Yael Acceptic

Від Trainee до Team Lead: як культура компанії впливає на зростання фахівця

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Kharkiv IT Cluster багато спілкується з успішними фахівцями в ІТ-сфері. Настав час ділитися з вами їхніми історіями успіху!

Ми взяли інтерв’ю в Team Lead PM/AM Yael Acceptic — Яни Рубан, щоб дізнатися, як їй вдалося всього за три роки вирости з Trainee до Team Lead і як культура компанії вплинула на розвиток її кар’єри.

Перші кроки до позиції менеджера

Усе почалося якщо не в дитинстві, то точно в студентські роки. Моя спеціальність — менеджер із логістики. Фахівці, які працюють у сфері менеджменту, знають, що популярна методологія Kanban прийшла саме зі сфери логістики. Тому сфера ІТ-менеджменту не була для мене такою далекою.

highlighter Від Trainee до Team Lead: як культура компанії впливає на зростання фахівця

Ще в університеті я була старостою групи. Це був мій перший менеджерський досвід. Зараз я з кожним роком переконуюся, що бути менеджером — моє покликання.

Сумніви щодо вибору професії

Сумнівів ніколи не було. Якби я не стала менеджером в ІТ, я б стала менеджером у логістиці, фінансах або виробництві. Менеджмент — те, що мені подобалося завжди.

Те, що надихає на позиції менеджера

Мене надихає різноманітність завдань менеджера. Потрібно вміти робити все, розбиратися в різних сферах: у технічних аспектах продукту, у психології людей, у рекрутингу, у фінансах.

notebook Від Trainee до Team Lead: як культура компанії впливає на зростання фахівця

Кожен день менеджер вирішує різнобічні завдання, часто такі, з якими раніше не стикався. Протягом дня, крім переходу між проєктами, я переключаюсь між контекстами: десь я роблю підрахунки, десь виконую smoke test нової версії, десь проводжу співбесіду з кандидатами.

Позиція стажера-менеджера

На той час я вже працювала в невеликій ІТ-компанії на позиції HR Generalist (займалася рекрутингом і HR-активностями) і знала, як працює IT-сфера. Те, що мене зупинило «увійти в IT» з позиції менеджера відразу, — це внутрішній страх перед сферою, оскільки досвіду саме в ІТ-менеджменті в мене не було, хоча певний час я працювала за своєю основною спеціальністю — менеджером-логістом. HR-завдання здавалися мені більш зрозумілими, тому я світчнулась саме на цю позицію.

Пропрацювавши на позиції HR Generalist, я переконалася, що сфера ІТ мені цікава, а познайомившись із колегами, з’ясувала, що багато менеджерів влаштувалися у свої перші ІТ-компанії без досвіду в цій сфері. Це цілком собі common case для українських реалій.

alarm-clock Від Trainee до Team Lead: як культура компанії впливає на зростання фахівця

Для впевненості я все ж пройшла курс IT PM, а потім почала розглядати вакансії Trainee. Компанія Yael Acceptic запропонувала мені позицію.

Перехід з офіційної посади на позицію стажера

Коли я прийшла на позицію Trainee, у Yael Acceptic не було жорсткої ієрархії, я комфортно вливалася в колектив. Так відбувається і зараз з іншими стажерами. Мене швидко інтегрували в робочі процеси (завдяки менторам і методичкам, створеним спеціально для програм стажування) і дали роботу з реальними проєктами, які відповідали моєму рівню підготовки.

Інші менеджери підтримували мене й активно ділилися досвідом, ніколи не було відчуття, що я якийсь «неповноцінний» фахівець. Важливо зауважити, що в українських компаніях я спостерігаю два підходи до навчання менеджерів-стажерів: коли «менеджать» і коли «гайдять». Стиль, прийнятий у нашій компанії, — саме guidance.

Так крок за кроком, отримуючи дедалі складніші проєкти й завдання і, відповідно, набираючись досвіду, я змогла вирости до своєї поточної посади.

