Куди вступати в 2018 році?

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Світло у вікнах кімнат більшості 11-класників вже котрий тиждень гасне о 2 годині ночі. На сон залишаються встановлені за нормативами 6 годин, а може, і того менше. До Зовнішнього незалежного тестування, залишаються лічені дні, потім очікування результатів, що здається вічністю.

Куди вступати? Відповідь на це питання щодня шукають близько 100 тисяч жителів України. Хтось чудово спілкується з людьми, пише тексти, добре знає англійську мову і бачить себе в гуманітарній професії.

Інші ж віддають перевагу спілкуванню з комп’ютерною технікою, легко вирішують завдання з програмування, а від батьків чують, що професія розробника – найпрестижніша і обіцяє хороші перспективи.

Хтось є художником за покликанням, вже обмалював усі зошити ескізами коміксів, мріє створювати образи персонажів для комп’ютерних ігор і вигадувати власні віртуальні світи.

Що вибрати і куди все ж піти вчитися? Відповісти на це питання нелегко. Абітурієнту насамперед потрібно пам’ятати про чотири істини:

Факт 1. Низький бал ЗНО – не вирок.

Іспити можна здавати необмежену кількість разів, тому не варто бігти на спеціальності з традиційно низьким конкурсом, щоб вступити хоч кудись. Якщо провалилися – візьміть рік, довчіть шкільну програму, попрацюйте і пробуйте в наступному. Загартовані життєві досвідом, ви впораєтеся із завданнями куди як успішніше. До речі варто також розглянути можливість вступити до коледжу або технікуму.

Факт 2: Фундаментальні науки – наше все.

Ідіть до того університету, де дають потужну підготовку з фундаментальних дисциплін, адже з цією базою вам неважко буде освоїти прикладні напрямки. До того ж, ці знання застарівають куди як повільніше: лекція у 80-річного фізика буде такою ж актуальною, як і у молодого професора 40 років. А ось між парами з програмування у викладачів 25 і 55 років – прірва.

Факт 3: Майбутнє – за мультидисциплінарністю

Бажаєте освоїти кілька напрямків одразу – можете вчитися одночасно на двох спеціальностях, обравши одну з них заочною. Так у вас буде більше простору для синтезу нових ідей з наявних у вас бази знань. До того ж, склавши успішно курс з загальноосвітньої дисципліни, вам не доведеться прослуховувати його знову: в державних університетах діє система перезарахування оцінок. Можна також обрати магістерську програму, абсолютно відмінну від бакалаврату.

Факт 4: Розподіл на чистих гуманітаріїв і технарів відходить у минуле.

Науки йдуть вперед, зливаються або отримують свої гілки розвитку. Деякі спеціальності поєднують знання з абсолютно різних напрямків, тому потрібно уважно вивчати навчальні програми вишів і обирати ту, до якої у вас лежить душа.

3 питання, які потрібно задати самому собі при виборі спеціальності

  1. Чим би я хотів займатися у житті?

Для багатьох поточна професія – це не вибір на все життя, але найперша спеціальність закладе основи ваших фундаментальних знань і способу мислення. Потім ви, можливо,  отримаєте другу вищу освіту, 10 раз зміните сферу діяльності, але в глибині душі залишитеся тим, на кого вас готували перші 2 роки вашого навчання.

  1. Чи комфортно я себе відчуваю серед натовпу людей?

Всі ми в тій чи іншій мірі змушені спілкуватися з іншими людьми. Однак в одних професіях основні завдання вирішуються в кабінеті, інші ж фахівці постійно перебувають під прицілом чужих поглядів, камер і об’єктивів, а також повідомлень робочого листування. Вам потрібно визначитися заздалегідь, в якому обсязі ви готові терпіти спілкування з людьми.

  1. Не є ваш вибір емоційним, імпульсивним? Чи достатньо він обдуманий та раціональний?

Потрібно завжди пам’ятати, що ваше життя – тільки ваша і нічиє більше. Вчіться бути самостійними і не дозволяйте нікому вирішувати за вас. Слухайте поради, але робіть по-своєму, щоб по закінченні 6 років не було нестерпно боляче за витрачений час.

Коли ви самі собі відповіли на ці питання, у вас почне вимальовуватися певна картина переваг.

