invest_club_ua

Як відбувся запуск Invest Club Kharkiv IT Cluster

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

20 квітня відбулась перша зустріч «Інвестиційного клубу» у 2023 році. Проєкт запускався ще на початку 2022 року, але повномасштабне вторгнення внесло свої корективи в розклад івенту.

Invest Club — проєкт, який Kharkiv IT Cluster реалізовує спільно з Абдурахманом Шайхаловим, інвестором, засновником і власником групи компаній Step by Step.

Надалі планується, що зустрічі в рамках ком’юніті інвесторів будуть проводитись раз на місяць на регулярній основі.

На івент запросили експертів, які мають багаторічний, практичний досвід інвестування та підприємництва у різних сферах бізнесу.

Abdurakhman_Shaykhalov-477x480 Як відбувся запуск Invest Club Kharkiv IT Cluster

 

👤 Абдурахман Шайхалов — підприємець, інвестор із 25-річним досвідом, засновник та власник групи компаній Step by Step, співвласник Evolution Business park. Реалізував понад 30 бізнес-проектів у різних сферах. Експерт з інвестування і управління об’єктами комерційної нерухомості.

 

 

 

Lyubomir_Ostapiv-640x427 Як відбувся запуск Invest Club Kharkiv IT Cluster

 

👤 Любомир Остапів — фінансист, автор великої кількості освітніх проєктів про інвестиції, засновник соціального проекту Сімейний Бюджет з аудиторією 50 тис+ на місяць. Партнер iPlan.ua. Автор книг «Любов та Бюджет», «Малюк та Бюджет», «Війна та Бюджет».

 

 

Dmitro_Vartanyan-320x480 Як відбувся запуск Invest Club Kharkiv IT Cluster

 

👤 Дмитро Вартанян — Генеральний управляючий партнер в SID Venture Partners, лідер думок WebSummit, Collision, Infoshare. Співзасновник Sigma Software Group. Підприємець з 20-річним досвідом роботи, займає посаду фінансового директора в технологічній галузі, керує 15 компаніями в 10 юрисдикціях.

 

 

 

Vitaliy_Gorovyi-320x480 Як відбувся запуск Invest Club Kharkiv IT Cluster

 

 

👤 Віталій Горовий — ІТ-підприємець. Засновник холдингової компанії InSoft.Partners. Спеціаліст зі стратегічних інвестицій в діючий бізнес. Експерт зі smart-інвестицій. Наразі портфель InSoft.Partners включає компанії Inoxoft, Linkup Studio, Indeema Software, Artjoker та Forbytes.

 

 

 

Pavlo_Obod-640x480 Як відбувся запуск Invest Club Kharkiv IT Cluster

 

👤 Павло Обод — IT-підприємець, інвестор, нетворкер. Засновник IT-компанії Sloboda Studio і консалтингового-освітнього бізнесу Growth Factory. Співвласник групи компаній stepINVEST. Має успішний досвід інвестицій в позики, бізнеси, комерційну нерухомість, фондовий ринок і криптовалюти.

 

 

Захід модерували Абдурахман Шайхалов й Ольга Шаповал, виконавча директора Kharkiv IT Cluster.

📌 Інвестиційний досвід спікерів

Кожний учасник круглого столу має різний інвестиційний досвід на різних напрямках та інструментах.

👤 Павло Обод на сьогодні має досвід інвестування у різних напрямках та з різними чеками. Це допомагає йому добре диверсифікувати ризики під час війни. Регулярно досліджує різні проєкти методом інвестицій на невеликі суми.

🔹 Є кейси навіть із займами під розписку. Такий спосіб інвестиції не був ефективним — 90% угод вийшли не вдалими. Але є кейси займів з іпотечною заставою, які були результативними.

🔹 Інший кейс Павла — інвестування в біржі США, незважаючи на всі турбулентності ринку, сума за півтора року (починаючи з 2022 року) суттєво не змінилась.

