корпоративна соціальна відповідальність

Не тільки благодійність: як CSR впливає на ваш бізнес. Олександра Чучко на мітапі HR CommunITy

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

14 грудня пройшов мітап HR Community від Kharkiv IT Cluster за участі Intellias.

Тема зустрічі — Як отримувати максимум від Корпоративної соціальної відповідальності (КСВ/CSR): досягнення бізнес-цілей і високий результат із мінімальним бюджетом.

Запрошена спікерка — Олександра Чучко, CSR Specialist у компанії Intellias.

Олександра Чучко понад рік розвиває корпоративну соціальну відповідальність у Intellias. За цей час Олександра реалізувала три масштабних проєкти: благодійна кампанія «Добра зима», проєкт з популяризації велокультури в Україні «Екомобільне літо» і спецпроєкт до акції «16 днів протидії насильству».

«За цей рік Intellias стала першою ІТ-компанією України, яка підписала Women Empowerment Principles. Також ми розробили нові політики гендерної рівності, недискримінації та відповідального батьківства, створили жіночу спільноту IntelliWomen та запустили внутрішню краудфандингову платформу IntelliShare», — ділиться спікерка.

Як CSR Specialist, Олександра має різноманітні завдання: від стратегічного планування та налагодження партнерств до втілення проєктів та звітування. Серед звітувань і перший звіт зі сталого розвитку, який верифіковано згідно з міжнародним стандартом Global Reporting Initiative.

Про свій шлях у CSR

Олександра Чучко згадує, що познайомилась із корпоративною соціальною відповідальністю ще у студентські роки, коли була віцепрезиденткою з розвитку партнерств у молодіжній організації AIESEC:

«У мої обов’язки входило налагодження партнерств з відділами КСВ в різних компаніях, розробка пропозицій для них, і адаптація наших проєктів таким чином, щоб компаніям було цікаво з нами співпрацювати».

Після цього Олександра очолювала громадську організацію Pro Bono Club Ukraine — платформу змістовних партнерств бізнесу з громадським сектором:

«Ми фактично аутсорсили ту частину КСВ, яку могло закрити інтелектуальне волонтерство, тобто pro bono. Згодом я перейшла у соціальне підприємство в Музей у темряві “Третя після опівночі” і налагодила там роботу з бізнесом».

Що таке КСВ і яке в ній місце для благодійності

Зазвичай корпоративна соціальна відповідальність асоціюється з благодійністю, висадкою дерев, марафонами чи медстрахуванням. Однак КСВ — не лише про це. Просто саме ці форми наразі найпопулярніші в Україні.

Основні терміни, які варто прояснити:

Корпоративна соціальна відповідальність (КСВ/CSR) — це відповідальне ставлення компанії до свого продукту або послуги, до споживачів, працівників, партнерів; вона полягає в гармонійному співіснуванні, взаємодії та постійному діалозі із суспільством, участі у вирішенні найгостріших соціальних проблем.

Environmental, Social, and Corporate Governance (ESG) — три центральні фактори вимірювання стійкості та соціального впливу інвестицій у компанію чи бізнес.

Навіщо компаніям КСВ: яка є бізнес-вигода і як це впливає на HR та PR

КСВ впливає на такі три вектори в компаніях:

  • PR (продаж, клієнти, brand awareness)
    Аргументована причина, для чого робити КСВ, дуже хороший старт.
    Активності, які збільшують продажі.
  • HR (employer brand, утримання, розвиток)
    Такі активності в КСВ, як волонтерство, можуть позитивно впливати на залученість колег та їх утримання. Також це може використовуватися для залучення людей, які розділяють цінності компанії, демонструючи їх через соціальні проєкти, які компанія організовує.
  • Impact
    Коли люди роблять КСВ заради позитивних змін у суспільстві — це найкраще.

З чого починати, як обрати пріоритетні напрями та партнерів

Етапи еволюції КСВ у кожній компанії:

  • Перший рівень. Компанія зосереджена на отриманні прибутку і не має ресурсу для КСВ активностей. Як характеризується КСВ: поки що — ніяк.
  • Другий рівень. Компанія займається пасивними активностями. Їм приходять запити на допомогу ззовні і вони згодні допомогти. Це хороша можливість, щоб почати.
    Як характеризується КСВ: Спершу активності входять в обов’язки спеціалістів з PR/HR, згодом може з’явитись окрема посада. З’являється базове планування.
  • Третій рівень. Компанія вибудовує стратегію і бере участь у партнерських відносинах. Компанія наперед планує свої активності у сфері КСВ і намагається інтегрувати їх у загальну діяльність.
    Які ресурси використовуються: крос-департаментний комітет, базова стратегія, яка орієнтується на досягненнях та підтримує загальну стратегію компанії.
  • Четвертий рівень. Основний бізнес компанії є соціально відповідальним. Коли компанія свою діяльність базує на позитивному впливі — це Impact.
    Які ресурси використовуються: залученість С-level, інтеграція в стратегію компанії.

Де знайти партнерів для реалізації КСВ?

Надзвичайно важливо вимірювати вплив своїх активностей для того, щоб розуміти чи працюєте ви на результат чи для звітності.

Метрики, які можна використовувати:

  • залучені ресурси (кількість людей, годин, коштів, матеріалів);
  • охоплення;
  • інші вимірювані показники (кількість висаджених дерев, проведених уроків тощо).

Враження учасників

Після мітапу учасники активно ділилися своїми враженнями та кейсами. Серед них і працівники телебачення:

«У нас був гучний проєкт, у якому модельєр, психолог та два хірурги обирали дівчат з непростою історією та людей, у яких були проблеми, й допомагали їм. Наприклад, була мати 11 дітей, у якої були серйозні вади ніг. З кожним з учасників працювали пластичні хірурги й робили це безкоштовно по бартеру телеканалу. Як це спрацювало: проєкт був українською мовою в Україні для українців, але люди записувалися на пластичні операції з-за кордону. За один місяць роботи проєкту операції були розписані на рік вперед. Так можна зрозуміти, який імпакт це дало. Так КСВ підвищив продажі пластичних клінік, які взяли участь в проєкті», — поділився реальним кейсом спеціаліст з телеканалу «1+1».

«Зараз у нашій компанії не дуже добре налаштовані процеси КСВ, тому з мітапу хочу взяти якісь нові ідеї, щось нове для брейншторму», — висловила свої очікування учасниця з Києва.

Бажаєте повністю поринути в атмосферу мітапу? Перегляньте запис зустрічі:

Kharkiv IT Cluster щиро вдячний Олександрі за можливість отримати надзвичайно корисні та актуальні знання і провести вечір в компанії community HR з усієї України!

До зустрічі на наступних мітапах HR communITy!

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Нова реальність, до якої нас не готували
  2. HR communITy_Kharkiv IT Cluster
  3. Чек-ліст з проведення HR-аудиту в компанії від HURMA

Коментарі