Якщо душа все ж кличе в розробку ПЗ і комп’ютерних систем, вам пряма дорога до одного з наступних університетів Харкова:

  1. Національний авіаційний університет «Харківський авіаційний інститут» ім. Жуковського (ХАІ)
  2. Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», (НТУ «ХПІ»)
  3. Університет банківської справи, Харківський інститут (УБС)
  4. Харківський національний автомобільно-дорожній університет (ХНАДУ)
  5. Харківський національний університет ім.В.Н.Каразіна (ХНУ)
  6. Харківський національний університет радіоелектроніки (ХНУРЕ)
  7. Харківський національний економічний університет (ХНЕУ)

В IT галузі є 5 спеціальностей, за якими українські вузи здійснюють підготовку студентів. Їх особливості прекрасно описані в матеріалі DOU

Спеціальність 121 Інженерія програмного забезпечення. Вона є в ХАІ, ХНАДУ, ХНУРЕ, ХНЕУ, ХПІ.

Тут вивчають:

  • принципи створення прикладного програмного забезпечення,
  • комп’ютерні та корпоративні системи та мережі,
  • системи підтримки прийняття рішень,
  • автоматизовані системи управління,
  • інтелектуальні та мультимедійні системи,
  • бази даних і знань,
  • програмні засоби захисту інформації в комп’ютерних системах і мережах.

Спеціальність 122 Комп’ютерні науки та інформаційні технології: ХАІ, ХНАДУ, ХНУРЕ, ХНЕУ, ХНУ, ХПІ, УБС.

Студенти вчаться:

  • проводити системний аналіз предметних областей,
  • створювати математичні моделі об’єктів і процесів автоматизації,
  • проектувати і розробляти прикладне програмне забезпечення та бази даних,
  • застосовувати інструментальні засоби розробки програмних систем, веб-технологій, технологій розподілених систем і паралельних обчислень,
  • розробляти системи штучного інтелекту.

Спеціальність 123 Комп’ютерна інженерія: ХАІ, ХНУРЕ, ХНУ, ХПІ.

Студенти вчаться розробляти:

  • апаратно-програмні засоби ІТ, комп’ютерних систем і мереж,
  • їх системне програмне забезпечення та бази даних,
  • технічні засоби захисту інформації,
  • системи прийняття рішень,
  • системи діагностики і тестування,
  • розподілені та кластерні комп’ютерні системи,
  • локальні, глобальні і корпоративні комп’ютерні мережі.

Основна відмінність «комп’ютерної інженерії» від «комп’ютерних наук» полягає в тому, що «інженерія» займається внутрішніми, по відношенню до комп’ютера, проблемами (тобто як працюють комп’ютери і комп’ютерні системи). «Науки» займаються проблемами використання комп’ютерів для створення ІТ і/або вирішення завдань в тих чи інших предметних областях.

Спеціальність 124: Системний аналіз: ХАІ, ХНУРЕ, ХНЕУ, ХПІ.

Студенти вчаться:

  • використовувати технології прийняття рішень в складних системах різної природи,
  • використовувати технології і комп’ютерну техніку для побудови і обслуговування інформаційних комп’ютеризованих систем в різних областях,
  • за допомогою математичних методів і програмних засобів (C, C ++, Java, бази даних) вирішувати проблеми в різних областях науки, техніки, фінансів, соціально-економічній і політичній сферах.

Спеціальність 125 Кібербезпека: ХАІ, ХНУРЕ, ХНУ, ХНЕУ, ХПІ, УБС.

Дещо іншими речами займаються студенти цієї спеціальності. На основі загальних знань з програмування та комп’ютерної техніки вони вивчають програмні і технічні методи захисту інформації, криптографію, правові та соціальні аспекти захисту інформації, а також менеджмент у сфері інформаційної безпеки. Фактично після навчання студент отримує знання і навички «білого» хакера.

На магістратурі за цією спеціальністю також можна навчатися у Харківському університеті внутрішніх справ, а також у Національній академії СБУ.

Якщо раптом вам більше подобається працювати з «залізом», вас тягне до роботів і іншої техніки і є бажання навчитися їх проектувати, можна розглянути галузь автоматизації та приладобудування.