🔹 В якості резидента Німеччини Павло інвестував у литовський проєкт, суть якого — залучати кошти інвесторів для відновлення і реновації комерційної нерухомості в Європі. Через те, що 9/10 об’єктів цього проєкту збанкрутувало, Павло втратив більшу частину своїх грошей.

🔹 Також були інвестиції в комерційну нерухомість разом зі stepINVEST, але наразі проєкт у Харкові ніяк не розвивається через наявність великих ризиків.

👤 Що стосується Дмитра Вартаняна, то він і його фонд інвестують широким спектром як у компанії, так і в приватних осіб, підтримують внутрішні стартапи й розробників власної компанії.

«Венчурних фондів зараз тисячі у Європі, а в Україні їх майже не було. Зараз ми пітчимо наш фонд для інвесторів, потім знаходимо стартапи і вкладаємо кошти в них», — розповідає Дмитро.

У грудні 2021 венчурний фонд Дмитра інвестував приблизно $500 тис. у компанії з українськими фаундерами. Була ідея інвестувати безпосередньо й в українські компанії, але через валютне регулювання це важко реалізувати.

«Ми шукаємо компанії з українськими фаундерами, які роблять глобальний продукт, щоб його можна була реалізовувати в США і країнах Європи», — цитата Дмитра Вартаняна.

Фонд Дмитра реалізував 16 інвестицій: 3 з них — до війни, усі інші вже безпосередньо після 24 лютого 2022 року. Усі 16 стартапів продовжують функціонувати й сьогодні, а інвестори продовжують підтримувати фонд навіть під час повномасштабного вторгнення.

👤 Віталій Горовий інвестує в різних форматах: як фізична особа, так і юридична особа.

Віталій активно інвестує з 2003 року, у нього є досвід роботи на фондовому ринку, персональні інвестиції у різні проєкти, M&A, але зараз його підхід трохи змінився.

«Ми не фонд, ми не інвестори, ми — група підприємців, яка використовує підхід M&A, покупку/продаж еквіті», — відзначає Віталій.

Наразі, Віталій з партнерами робить акцент на покупці не контрольного пакету, частіше за все, це бізнеси з колективом більше 100 людей і revenue за рік 4-12 млн.

«Після того, як ми придбали долю, ми заходимо в бізнес і щодня допомагаємо йому розвиватись. В нас дуже нішева експертиза — працюємо лише в сервісному В2В бізнесі, частіше за все, аутсорс», — розказує про власну діяльність Віталій.

👤 Любомир Остапів відзначає, що почав інвестувати у світовий фондовий ринок з 2017, коли це стало законно.

З 2022 року з України стало важче інвестувати, доводиться робити багато різних рухів і переказів, але це легально і продовжує працювати.

«Люди бояться інвестувати, в більшій мірі через те, що більшості українців зараз не до інвестицій. Сьогодні людям страшно вкладати в акції, навіть не дивлячись на довгостроковий план. Люди не хочуть вкладати надовго», — ділиться власним аналізом Любомир Остапів.

📌 Інвестиції після 24 лютого й сьогодні

Усі учасники Круглого столу зазначили, що інвестували у безпеку України, робили донати та брали участь в різноманітних проєктах, в тому числі IT4Life & Save Trempel. Проте захід був присвячений інвестиціям в бізнес, тому нижче наводимо короткий огляд інвестувань учасників.

👤 Павло Обод відмітив, що з 24 лютого 2022 року інвестував у житлову нерухомість в Чорногорії разом з Абдурахманом Шайхаловим.

«Я продовжую інвестувати лише з тими людьми, до яких маю довіру», — прокоментував Павло.

👤 Віталій Горовий продовжує інвестувати, не дивлячись на повномасштабне вторгнення.

Перша угода була 1 березня 2022 року під звуки вибухів і сирен, друга — 2 березня, далі угоди у травні і червні.

