — це:

  • корпоративне волонтерство, допомога компанії та фахівців армії та громадянам;
  • ІТ-освіта для широкого загалу через освітню платформу Sigma Software University, а також через власні освітні програми;
  • сприяння відновленню країни, створення продуктів, що допомагають українцям та сприяють відновленню ментального здоров’я.

Протягом 2022 року Sigma Software у тісній співпраці з фахівцями компанії, їхніми родинами, партнерами та клієнтами робила все можливе для підтримки народу та країни. За словами представників компанії майже кожний член їх великої команди був залучений до соціальної діяльності та в численні ініціативи, що включали в себе соціальну допомогу, освітні послуги, психологічну підтримку та державні програми.

У своєму щорічному КСВ звіті компанія зібрала свої соціальні ініціативи, а Харківський ІТ Кластер радо ділиться добіркою десяти найбільш помітних з них.

Підтримка людей в найважчі часи й завжди

З самого початку в компанії був план на випадок війни. І тому вже в перші часи від початку вторгнення, злагоджена команда взялася до роботи. Більшість людей з Харкова, Сум, Києва, Одеси, Дніпра й невеликих міст компанія вивезла в безпечні місця, разом з сім’ями та домашніми тваринами. Волонтерська група, яка організувалася в перші години війни, робила неможливі речі: евакуаційні автобуси з Харкова йшли навіть у найважчі дні. Компанія забезпечувала всіх, і тих, хто евакуювався власним транспортом також, тимчасовим житлом та всім необхідним для роботи та нормального життя. Для тих, хто релокувався до Західних областей, компанія орендувала на довгий строк бази відпочинку, забезпечивши понад 300 фахівців житлом на кілька місяців.

Завдяки регулярній та структурованій внутрішній комунікації, компанія швидко та ефективно доносила останні новини, ділилась статусами, збирала зворотній зв’язок. І намагалась якнайскоріше повернутись до нормального режиму, переконавшись, що всі спеціалісти в безпеці. У Sigma Software змогли повністю відновити роботу та повернутись до довоєнних процесів за лічені дні після початку бойових дій.

Фонди підтримки та корпоративне волонтерство

Понад п’ять років тому компанія Sigma Software зареєструвала власний благодійний фонд для підтримки численних соціальних ініціатив. 24 лютого 2022 року фонд запрацював у нових напрямках — допомоги населенню та військовим. Головними координаторами стали спеціалісти Sigma Software та IdeaSoft, харківської сервісної ІТ компанії, що два роки тому стала частиною Sigma Software Group. Компанії долучилися до евакуації громадян. Було вивезено понад 1,5 тисячі людей з Харкова та інших міст, що опинились в зоні бойових дій. Ті, хто з різних причин залишились у гарячих точках, також потребували допомоги. Ліки, предмети першої необхідності, товари для дітей, їжа — з перших днів люди відчули нестачу цих товарів.

Fondy-pidtrymky-ta-korporatyvne-volonterstvo-414x420 КСВ під час війни. 10 соціальних ініціатив від Sigma Software в 2022

З першого дня Sigma Software разом із фахівцями донатила на підтримку різних проєктів. Загалом наразі понад 3,5 млн доларів Sigma Software, IdeaSoft та їхні небайдужі клієнти передали на різноманітну допомогу. Компанія та її фахівці організували внутрішній фонд для допомоги спеціалістам, які цього потребують. Також компанія допомагає із закупкою військового екіпірування для мобілізованих фахівців. За тими, хто пішов до лав ЗСУ чи тероборони зберігаються їхні місця та виплати. Фахівці Sigma Software беруть активну участь у волонтерській діяльності з перших днів війни, збирають кошти на гуманітарну допомогу, автівки для ЗСУ, дрони, тепловізори, одяг, взуття та медикаменти, тощо.

