it-osvita-v-harkovi

ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освіти

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Харків — невід’ємна частина українського ІТ. У 500+ ІТ-компаніях працюють понад 45 000 IT-фахівців. Сталий розвиток ІТ-сфери в Харкові зумовлений якісною підготовкою ІТ-фахівців, яку здійснюють 18 закладів вищої освіти Харкова.

🔹Університети Харкова, які навчають айтівців

Вступники найчастіше обирають такі профільні університети для вивчення інформаційних технологій:

  • ХНУРЕ — один із профільних університетів України, сучасний науково-освітній хаб, який дає практичні знання в тісній взаємодії з бізнесом за допомогою проєктного навчання, в якому основна увага приділяється прикладним інформаційним технологіям та інноваціям в інтересах сталого розвитку. 
  • НТУ «ХПІ» — найбільший навчальний центр східної України й найбільший ЗВО міста Харкова, що втілює понад століття традицій та інновацій у технічному навчанні, визначаючи стратегію підготовки спеціалістів майбутнього, економічну й технічну політику в Україні й формуючи нове покоління фахівців для високотехнологічного світу.
  • Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна — один з найстаріших і найпрестижніших вищих навчальних закладів в Україні, який за більш ніж два століття існування здійснив значний внесок у розвиток українського суспільства. Каразінський університет дав сильний імпульс перетворенню Харкова на потужний науковий і культурний центр, освітянську столицю України. Університет славиться високою якістю освіти й широким спектром наукових досліджень. Його академічна спільнота сприяє розвитку інтелектуальної еліти й вагомому внеску в науковий і культурний прогрес країни.
  • НАУ ім. М.Є. Жуковського «ХАІ» — провідний освітній заклад, спеціалізований у галузі авіаційних технологій та інженерії, визначається високим стандартом технічної підготовки, надаючи студентам можливість вивчення передових технологій в авіаційній та аерокосмічній сферах. Розвиток інноваційних проєктів та участь у міжнародних наукових програмах роблять ХАІ ключовим учасником у впровадженні новітніх високотехнологічних рішень.
  • ХНЕУ ім. Семена Кузнеця — найбільший освітній центр економічного профілю в місті Харкові й один з кращих економічних вищих навчальних закладів в Україні. Університет активно впроваджує інформаційні технології та інноваційні методи в навчальний процес і визначається постійною готовністю до використання високотехнологічних рішень у сфері економіки й бізнесу.
  • ХНУМГ імені О.М. Бекетова — сучасний потужний навчально-науковий комплекс, який готує фахівців усіх освітньо-кваліфікаційних рівнів з комплексу спеціальностей і спеціалізацій для забезпечення життєдіяльності сучасних міст та подальшого сталого розвитку. Університет є центром інновацій, який активно досліджує та впроваджує високотехнологічні рішення й новаторські підходи до вирішення завдань у галузі муніципального господарювання.

🔹Харківські університети систематично отримують світове визнання у міжнародних рейтингах

Університети Харкова неодноразово постійно потрапляють у міжнародні рейтинги: Webometrics, THE World University Rankings, QS World University Rankings, Transparent Ranking, SCImago Institutions Rankings, U-Multirank тощо. 

Рейтингові бали нараховуються закладам вищої освіти з урахуванням таких показників як репутація в академічному середовищі, цитованість наукових публікацій представників університету, співвідношення кількості викладачів і студентів, відносна чисельність іноземних викладачів та іноземних студентів, сталість, результати працевлаштування й міжнародна дослідницька мережа.

Серед останніх досягнень харківських ЗВО:

  • 2023 року ХНУРЕ, НАУ ім. М. Є. Жуковського «ХАІ», НТУ «ХПІ» і Каразінський університет увійшли до переліку найкращих світових університетів 2024 року за рейтингом World University Rankings (WUR) від британського агентства Times Higher Education.
  • У рейтингу Teaching and Learning Rankings ХНЕУ імені Семена Кузнеця на 2-му місці серед 8 українських ЗВО в галузі, які увійшли до рейтингу.
  • Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна в 2020 році зайняв перше місце серед українських закладів вищої освіти за даними щорічного міжнародного рейтингу QS World University Rankings, та увійшов до топ–500 кращих університетів світу.
  • У 2023 році одразу чотири харківських ЗВО: ХНУРЕ, НТУ «ХПІ», НАУ ім. М. Є. Жуковського «ХАІ» і Каразінський університет увійшли до переліку найкращих світових університетів, посівши високі позиції в QS World University Rankings.
  • У грудні 2023 року Каразінський університет вперше увійшов до рейтингу QS World University Rankings: Sustainability 2024 та посів 3 місце серед українських університетів.