У Віталія і його партнерів модель інвестування під час війни залишилась незмінна — доля в сервісному бізнесі.

👤 Коментар Дмитра Вартаняна з приводу інвестицій у 2022 року:

«Для нас принципово нічого не змінилось — ми продовжуємо шукати компанії з фокусом на глобальні ринки на ранніх стадіях. В кінці року зменшився об’єм інвестування в компанії WEB 3.0 через падіння цін криптовалюти. Також в середньому впали показники у венчурному інвестуванні, але не суттєво і не всюди»

👤 Абдурахман Шайхалов поділився власною статистикою і спостереженнями щодо ринку нерухомості у місті Харків.

Що стосується житлової нерухомості, то:

🔹 на початку повномасштабного вторгнення (березень-квітень) ціни становили 30-40% від довоєнної ціни (січень-лютий 2022);
🔹 у травні цей показник становив — 50-60%;
🔹 зараз на деяких житлових об’єктах ціна досягла позначки 70%

Щодо комерційної нерухомості, вона впала на 50-70% і найбільше постраждав офісний сегмент А і В класу, тому що їх основними користувачами були IT-компанії, більшість з яких виїхала з міста.

«Станом на сьогодні по офісам цього сегменту орендується лише 10% площі. Ціна максимально досягає 50% від довоєнної, але є випадки, коли оплачуються за тарифами складів (там просто зберігають меблі) або лише комунальні та експлуатаційні витрати», — розповідає про ситуацію Абдурахман.

Приміщення під кафе і невеликі магазини відчувають себе відносно непогано і користуються попитом, якщо порівнювати з іншими сегментами. По оренді середня ставка досягає 40-70% у грн від довоєнної.

📌 Як спіймати вдалий момент для інвестицій і виключити ризики?

«У випадку, якщо сфера почне занепадати, треба адаптуватись до глобальних змін або змінювати формат. Сенс інвестицій — диверсифікувати свою нішу. Інший шлях виключити ризики та мінімізувати їх — це не працювати з неперевіреним проєктом, а працювати лише і ніші в якій розбираєтесь ви особисто або довіряєте людині, з якою ви інвестуєте», — відповідає на питання Павло Обод.

Віталій Горовий має свою думку з приводу ризиків:

«Диверсифікація не потрібна, якщо ви розумієтесь в бізнесі. Так бувають цикли, коли нішу «накриває», наприклад, з жовтня 2022 по березень 2023 звільнили 25% ІТ-фахівців, але дивлячись на ситуацію зі сторони бізнесу, то прибуток все-одно зберігається — це головне. З приводу загрози знищення ринку — такий ризик, така загроза завжди присутня. Ті хто вміють адаптуватись — виживають»

Також модератор зустрічі зазначив, що не існує людини, яка може точно спрогнозувати можливу кризу в частині глибини падіння ринку, тривалості і виходу, але є ряд факторів, які конкретно демонструють, коли відбувається зростання ринку і позитивна тенденція.

«Як уникнути ризиків при інвестуванні? Не інвестувати😊», — цитата Абдурахмана Шайхалова.

Ризики є в будь-якому напрямі, вони бувають кількох видів:

🔹 ризики, на які ми не можемо вплинути, деякі форс-мажорні ризики, наприклад — війна;
🔹 ризики, на які ми можемо вплинути шляхом страхування, навіть якщо вони форс-мажорні. Наприклад: природні катаклізми, але лише якщо страхування такого випадку передбачено в країні.

📌 Що може зробити держава, щоб залучити більше зовнішніх і внутрішніх інвестицій в Україну?

Учасники круглого столу Invest Club колективно виділили декілька ключових напрямів:

🔹 Страхування ризиків
🔹 Валютне регулювання
🔹 Судова реформа
🔹 Запровадження індивідуальних інвестиційних рахунків

«Одна річ вже скоро буде зроблена — це закон про довгі гроші або про індивідуальні інвестиційні рахунки. Українці зможуть 10 років інвестувати на такому рахунку без податків. Закон вже є, він написаний, думаю у 2023 році його приймуть і українці зможуть купувати акції і тримати їх у себе в портфелі», — цитата Любомира Остапова.