Технології для допомоги людям

Sigma Software використовує власну експертизу, щоб разом із партнерами створювати продукти, що допомагають українцям. Навесні дизайн команда компанії розробила портал Swedes for Ukraine. Портал надає можливість небайдужим шведам, що мають вільні житлові приміщення, розміщувати інформацію про них на порталі, та запросити сім’ї українських біженців розміститися в їхніх будинках. Житло надається безкоштовно протягом перших трьох місяців перебування.

Swedes-for-Ukraine-414x234 КСВ під час війни. 10 соціальних ініціатив від Sigma Software в 2022

У червні спеціалісти Sigma Software розробили чат-бот (@tviyDimKharkivBot) для перевірки стану житла в Харкові на запит харківської міської ради. Лише за перші чотири дні з моменту запуску, ним скористалися понад 50 тисяч людей, які зробили 145 тисяч запитів. Також Sigma Software та їх замовник і партнер, компания Bezyl створили українську версію додатка для підтримки психічного здоров’я українців.

chat-bot-tviyDimKharkivBot-414x234 КСВ під час війни. 10 соціальних ініціатив від Sigma Software в 2022

Star for Life Ukraine

Незважаючи на війну, Sigma Software продовжує розвивати освітній напрямок та допомагає всім бажаючим відкрити для себе світ інформаційних технологій. У середині літа Sigma Software разом із благодійним фондом “Голоси Дітей”, школою програмування IDF school та Sigma Software University запустили проєкт Star for Life Україна. Проєкт має на меті навчити школярів комп’ютерної грамотності та основ програмування, за необхідності надати їм психологічну допомогу та мотивувати їх на навчання та особистий розвиток.

Star-for-Life-Ukraine-414x311 КСВ під час війни. 10 соціальних ініціатив від Sigma Software в 2022

Наразі проєкт запущений в пілотній стадії із двома ініціативами. Це по-перше, літній ІТ-табір для навчання дітей навичкам Java у здоровому та спокійному місці. А по-друге, проєкт оснастив лабораторію, що надасть можливість дітям та підліткам отримати позашкільну освіту та опанувати ази програмування у місцях проживання внутрішньо переміщених осіб.

Стартап конкурс ІТ_Eureka

Sigma Software вже всьоме проводить конкурс для стартапів IT_Eureka. Крім власне змагання та можливості отримати зворотний зв’язок від досвідчених інвесторів та підприємців, учасники отримують курс лекцій від топ представників української ІТ-індустрії, фаундерів зіркових стартапів, партнерів міжнародних венчурних фондів.

Startap-konkurs-IT_Eureka-414x276 КСВ під час війни. 10 соціальних ініціатив від Sigma Software в 2022

У рамках двомісячного інтенсиву стартапери навчаються основам побудови успішного бізнес-проєкту, готуються до участі у всесвітньовідомих акселераційних програмах, отримують індивідуальний коучинг та практичні поради від менторів. В 2022 понад 100 команд з України та Європи подали заявки на участь.

ІТ для миру: хакатон Hack for Peace

Восени Sigma Software за підтримки Мінцифри та партнерів з п’яти європейських країн, провела хакатон, що об’єднав понад 500 учасників з України, Великобританії, Швеції, Польщі та Португалії. Учасники мали нагоду імплементувати свої ідеї та побудувати стартапи за підтримки інвесторів та менторів.

Метою заходу було створення щонайменше двадцяти технологічних рішень та продуктів задля вирішення потенційних соціальних проблем, що коїть війна. Сучасні часи вимагають сучасних рішень. І технології не менш важливі, ніж новітня зброя. За допомогою хакатону Hack for Peace Україна отримала доступ до інноваційних рішень та ідей, що здатні допомогти країні перемогти та відновитись.

Залучення жінок: Femmegineering

Гендерна рівність залишається важливим напрямком для Sigma Software. Femmegineering — ініціатива, спрямована на підтримку та розвиток жіночого tech ком’юніті. Ініціатива була заснована в Швеції Sigma Group задля створення інклюзивного середовища, де жінки матимуть рівні права, інструменти та ресурси для побудови успішної кар’єри в IT-секторі.

