Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Kharkiv IT Cluster знайомить вас із професіями у сфері IT. Сьогодні ви дізнаєтеся про одну з найпопулярніших нетехнічних професій — про HR-менеджера.

Валерія Загоруйко, Head of HR в IT-компанії Academy Smart, із компанії-учасниці Кластера поділилася з нами своїм поглядом на професію.

idea Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер
Про професію HR

НR (від англійського Human Resources — людські ресурси) — це сервісна функція, основне завдання якої — досягнення бізнес-цілей компанії за допомогою людського капіталу.

«Важливо розуміти, що значною мірою це не тільки робота з людьми, а радше вміння грамотно вибудовувати системи й процеси для того, аби ці люди успішно й результативно в них працювали. Ця позиція передбачає активну взаємодію з усіма департаментами компанії — від маркетингу до продакшена. Тому тут необхідне розуміння бізнесу», — пояснила нам Валерія.

Виходить, що HR — це «адвокат бізнесу» з одного боку і «сторона захисту співробітника» з іншого. Він враховує інтереси як бізнесу, так і фахівця для їх максимально вигідного співробітництва.

portfolio Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Обов’язки HR-фахівця

Вони залежать від розміру компанії та цілей бізнесу, але в цілому можна виділити такі:

 • рекрутинг — закриття вакансій. Рекрутер оцінює Hard і Soft Skills кандидата, а також його відповідність корпоративній культурі;
 • адаптація — допомога фахівцю влитися в нове робоче середовище;
 • оцінювання — аналіз наявних професійних якостей фахівця з метою організації якісного навчання і поліпшення результатів роботи;
 • навчання і розвиток;
 • компенсації та пільги — управління системою оплати праці;
 • корпоративна культура — цінності компанії, її унікальність, а також розповсюдження цінностей як у межах компанії, так і поза ними.

question-1 Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Професії в HR-сфері

«HR-департамент найчастіше є окремою бізнес-одиницею і охоплює різні напрямки, кожен з яких по-своєму цікавий», — поділилася Валерія.

Researcher

Ресечер шукає відповідних кандидатів. Такий фахівець працює з базою резюме, він відбирає потенційних кандидатів і погоджує подальші етапи співбесіди. Ресечер не проводить співбесіди, це завдання рекрутера. Позиція підійде для початківців.

target Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Recruiter

Рекрутер підбирає персонал, аналізує ринок талантів і проводить співбесіди. Рекрутер — обличчя компанії, оскільки перший контакт з кандидатом здійснює саме він.

communication Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

C&B manager (Compensation and Benefits Manager)

Менеджер із компенсацій і пільг займається системою грейдування співробітників.
Грейдинг — це система класифікації, яка допомагає визначати цінність фахівця для компанії. HR-фахівець використовує її, щоб створити й оптимізувати систему оплати праці та мотивації.
C&B manager розробляє і впроваджує системи компенсацій і заохочень для співробітників компанії.

 

video-conference Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

T&D/L&D manager (Training and Development, Learning and Development)

T&D/L&D-менеджер бере участь у безперервному розвитку співробітників, займається оцінкою їх потенціалу з метою їхньої реалізації в межах компанії.

puzzle Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Employer brand manager

До обов’язків цього фахівця входить розвиток бренду роботодавця, підвищення впізнаваності компанії, розробка EVP (ціннісне пропозицію співробітнику).

«Employer brand manager робить компанію максимально привабливою і цікавою для потенційного кандидата, використовуючи знання в маркетингу, PR, HR. Без креативних та інноваційних підходів тут не обійтися», — зауважує Валерія.

teamwork Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Career Adviser

Кар’єрний консультант — це координатор, який допомагає визначити або змінити свій професійний шлях, з’ясувати, яких знань і навичок не вистачає для підвищення або переходу на нову посаду. Такий фахівець створює індивідуальний план розвитку працівника з урахуванням його навичок.

leader Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

HR People Partner

Цей напрямок частіше зустрічається у великих компаніях.
В обов’язки People Partner входить робота над задоволеністю, мотивацією і розвитком співробітників компанії. Це посередник між інтересами компанії та співробітника. Для People Partner важливо знаходити індивідуальний підхід до кожної людини.

protection Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

HR Generalist

Роль зустрічається в невеликих компаніях. HR Generalist володіє знаннями в усіх ключових галузях управління персоналом. Він здійснює весь цикл робіт із персоналом: від вивчення ринку праці та найму персоналу до складання карт розвитку та звільнення.