🔹 Спрощення податків, для повернення власних (українських) інвесторів
🔹 Захист прав інвесторів
🔹Активна підтримка експорту українського продукту

Все це поверне довіру громадян, підприємців, інвесторів, бізнесу.

📌 Інвестувати у майбутньому: за чи проти?

👤 Любомир Остапів:

«Планую інвестувати у фондовий ринок і надалі.
На ринку України основна інвестиції зараз — інвестиція в землю. Зараз все частіше говорять про нову кризу, але ознак системної, величезної кризи, яка була у 2008 році, я не бачу»

👤 Дмитро Вартанян:

«Ми як венчурний фонд продовжимо інвестувати, так як в цьому наша ідея. Ми зобов’язані шукати правильні стартапи, яким ми можемо допомогти і в яких ми розуміємось, як ІТ-фахівці і бізнесмени»

👤 Павло Обод:

«Планую інвестувати і диверсифікувати надалі. Я продовжую розглядати варіанти інвестицій, які зрозумілі для мене і від зрозумілих для мене людей»

👤 Віталій Горовий:

«Ми завжди відкриті до нових інвестицій, якщо знайдемо щось, що варте уваги»

👤 Абдурахман Шайхалов зазначив, що одна з найкращих інвестицій, яку він бачить сьогодні, — це вкластися в ринок комерційної нерухомості Харкова, тому що він значно впав і знаходиться на максимально низькому рівні. Але не варто забувати про високий рівень воєнних ризиків в місті і на сьогодні.

«Я впевнений, що можливі активні бойові дії не зламають жителів міста Харків, до уваги не беремо нові форс-мажори. Останнім часом в місто повертаються люди, які генерують гроші. Наприклад: кількість айтівців збільшилася з 7500 осіб ( квітень-травень 2022) до 12500 осіб», — ділиться власними думками Абдурахман.

Що стосується оренди нерухомості, то інтерес зараз в рази більше ніж у січні-лютому 2023 року.

📌 Майбутні плани розвитку ком’юніті «Invest Club»

Виконавча директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал звернула увагу, що у майбутньому плануються зустрічі по Military-tech.
Буде створено окремий івент і питання всіх учасників про інвестиції у виробництво для ЗСУ розглянуть наступного разу.

«Ми отримали велику кількість питань про стартапи, тому прийняли рішення у найближчому майбутньому зробити окрему зустріч, щоб відповісти на всі питання мемберів», — відзначає Ольга Шаповал.

Абдурахман Шайхалов відмітив, що в рамках «Інвестиційного клубу» вже плануються зустрічі з керівниками компаній, які інвестують в українські компанії. Зустріч буде корисна для тих, кого цікавлять інвестиції в реальний (аналоговий) сектор бізнесу.

В рамках Invest Club планується реалізація мінімум 4-5 різних форматів, які будуть обирати безпосередні учасники івентів — мембери Kharkiv IT Cluster.

Найближчим часом ми розглянемо теми:

🔹 «Інвестиції в ЗСУ та оборону»
🔹 «Інвестиції у реальний бізнес м. Харкова»

Дякуємо всім учасникам та спікерам за активну участь у проєкті!

Приєднуйтесь до «Інвестиційного клубу» та інших ком’юніті Kharkiv IT Cluster! Прокачайте свій бізнес й отримайте відповіді на питання від топових фахівців!

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. eca_ua
  2. Започатковані партнерства, реальні угоди можливості від Kharkiv IT Cluster
  3. що таке кік
  4. Як підтримати ІТ-галузь: Kharkiv IT Cluster на Стратегічній Сесії Tech Industry

Коментарі