 Рейтинги THE WUR та QS вважаються одними з найавторитетніших у світі, і стабільно високі рейтингові бали підтверджують лідерські позиції харківських ЗВО не лише в українському, але й у світовому освітньому й науковому середовищі.

osv_r_01 ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освітиosv_r_02 ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освітиosv_r_03 ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освітиosv_r_04 ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освіти
osv_r_05 ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освітиosv_r_06 ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освітиosv_r_07 ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освітиosv_r_08 ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освіти

🔹Найпопулярніша ІТ-спеціальність серед абітурієнтів

Найбільш популярною ІТ-спеціальністю серед абітурієнтів є спеціальність 122 Комп’ютерні науки. Популярність і високий попит на цю спеціальність визначає загальний тренд до вибору комп’ютерних спеціальностей абітурієнтами. Узагальнюючи дані про кількість поданих заяв на вступ у 2023 році на цю спеціальність, варто відзначити, що вона є надзвичайно популярною серед абітурієнтів у всіх вищих навчальних закладах Харкова, які навчають майбутніх айтівців.
01_osv-min ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освіти

Наведені дані свідчать про великий інтерес до галузі інформаційних технологій і визнання важливості здобуття вищої освіти в цьому напрямі. Найчастіше випускники 122-ї спеціальності працюють аналітиками комп’ютерних систем, програмістами, керівниками проєктів, адміністраторами інформаційних систем і мереж, адміністраторами баз даних, проєктують і реалізують складні інформаційні системи й технології.

Загалом до харківських ЗВО на спеціальність 122 Комп’ютерні науки було подано цього року 4692 заяви, що майже втричі перевищує ліцензійний обсяг.

02_osv-min ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освіти

Також, згідно з діграмою, на спеціальність 122 Комп’ютерні науки було подано у 2.3 рази більше заяв ніж на 121 спеціальність Інженерія програмного забезпечення, яка є другою за популярністю серед абітурієнтів.

🔹Харків — місто, де вчаться, творять і перемагають

Попри складні виклики, які стоять перед Україною, навчання на ІТ-спеціальностях у харківських університетах продовжує залишатися популярним серед абітурієнтів. Щороку зростає кількість охочих здобути висококваліфіковану освіту в галузі інформаційних технологій і мати широкі можливості для розвитку кар’єри в ІТ-індустрії, брати участь у високотехнологічних дослідженнях та інноваціях.

Харків стабільно займає високі позиції серед абітурієнтів, і 2023 не є виключенням — місто посідає 3 місце в Україні за поданими заявами на вступ до ЗВО. Це підтверджує привабливість Харкова для навчання серед студентської аудиторії.

03_osv-min ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освіти

Порівнюючи кількість вступників за останні 6 років,можна побачити, що, попри прифронтове розміщення, абітурієнти продовжують вступати до Харкова.
04_osv-min ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освіти

🔹Ключовий внесок харківських ЗВО у розвиток ІТ-галузі

Протягом останніх п’яти років харківські заклади вищої освіти випустили 13 395 фахівців у галузі інформаційних технологій, що практично вдвічі перевищує аналогічні показники за попередній період. Найбільшу кількість айтівців з 2018 по 2022 р.р. підготували три харківських університети – ХНУРЕ, НТУ «ХПІ» та НАУ ім. М.Є. Жуковського «ХАІ». Останні три роки, не зважаючи на пандемію та воєнний стан, понад 3000 фахівців щорічно поповнюють ІТ-галузь.
05_osv-min ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освіти

🔹Синергія бізнесу й освіти

ІТ-освіта в Харкові завжди славилася високими показниками. Харків володіє значною експертизою в ІТ-освіті, зокрема йдеться про високоякісні навчальні програми й викладачів з високим рівнем кваліфікації та досвідом у сфері інформаційних технологій. Варто зазначити, що лише в Харкові ІТ-спільнота ініціювала проєкт, який спрямований адаптувати дисципліни до поточних вимог індустрії — «Сертифікація ІТ-дисциплін». Він був розроблений провідними ІТ-компаніями Харкова спільно з 6-ма експертами з університетів м. Харкова й представником Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
Крім того, команда Харківського ІТ Кластера, як одного з найбільших галузевих об’єднань ІТ-бізнесу в Україні, до якого входять понад 270 високотехнологічних компаній у регіоні, спрямовує зусилля на забезпечення студентам практичного досвіду й стажування. Ми віримо в силу практичного досвіду й активно залучаємо студентів до реальних проєктів і стажувань у провідних ІТ-компаніях.

18-edu-pro-min ІТ-освіта в Харкові: синергія бізнесу й освіти

🔹Культура стартапів

Варто звернути увагу, що в закладах вищої освіти Харкова поширена культура стартапів. Понад 30 ініціатив реалізується університетами щороку й з кожним роком їхня кількість збільшується, особливо зараз, коли фокус тримається на Defence й Military-tech.