employee Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

HR Business Partner

Ця спеціальність найчастіше зустрічається у великих корпораціях.
HR BP — фахівець стратегічного рівня, він вибудовує роботу з персоналом на системному рівні. Позиція передбачає наявність глибоких знань у всіх аспектах роботи HR. HR Business Partner не вибудовує HR-процеси, а радше керує ними й оптимізує для реалізації завдань бізнесу.

communication-1 Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

HR Director

HR Director — одна з ключових позицій у компанії, це драйвер трансформацій і надихаючий лідер, партнер, який чітко розуміє, що необхідно компанії на певному етапі розвитку.
HR Director націлений на розвиток компанії в цілому за HR-показниками, він формує стратегію роботи HR-відділу в усіх напрямках.

idea-1 Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Як вивчитися на HR-фахівця

Щодо прицільного навчання на HR Валерія рекомендує пройти профільні HR-курси. А якщо ви мрієте розвиватися в цій професії саме в IT-сфері, тоді ви можете піти на курси для HR-фахівців у IT.
Ще Валерія розповіла про значення англійської мови для HR-фахівця в IT:

«Англійська мова потрібна, тож варто приділяти їй увагу. Більшість процесів і комунікацію у великих компаніях побудовано англійською.
Я не беру до уваги компанії «сімейного типу», де спілкування може вестися рідною мовою. Без належного знання англійської мови працевлаштуватися можна, але для кандидата різко звужується коло кар’єрних можливостей і перспектив».

winner Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Якості та навички НR

Для роботи HRM перш за все необхідні soft skills — гнучкі навички, які тісно пов’язані з особистісними якостями:

 • високий рівень емоційного інтелекту: емпатія, самосприйняття, вміння вибудовувати довірчі відносини й надихати;
 • гнучке мислення, швидка реакція на зміни на ринку праці, в організації, а також уміння оперативно адаптуватися до змін;
 • аналітичні здібності, уміння аналізувати великі обсяги інформації;
 • стресостійкість;
 • спроможність оцінити ситуацію, діяти в критичні моменти й вирішувати проблеми у взаєминах всередині організації.

dossier Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Поради новачку в HR

Якщо ви вирішили розвиватися у сфері HR, для початку потрібно визначитися з напрямком, який зацікавив вас і відповідає вашим навичкам.
Можна виділити два напрямки старту кар’єри в HR:

 • робота з кандидатами;
 • робота з поточним персоналом.

strategy Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Як вибрати свій напрямок:
 • зіставте вимоги вакансій з вашими навичками й досвідом;
 • зверніть увагу на відсутні знання, вміння і якості — це ваші завдання на найближчий час.

Після вибору напрямку поглиблено вивчайте інформацію про професії, нарощуйте теоретичну базу. У цьому вам допоможуть:

 • профільні сайти;
 • тематичні івенти;
 • групи у Facebook і Telegram;
 • спеціалізовані курси.

А потім починайте шукати роботу. Кожна співбесіда — це можливість краще дізнатися актуальні вимоги в компаніях і, відповідно, зрозуміти свої зони росту.

interview Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Чи можна потрапити у сферу без досвіду

 

«Так, шанси є. Існують компанії, яким простіше виростити фахівця під свою специфіку бізнесу й вони готові приділяти час на навчання», — розповідає Валерія.

 

Крім того, без досвіду, але з великим бажанням розвиватися молоді люди можуть потрапити у сферу HR як стажери або асистенти, тож потрібно регулярно моніторити на сайтах компаній такі пропозицій або шукати на порталах на кшталт DOU. Можна також розсилати своє резюме рекрутерам компаній, щоб потрапити в базу кандидатів.

dossier Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

А для професійного розвитку Валерія рекомендує такі ресурси:

 • блог HURMA;
 • онлайн-курси LABA;
 • кар’єрний портал Happy Monday.

leader-1 Нетехнічні професії в IT: HR-менеджер

Дякуємо Валерії Загоруйко за корисну інформацію для наших читачів.

Тепер усі, кому цікава сфера HR, зможуть зрозуміти, у якому напрямку рухатися.
Спеціаліст HR дуже важливий для компаній, адже до його обов’язків закладено основну роботу з людськими ресурсами.

Це була одна зі статей про нетехнічних професії в ІТ.

Підписуйся на наші канали, щоб дізнатися більше про інші професії.

Коментарі