Від стажера до Team Lead: чітко поставлена ​​мета чи органічне зростання

Це було органічне зростання. Я не робила нічого навмисно, аби отримати цю позицію.
Навички та особисті якості, які сприяли зростанню до позиції
Мені здається, що мені допомогли уважність і емпатія. Також для цієї позиції дуже важливий широкий кругозір і розуміння, як влаштовано IT-сферу загалом, які цілі має бізнес (твоя компанія і клієнт), що відбувається на ринку кандидатів, як залучити й утримати хороших фахівців.

Для менеджера будь-якого рівня також важливий щирий інтерес до того, що відбувається на проєктах, в технічній частині зокрема. Кажуть, що хороший менеджер — той, який може прийти на будь-яке виробництво й однаково добре виконувати свої завдання. І все ж, для мене важливо занурення в технічні аспекти проєкту, певна спеціалізація.


Поясню чому. Не дивлячись на безліч IT-світчерів, іноземні клієнти, спілкуючись із менеджерами з України, все одно розраховують на його певну експертність з усіх питань, що стосуються проєкту. Коли менеджер може відрізнити завдання на 3 години від завдання на кілька днів, підказати 3rd-party solution або варіант реалізації feature flow в межах одного дзвінка, тільки-то питання виникає (і менеджер має аргументи), це значно спрощує життя всім — і клієнту, і команді.

Саме тому важливо працювати і над soft, і над hard skills — щоб бути корисним, приносити value проєкту, а не просто виконувати роль передавача-перекладача, до того ж із втратою якості.

Поради тим, хто мріє стати менеджером в ІТ

  • Будьте готові брати на себе відповідальність, а потім ще більше відповідальності за необхідності.
  • Систематизуйте знання з теорії проєктного менеджменту (книги, онлайн-курси, офлайн-курси, особистий ментор).
  • Цікавтеся технологіями, не ховайтеся за фразою «я гуманітарій».
  • І важлива банальщина: прокачуйте англійську.

Як і де прокачувати hard skills, якщо людина прийшла в менеджмент не зі сфери ІТ

Для початку я порадила б зрозуміти, який тип сприйняття інформації найбільш ефективний саме для вас. Наприклад, я рідко читаю професійну літературу, тому що набагато краще сприймаю інформацію на слух, люблю обговорювати почуте чи побачене, і мені, відповідно, заходять відеолекції та професійні мітапи.

Але, у будь-якому разі, для тих, хто тільки прийшов у сферу ІТ, я раджу дивитися і читати якомога більше різноманітної інформації про ІТ, просто будь що, що вас зацікавить.

book Від Trainee до Team Lead: як культура компанії впливає на зростання фахівця

З книг я порадила б такі:

  • PMBOK — класика проєктного менеджменту, Достоєвський серед Донцових.
  • «Чорна книга менеджера», Слава Панкратов. Це невеличке зібрання — щеплення від зарозумілості, якою іноді грішать менеджери.

І, звичайно ж, я раджу пройти курси IT Project Management Fundamentals. Сертифікат щонайменше додасть упевненості розіслати резюме (мій кейс :)).

Поради тим, хто хоче розвиватися в менеджменті

Цікавтеся тим, чим займаються інші відділи в компанії, активно обмінюйтеся досвідом із колегами (не лише менеджерами). Цікавтеся своїми клієнтами: як влаштовано їхній бізнес, чим вони керуються, приймаючи рішення. Цікавтеся стратегічними планами своєї компанії. Це обов’язково допоможе в роботі.

Харківський ІТ Кластер дякує Яні за розгорнуте інтерв’ю з великою кількістю порад. Ми впевнені, що вони стануть у нагоді тим, хто тільки починає свій шлях в ІТ-менеджменті.

trophy Від Trainee до Team Lead: як культура компанії впливає на зростання фахівця

Не бійтеся прокачуватися — покращуйте свої знання, проєкти й бізнес.

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Yael Acceptic

Коментарі