Починаючи з червня 2022 року Sigma Software вирішила масштабувати проект та вивести його на всеєвропейський рівень, фокусуючись спершу та країнах, де є наші представництва — Португалія, Польща, Болгарія. Оскільки більшість переміщених осіб з України — жінки, які стали єдиними годувальниками своїх сімей, ця ініціатива практично допоможе українським сім’ям, створивши можливості для освіти та працевлаштування жінок. Проєкт передбачає надання доступу до ІТ-курсів від Sigma Software University, безкоштовний доступ до технічних оффлайн мітапів від наших експертів сфери, а також публікації надихаючих історій жінок в tech.

Професійний розвиток викладачів: Teachers’ smartup

Навчати студентів знанням, що є затребувані, можна тільки тоді, коли сам викладач добре розуміє поточні тренди та тенденції, стежить за останніми новинами тощо. В Sigma Software University ще в 2021 вирішили, що системно треба підходити і до навчання викладачів. Для початку спеціалісти компанії, експерти в галузі освіти, створили спеціальний телеграм канал для викладачів, де регулярно діляться новинами зі світу ІТ, останніми трендами в освіті, так званими best practices та іншою цікавою і корисною інформацією.

А наприкінці 2021 року народився проєкт Teachers` Smartup. Проєкт проводиться у форматі курсу, та передбачає п’ять днів лекцій та доповідей з хард та софт скілів, що важливі та необхідні для викладачів. До курсу в якості спікерів доєднуються фахівці Sigma Software, кожний має роки досвіду в своєму напрямку та безліч реалізованих проєктів. Наразі компанія вже провела два інтенсиви, а третій запуститься невдовзі. Кожен з курсів збирав понад 500 учасників та охоплював як технічні, так і нетехнічні, але корисні для організації навчального процесу та роботи зі студентами теми. Курси організовані через систему LMS: від реєстрації до видачі сертифікату. Кожен учасник отримує власний кабінет, де зберігаються усі матеріали курсу, що значно збільшує ефективність навчання.

Мистецтво на підтримку людей: серія муралів «Об’єднані перемогами»

У листопаді 2022 Sigma Software стала партнером створення серії муралів у Львові.

25 художників зі всієї України протягом двох днів малювали мурал на стіні розміром 400 кв.м., що на території ТРК Victoria Gardens. Стінопис символізує 25 областей України і те, як кожна з них бачить перемогу над ворогом.

seriya-muraliv-Obyednani-peremogamy-414x233 КСВ під час війни. 10 соціальних ініціатив від Sigma Software в 2022

Проєкт під назвою «Об’єднані перемогами» організували спільно найбільший ТРЦ в Західній Україні Victoria Gardens, Sigma Software, мистецькі платформи Волонтерський проєкт «Для бійців від митців», «Фарбований лис», IT-компанія Sigma Software, благодійний фонд «Завжди Україна». Поки на 25 рівнозначних фрагментах, розташованих вздовж стіни, художники створювали тематичні сюжетні композиції, небайдужі відвідувачі мали змогу їх підтримати і відвідати арт фестиваль із дитячими майстер-класами, частуванням та святковим концертом. Впродовж двох днів усі охочі можуть долучитися до розмальовування військових машин та благодійного збору на позашляховик для 24 механізованої бригади.

Наш дім — Земля

Зелені ініціативи, попри війну, залишились важливою складовою для Sigma Software та її спеціалістів. В наших офісах ми дотримуємось Зелених правил, сортуємо сміття, зменшуємо кількість пластикового та паперового посуду, знижуємо використання паперу, ведемо комунікацію щодо економного використання електроенергії та води, тощо. Коли ситуація дозволила знову проводити масові заходи, компанія провели традиційну вже висадку дерев у Львові.

Підпишись на наш телеграм-канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. 21 рік розвитку ІТ в Україні та світі — досвід Валерія Красовського, співзасновника й CEO Sigma Software
  2. Sigma Software запускає проєкт з ІТ освіти для дітей
  3. Sigma Software спільно із Eldorado.ua удосконалили систему клієнтської підтримки

Коментарі