Project Manager — вогнегасник чи диригент? Досвід компанії INSART
Kharkiv IT Cluster продовжує знайомити вас із різновидами ІТ-спеціалістів від компаній-мемберів.
IT-сфера з кожним днем розширюється, з’являються нові напрямки та професії. Щоб залишатися в темі і дізнаватися всі деталі першими, читайте рубрику від Kharkiv IT Cluster «Професії в IT».
«IT-проєкти – наче великий оркестр. Ось вступають скрипки, їх підхоплюють валторни. Включаються контрабаси, труби, ударні та інші інструменти. Виходить єдине звучання – послідовна розповідь, яка змінює відтінки та комбінації», — так поетично описують роботу над проєктом Марія Кирилюк (Project Manager) та Богдан Глушко (Project Manager / Business Analyst) з компанії INSART, «диригенти» цих процесів.
Хто такий Project Manager?
Марія: PM – це пілот. Це людина, яка відповідає за те, щоб усі безпечно злетіли, щоб політ був комфортним для всіх: для учасників команди, бортпровідників, для сусіда — другого пілота, для пасажирів, які летять у цьому літаку. І, власне, для цього літака, як заліза. Це людина, яка намагається врахувати інтереси кожного, взяти на себе відповідальність за всіх і за все у цьому процесі.
Богдан: Проєктний менеджер — це професійний вогнегасник (сміється). І це найкращий опис. Об’єктивно, спланувати проєкт, розписати план дій – це не так складно. Значно серйозніше — передбачити заздалегідь усі ризики, все, що може піти не так. Мені здається, це основна компетенція проєктного менеджера — вчасно передбачити, де ця пожежа може виникнути, а якщо вона вже виникла, то загасити її.
Технічна освіта для Project Manager?
Богдан: Я вважаю, що будь-який хороший менеджер, який керує проєктом, повинен дуже добре розбиратися чим займається його команда. Поки ти не можеш проаналізувати, що робить кожен із твоїх колег, ти не можеш керувати проєктом. Технічна освіта дає змогу так званого Helicopter view (ред. з пташиного польоту).
Марія: Технічна освіта у проєктного менеджера – це наріжний камінь. Тут все індивідуально. Мені здається, це залежить від специфіки проєкту та структури команди. У моєму випадку технічний досвід не є обов’язковим, але для розуміння та коректного планування ресурсів проєкту потрібно розуміти сферу проєкту, яким ти керуєш. У моєму випадку було достатньо пройти декілька курсів для IT РМ-ів. Я в оточенні сильної команди технічних фахівців, які розуміють, як можна вирішити те чи інше завдання завдяки функціоналу. Але є й інші випадки. Наприклад, якщо це команда із джунів, тоді для їхньої роботи потрібен хтось, хто б допомагав із технічними процесами – техлід. Якщо техліда немає, то РМ — «технар» – те, що треба.
Як потрапити в PM?
Марія: Я починала в сейлз і телекомунікаціях, була продажником. Але вже тоді ловила себе на думці, що мені подобається розв’язувати завдання, будувати процеси, дозволяти речам траплятися. Це були свого роду міні-проєкти. Згодом зрозуміла, що мені душно, хочеться інакше реалізуватися. Хотілося чогось глибшого та цікавішого. Загалом, так і вийшло. Вже наступна моя робота була Head of commercial project. До ІТ в мене було багато проєктів, але мені завжди хотілося заглибитись у цю частину.
Богдан: У мене сталося все досить сумбурно. Той випадок, коли не я обрав проєктний менеджмент, а він мене. Я працював у компанії, розробником, писав на Python’i. І одного прекрасного дня до мене прийшли тімліди, які вели проєкт. Вони запропонували мені взяти під контроль невелику команду з розробки проєкту. Згодом я зрозумів, що займаюся вже не програмуванням, а безпосередньо проєктним менеджментом.
Суміжні професії
Богдан: Я виділяю два основні «підвиди» проєктного менеджера.