Університети Харкова мають сучасну інфраструктуру й ресурси, які сприяють ефективному навчанню. Університети активно розвивають власні інноваційні проєкти, інкубатори й стартапи. Так, НТУ ХПІ залучає студентів до участі у стартап-центрі «SPARK» НТУ «ХПІ», та розвиває освітній проєкт «Інноваційний кампус НТУ «ХПІ». У ХНУМГ ім. О.М. Бекетова створені BEKETOV STARTUP SCHOOL і BEKETOV BUSINESS INCUBATOR, які забезпечують консультаційну, організаційну й інформаційну підтримку бізнес-ідей та інноваційних проєктів молодіжного підприємництва.

Харківські ЗВО активно співпрацюють із міжнародною програмою ERASMUS+. У ХНЕУ ім. Кузнеця створено Fablab — нову сучасну фабрику-лабораторію для 3D-друку, 3D-моделювання, технічної творчості та IoT. «Каразінську школу бізнесу» відкрито в Каразінському університеті для молодих та амбітних людей, які хочуть сформувати власну бізнес-ідею та спробувати реалізувати її.

ХНЕУ ім. С. Кузнеця спільно з Університетською асоціацією франкофонії AUF реалізує проєкт FESU, який сприяє розвитку соціального підприємництва в університеті. Також у цьому ЗВО за підтримки Харківського міського голови й управління в справах сім’ї та молоді Харківської міської ради відкрито стартап-центр молодіжного інноваційного підприємництва «First Capital». У межах програми Creative Spark: Higher Education Enterprise Program в ХНЕУ ім. С. Кузнеця за підтримки Британської Ради реалізується проєкт Create Creative Entrepreneurs. Цей проєкт спрямований на формування обізнаності про концепції, виклики й можливості креативної економіки, формування підприємницьких навичок і створення start-up проєктів. 

Майже всі провідні Харківські університети, які випускають студентів ІТ-спеціальностей, долучилися до інкубаційної програми підприємництва YEP!Starter, яку впроваджують USAID «Конкурентоспроможна економіка України» спільно з Міністерством освіти й науки України, Міністерством цифрової трансформації України та Ukrainian Startup Fund.

Студенти всіх ІТ-факультетів ЗВО Харкова взяли участь у проєкті Boot Camp, який на початку 2023 року проводив Kharkiv IT Cluster. Під керівництвом кураторів від провідних IT-компаній Харкова вони змогли отримати незабутній практичний досвід і долучитися до розробки соціально важливих проєктів.

🔹 Співвідношення ІТ-спеціальностей

В IT-спільноті часто обговорюється тема того, які саме спеціальності можна вважати ключовими для індустрії, а які можуть мати лише обмежений зв’язок зі сферою інформаційних технологій. З метою з’ясування цього аспекту й створення чіткого уявлення про класифікацію галузей знань та IT-спеціальностей, Kharkiv IT Cluster здійснив власне дослідження.

Результати цієї класифікації сприятимуть не лише розкриттю перспективних напрямів розвитку, а й нададуть абітурієнтам і фахівцям можливість краще розуміти, які навички й компетенції є важливими для успішної кар’єри в галузі IT. Такий підхід допоможе збалансувати вибір освітнього шляху й сприятиме подальшому розвитку IT-спільноти в Харкові й за її межами.

Інформація за напрямами представлена ​​на основі даних за 2023 рік.
Повністю відповідають IT-напрямам:

Галузь знаньСпеціальність
Інформаційні технології Інженерія програмного забезпечення 

Комп’ютерні науки 

Комп’ютерна інженерія

Системний аналіз і штучний інтелект

Кібербезпека й захист інформації

Інформаційні системи й технології 

Частково відповідають IT-напрямам:

Галузь знаньСпеціальність
Менеджмент інформаційних проєктівПроєктний менеджмент

Digital маркетинг

Електрона комерція 

Електрична інженерія Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка
Електроніка та телекомунікаціїЕлектроніка

 Авіоніка

Телекомунікації та радіотехніка

Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка

Виробництво та технологіїВидавництво та поліграфія
Математика та статистикаПрикладна математика
Економічна кібернетикаЕкономіка

Детальніше про ІТ-спеціальності й доступні пропозиції до навчання можна знайти на спеціальному ресурсі Харківського ІТ Кластера — Портал абітурієнта.

Харків — не просто місто університетів, це місце, де університети тісно взаємодіють із бізнесом, формуючи нове покоління фахівців для високотехнологічного світу.

Долучайтеся до нас у світі інновацій і навчання, Харків чекає саме на вас!

 

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підписатися на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. studenty-povertayutsya-v-harkiv
  2. Харків — місто вищої освіти: чому варто вступати до харківських ЗВО?
  3. Як харківська ІТ-спільнота наближає Перемогу

Коментарі