Спеціальність автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій тісно стикається із IT. Тут також вивчають принципи програмування та основи мов, бази даних, алгоритми та інші супутні дисципліни. Додатково ви навчитеся конструювати пристрої, які допомагають автоматизувати різні процеси в легкій і важкій промисловостях. За цією спеціальністю можна вчитися в ХНУРЕ, ХНУ і ХПІ.

А якщо трапилося так, що ви мрієте працювати в IT секторі, але розумієте, що годинами сидіти над кодом – це зовсім не ваше? Якщо ви креативні і комунікабельні, до того ж є гарним організатором, ваш шлях лежить до колоайтішних професій: Project management, HR, Зв’язки з громадськістю, написання текстів, переклад.

Ці професії теж важливі, оскільки забезпечують організацію плідної роботи цілих колективів. Машини досі адекватно не перекладають людські мови, не пишуть хороших текстів і не оформляють корпоративні сайти – для цього потрібні філологи. А щоб налагодити роботу команди девелоперів, компанії потрібен психолог, який допоможе їй згладити конфлікти і створити атмосферу довіри і взаєморозуміння.

І, нарешті, наш світ був би сірим і нудним без дизайнерів і художників, аніматорів і мультиплікаторів, які, хоча і не є класичними IT фахівцями, цілком можуть працювати в цій індустрії.

Визначилися зі спеціальністю – пора обирати вуз. Як знайти свою альма-матер?

  1. Дні відкритих дверей

Приблизно 5 разів на рік недільного ранку вуз відкриває свої двері для майбутніх студентів і намагається показати себе у всій красі. Там ви зможете познайомитися з викладачами, деканами факультетів та молодими вченими.

  1. Університетські сайти

Уважно вивчіть структуру університету, його факультети, спеціальності та навчальну програму, на яку ви хочете вступати. Сайт, перш за все, повинен показувати відкритість і прозорість вузу – для вас не має бути таємницею, чому вас збираються навчати найближчі 4 роки.

Лайфхак: соціальні мережі знають все і про всіх. Відкрийте Facebook і перегляньте, що пишуть студенти в університетських групах. Погляньте також на профілі своїх майбутніх викладачів, декана, його заступників і навіть ректора і проректорів. Найчастіше це публічні люди, і у них завжди є, що почитати. Так ви дізнаєтеся, яка атмосфера панує в виші і наскільки керівництво прислухається до голосу студентів, а найголовніше, – які проекти ведуть викладачі, адже тільки заради них іноді варто йти на факультет.

  1. Школи, майстер-класи та освітні ініціативи

Ряд університетів проводить заходи для школярів – вони цікаві та корисні. Найчастіше цим займаються молоді вчені-ентузіасти, з якими ви точно не занудьгуєте. Саме вони допоможуть побачити на власні очі, як оживають математичні формули, програмний код або алгоритм, а також зрозуміти, що ви будете вміти після закінчення навчання на тій чи іншій спеціальності.

  1. Рейтинги університетів

Провідні вузи, як правило – це ті, що входять до ТОП-30 кращих університетів в загальнонаціональних рейтингах. Лідируючі позиції в рейтингу сигналізують про їх порівняно високу якість викладання, успішну освітню та наукову діяльність та налагоджене міжнародне співробітництво.

Якщо обраний вами виш не потрапляє до 30 кращих, потрібно переглянути, яке місце він займає в галузевих рейтингах. Може трапитися, що він просто вузькопрофільний і порівняно невеликий, і не вписується до загальноприйнятих показників.

Де б ви не працювали, у вашій пам’яті назавжди залишаться перші роки, проведені в університеті. Найкраще – це коли вуз стає другим домом, після повернення в який навіть через багато років людину огортають тільки теплі спогади. Там ви зустрінете справжніх вчителів, навчитеся справлятися з труднощами, а головне – доводити справи до кінця, що є особливо цінним в будь-якій професії.

Вдалого вам вибору!

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Куди поступати, щоб навчитись Data Science, Data Analyst та Business Analyst?
  2. Куди поступити, щоб стати Data Scientist, Data Analyst та Business Analyst?
  3. Особливості вступної компанії від НТУ "ХПІ"

Коментарі