Перший, це PM-асистент або PM-координатор — людина, завдання якої практично оформити коректну документацію, зібрати завдання в Jira, прописати декомпозицію проєкту на основі матеріалів, які надав проєктний менеджер або бізнес-аналітик.
І друга професія – процес менеджер. Це люди, які контролюють дотримання процесу. Тобто, якщо команда вирішила, що вони працюють у контексті SCRUM, то процес менеджер відповідатиме за контроль фреймворку.
Але такий розподіл, як на мене, працює тільки у масштабних довгострокових проєктах, коли це справді виправдано. Коли проєкт невеликий, то навіть добре, якщо людина може об’єднувати всі завдання разом. PM — це людина, яка може об’єднати в собі комунікатора, дизайнера, програміста і, мабуть, трохи маркетолога.
Один день Project Manager
Марія: Мій день починається з пошти. Я починаю розбирати те, що сталося за минулі день, вечір та ніч.
Богдан: Окрім класичної “перевірки новин”, звісно, іноді доводиться починати день з гасіння пожеж. Втім, частіше це історія про планування та передбачення ризиків, аби гасити нічого не довелося.
Марія: Точно. Бувають дні, коли тільки загасив, делегував, розібрався, сідаєш за беклог, а ж раптом знову щось вибухнуло – ти знову біжиш, щось робиш, вирішуєш. Видихаєш. Сідаєш за беклог… Потім знову треба з кимось щось прокомунікувати та вирішити. Такий собі незмінний інтерактив. А взагалі день РМа наповнений зустрічами з клієнтом, мітингами з командою і плануванням.
Софт-скіл для Project Manager
Богдан: Здебільшого IT-фахівці, а найчастіше саме програмісти, — інтроверти. Завжди у своєму світі. І на певному етапі відбувається одне з двох: або людина починає якось комунікувати зі світом, з командою, з компанією, починає отримувати задоволення від комунікацій — словом, перетворюватися на екстраверта. Або цього не відбувається і людина залишається закритою.
Теорію можна навчити, практику — набити шишки. Хороший проєктний менеджер – це своєрідна еволюція перетворення з інтроверта на екстраверта. І це найважливіший аспект, який є у PM. Якщо в тебе всередині немає відкритості до світу, готовності щодня розв’язувати питання за допомогою комунікації, то, на жаль, на цьому проєктний менеджмент закінчиться.
Марія: Софт-скіли – це базова річ. Людина має бути відкритою, повинна вміти комунікувати, брати на себе відповідальність, вміти домовлятися, бути готовою до помилок і бути стресостійкою. Потрібно вміти адаптуватися, бути допитливою і постійно розвиватися. І не лише у своїй професії, а й у суміжних.
Як справлятися зі стресом?
Марія: PM — найбільш схильний до стресу. Тому що завжди в усьому винен PM (сміється). В принципі, це нормально, бо саме на проєктному менеджері висить велика відповідальність.
Я відволікаюся спортом і медитацією. Намагаюся регулярно видихати та не допускати ситуації, коли відпочинок переростає у гостру необхідність. Беру вихідний, перемикаюся на щось, їду кудись. І повертаюся до роботи вже з ентузіазмом та новими силами.
Богдан: Дуже важливо мати спосіб виплеснути нагромадження. І якнайшвидше. Мій спосіб – американський футбол. Я граю у захисті: тут поштовхався, там поштовхався і все, жодного негативного багажу більше немає. Я у будь-який день можу списатися з командою і у нас буде додаткове тренування. Мені потрібно це морально, а для моїх партнерів по команді – це додатковий спосіб попрактикуватися.
Що найбільше подобається у роботі Project Manager?
Марія: Мені подобається те, що я роблю. Я роблю життя інших людей легше і краще. А ще мені шалено подобається, коли з мінімальної ідеї виростає класний і зручний функціонал або ж якась крута можливість, після якої ти бачиш кінцевий результат.
Дякуємо вам за дуже змістовну і корисну розмову!
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: