Ігор Томич: "Ми – технарі. Це наша головна відмінність і перевага"

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Якщо ви активний харківський розробник, ви напевно хоч раз відвідували конференції “Kharkiv Mobile Devs“. Можливо ви користуєтеся популярним локальним додатком “Маршрутки”? Ці ініціативи – результат роботи одного з учасників Kharkiv IT Cluster, СЕО Itomych studio Ігоря Томича. Читайте інтерв’ю в рубриці Kharkiv IT Celebrities!

– Як ви стали власником студії?

Програмувати я почав ще в 98-м, а в 2004 році потрапив в IT аутсорс. Після того, як в 2009 придбав перший iphone, а потім і mac book pro, я зрозумів, що ios розробка – це Game Changer, в найближчому майбутньому частка мобільних платформ на ринку перевищить частку настільних комп’ютерів, незважаючи на те, що в той час дуже популярними були веб-сайти, корпоративна розробка … Я побачив, що мобільна розробка швидко змінить ситуацію і користувачі будуть більше і більше використовувати мобільні додатки.
У компанії, де я працював на той момент, я ініціював створення відділу мобільної розробки. Спочатку мене підтримали, але через деякий час вирішили, що в цьому немає необхідності, тому, починаючи з 2012 року, я вирішив продовжити розвивати цей напрямок, але вже самостійно. На той час я напрацював перші бізнес-контакти та з’явилися перші клієнти. Далі взяв в команду ще кілька розробників, так з’явилася власна компанія.

– Скільки Itomych studio існує як окрема структура?

З 2012-го року – фактично чотири роки. Варто відзначити, що в 2013 році компанія вже сформувала корпоративну структуру, у нас з’явилося власне приміщення. Ми стали командою, яка робить проекти під одним дахом. На сьогоднішній день команда студії складається з 20 чоловік.

– Ви займаєтеся IT аутсорс або розробкою власних IT продуктів?

На 95% ми займаємося аутсорсом, але у нас є і свої невеликі проекти, зокрема, локальні. Наприклад, додаток “Маршрутки”, в якому відображається рух автобусів по місту в реальному часі, але, на жаль, не вдається виділити достатньо часу на подальший розвиток і вдосконалення цього проекту. Незважаючи на це, сервіс продовжує працювати і багато користувачів зацікавлені в ньому.
Також є проект «364» – це веселий календар, який показує кожен день в жартівливій манері, наприклад, «День англійської мови». Додаток досить популярний. Спочатку календар випустило рекламне агентство “Arriba” разом з нашими знайомими в 2013 році. Зараз кількість завантажень в місяць досягає 2 млн. Для закордонного ринку спільно з Максом Бурцева, співвласником рекламної агенції Arriba Media Group, ми розробили версію англійською мовою. Ми намагаємося робити свої продукти, але не завжди вистачає на це часу і знання специфіки ринку, тоді як робота в аутсорс існує у вигляді сервісної моделі. Для власних продуктів необхідно більше ресурсів і досвіду на висококонкурентному ринку.

– Ви працюєте тільки з iOS?

Наша рідна спеціалізація, в якій ми себе почуваємо максимально комфортно – це робота з мобільними платформами – iOS, Android, Windows Phone. Крім цього, у нас є велика веб-розробка: ми проектуємо «Unifyle», який спрямований на управління хмарними сховищами. В нашій команді також є і php фахівці.

– Могли б трохи розповісти про вашу бізнес-структуру?

Ми – технарі. Це наша головна відмінність і перевага. Незважаючи на те, що на сьогоднішній день це не входить в мої прямі обов’язки, мені до сих пір подобається програмувати. У нас також немає менеджерів в класичному розумінні, ми спрямовані на виконання завдань з точки зору результату. На кожному проекті є координатори, але це люди технічні, які розуміють як можна реалізувати бажання клієнта на практиці. Ми намагаємося бути на вістрі інновацій і можливостей мобільних платформ. Наша бізнес-структура досить плоска. Мені подобається підхід Генрі Форда – «суперплоска структура». У нашій структурі організовані чотири основних напрямки-відділи: iOS, Android, веб-розробка та QA. Ми створили команду Quality Assurance, так як запорукою успішного продукту є його якість, але у нас не існує прошарку менеджерів. У нас є люди, які частково беруть на себе менеджерські обов’язки, такі як планування ресурсів, завантаження співробітників, але при цьому повністю продажами і менеджментом займаюся тільки я.

– Що ви думаєте про Харків як про IT-локацію?

Я вважаю, що тут є потенціал, а також простір для розвитку. Нам варто приділити більше уваги розвитку ком’юніті. Я деякий час працював в Каліфорнії, відвідував різні мітапи, які там проходили. Я зробив висновок, що ми можемо зробити подібне і тут. Виходячи з цього, в 2012 році ми разом з Владом Цепелевим з «Pics.io» створили спільноту харківських розробників для мобільних платформ – “Kharkiv Mobile Devs”, навколо якого дійсно виросло серйозне ком’юніті. Зараз ми проводимо зустрічі в форматі міні-конференцій від розробників для розробників. Місія наших зустрічей – піднімати загальний технологічний рівень, проводити один для одного лекції, розповідати, як застосовувати ті чи інші технології.

– У 2012 році ви говорили, що ком’юніті у нас не розвинене, не вистачає спілкування. Що змінилося за три роки?

Якщо раніше ком’юніті збирало 20-30 чоловік, то зараз зібрати 50-100 чоловік – це не проблема, виступають цікаві доповідачі, є актуальні теми. Все розвивається, але, на жаль, не так швидко, як хотілося б. Проте, з’являються нові івенти, такі як конференція «Kharkiv JS». Це платна конференція, яка зібрала більше 600 учасників і створила платформу для спілкування. Fabrika.space намагається створити ком’юніті хаб. Але нам ще років 20-30 до штатівської організації подібних заходів, так як великі компанії а-ля «Apple» і «Google» своїми силами розвивають ком’юніті, а у нас компанії часто зводять заходи до банальної реклами і хедхантингу. «Google» нічого не вимагає і не спамить десятками листів після того, як ви сходили на один мітап.

– І щодо освіти. Ви викладаєте, та чи виростили ви вже нове покоління фахівців?

На своїх курсах я завжди підкреслюю, що не можу навчити, але можу показати як навчитися. Кожному доводиться займатися самоосвітою для досягнення своїх цілей. Можу сказати, що серед моїх випускників є ті, хто почав програмувати з нуля і тепер працює iOS розробником. Перші заняття ми провели в 2012 році З того часу ми організували досить багато: вісім оффлайн і чотири онлайн курси.

– Тепер трохи про результати. Чого ви досягли зі студією за останні кілька років?

У 2015 році ми взяли участь в дуже великому проекті. Є таблоїд в США. Його веб-версія налічує близько 30 млн користувачів щомісяця. Ми для них оновили ios-версію для ipad і iphone, зробили apple watch додаток. У 2014-му році у нас було чотири великі проекти для європейського рітейл-ринку в сфері мобільної лояльності – система знижок для клієнтів. Один з проектів пов’язаний з ресторанним бізнесом – мережа ресторанів, експрес-кафе. Замовник запустив систему лояльності для клієнтів, а ми розробили ios і android додатки. Якщо згадати, що було значного раніше, то в 2013 році ми випустили реліз одного з best video apps за версією apple, яке згодом купили vimeo. Це був цікавий досвід, тому що хлопці принесли продукт, який вони хотіли запускати через кілька місяців, у такому жалюгідному стані, що він банально не виконував найпростіших функцій. Ми з командою добре попрацювали і зробили так, що проект був повністю реалізований вчасно в листопаді 2013-го.

– Що очікуєте від 2016- го року?

Поки складно сказати. Є плани спробувати себе в розробці ігор, так само дуже цікавою для нас є платформа «Apple TV». Я розумію, що в найближчі 3-4 роки там буде зосереджено більше ресурсів і більше користувачів, ніж на всіх інших ігрових платформах разом узятих. Це ринок, який візьме дешевизною додатків і більш легким початком створення першого додатку.

– Чому ви вирішили приєднатися до «Kharkiv IT Cluster»?

По-перше, одне з ключових напрямків роботи Kharkiv iT Cluster – розвиток IT ком’юніті Харкова і підвищення кваліфікації IT-фахівців. Мені подобається навчати людей. У мене є певний досвід, яким я можу поділитися, використовуючи ініціативи кластера.
По-друге, я розумію, що об’єднання – це завжди більше можливостей. Добре, коли є люди здатні підказати, поділитися досвідом. В т.ч. моя команда для Kharkiv IT Cluster розробляє пілотну версію програми з системою лояльності для співробітників компаній-учасників кластера.
По-третє, це промоушен на локальному та міжнародному рівні, тому що кластер – це така організація, яка популяризує харківську IT-індустрію і експертизу компаній-учасників кластера.

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

Коментарі