teens2it-yaka-rol-ui-ux-dyzajnera-v-uspihu-proyektu

Teens2IT: яка роль UI/UX дизайнера в успіху проєкту — інтерв’ю з експертом

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

18 січня 2024 року в межах проєкту Teens2IT від Kharkiv IT Cluster відбулося інтерв’ю з Юрієм Функендорфом — co-founder’ом, CEO, Head of UX/UI Design студії Cre8 Team.

 На інтерв’ю розпитали:

  •  хто такий UI/UX дизайнер, які його зони відповідальності в ІТ-проєкті? 
  • Чим UI/UX вирізняється поміж інших напрямів дизайну? 
  • Які інструменти обрати початківцю та як стати першокласним фахівцем у галузі?

Зацікавили? Докладніше розповідаємо в статті 👇.

Хто ж такий UI/UX дизайнер?

«Думаю, всі розуміють, що UI/UX — це певна абревіатура» — усміхається Юрій і пропонує розібрати поняття «за частинами»: UI — user interface (інтерфейс користувача), UX — user experience (досвід користувача). 

Для того, щоб зрозуміти сенс цих термінів Юрій наводить просту аналогію. Спікер просить присутніх уявити бургер: те, якої він форми, яких кольорів його складники, як виглядає булочка, якою є послідовність шарів у страві — це про його візуальну складову, інтерфейс (UI); те, чи зручно вкусити бургер, чи він не розпадається в руках, який бургер на смак, чи ви наїлися — це вже користувацький досвід (UX).

Отже, UI/UX дизайнер — це людина, яка вирішує, як виглядатиме інтерфейс та який досвід отримає кінцевий користувач від взаємодії. Саме такий спеціаліст допомагає поєднати бізнес-ідею, користувача й імплементацію (логіку, код).

Які напрями дизайну існують в ІТ та чим вирізняється UI/UX?

Окрім UI/UX основними ще є:

  • графічний дизайн — 2D/3D дизайн; фахівців часто називають ілюстраторами, діджитал-художниками;
  • бренд-дизайн — пов’язаний зі створенням айдентики;
  • motion-дизайн — дизайн анімацій;
  • ігровий дизайн — дизайн у game-індустрії.

«UI/UX же більше про проєктування і творчості тут менше, ніж у перерахованих спеціальностях, це і вирізняє напрямок» — наголошує Юрій. За його словами, зазвичай «творчість» становить 10-40% — у залежності від типу проєкту. Іноді вона майже не потрібна.

Які завдання й зони відповідальності в UI/UX дизайнера?

«Тут доречно розповісти про наш типовий студійний процес» — зазначає Юрій і перераховує етапи роботи дизайнера над продуктом: 

  1. бізнес-інтерв’ю: з’ясування ідеї замовника, його бачення імплементації, контексту створення й розвитку, приблизну цільову аудиторію продукту.
  2. Дослідження ринку, конкурентів, потреб та особливостей користувачів.
  3. Робота над UX, яка потребує технічних навичок. Наприклад, на одному з етапів необхідні знання з математики та складання алгоритмів для опису можливих сценаріїв поведінки користувачів. Також цей етап може включати окремі інтерв’ю з групами користувачів, тестування та роботу із застосунками для дослідження ефективності поточних рішень. Закінчується етап створенням wireframes — чорно-білих «креслень» усіх екранів.
  4. Створення UI: оформлення спроєктованих wireframes із застосуванням графіки (добирання шрифтів і кольорів — створення «вайбу» продукту), продумування «динаміки» («промальовування» різних станів об’єктів: кнопка активна, неактивна, натиснена, у фокусі; створення анімацій тощо) та відтворення усіх можливих сценаріїв поведінки користувачів та відгуків інтерфейсу на їхні дії.
  5. Внесення напрацювань до дизайн-системи, яка допомагає зберігати стилістику навіть на найдовших проєктах.
  6. Створення клікабельного прототипу.
  7. Консультація розробників, які імплементують дизайн та підготовка необхідних їм матеріалів.
  8. Відстеження й аналіз поведінки користувачів готового продукту з метою прояснення кроків із покращення дизайну.

Процес може різнитися від компанії до компанії, проте основна «ідея» залишиться подібною.

Які напрями роботи студії Cre8 Team?

«Ми займаємося проєктуванням інтерфейсів веб- та мобільних додатків, розробкою дизайнів сайтів і брендингом», — ділиться Юрій. 

Послуги студія надає у форматі аутсорс — співпрацює з бізнесами, командами розробки й стартапами, яким, щоб отримати гарні інвестиції та підвищити шанси на успіх потрібно від ідеї перейти до її візуалізації. Cre8 Team також робить для клієнтів дослідження, презентації. Клієнти компанії розташовані по всьому світу, основний фокус — США, країни ЄС, Великобританія, Японія та Австралія.

Над якими проєктами працює дизайн-студія Cre8 Team, які спеціалісти задіяні в роботі?

«Розглядати проєкти можна по-різному: є багато факторів», — пояснює Юрій.

За термінами співпраці студія втілює як короткострокові (3 — 5 місяців), так і довгострокові проєкти (аж до 5 років).

Якщо розглядати проєкти за напрямами — нішами, то Юрій виділяє освітні й B2B-платформи, продукти у сфері охорони здоров’я та спорту.
Команда дизайн-студії складається з:

  • UI/UX-дизайнерів та їхніх лідів (більш досвідчених дизайнерів, які приймають найвідповідальніші рішення, можуть бути менторами);
  • графічних та бренд-дизайнерів, які відповідають за розробку ілюстрацій, брендингу й маркетингових матеріалів для клієнтів;
  • спеціалістів із продажів, маркетингу, добору фахівців.

Як Юрій став UI/UX дизайнером і «виріс» до СЕО компанії?

«Моє знайомство з дизайном почалося … у 8 чи 9 класі, коли батьки запропонували піти на курси з комп’ютерного дизайну в одному з харківських ВИШів» — з посмішкою пригадує Юрій.

На курсах майбутній дизайнер опанував основні інструменти для роботи з растровою та векторною графікою, отримав певний багаж теорії, який закріпив на практичній частині курсу. «Мені сильно сподобалося, щось усередині мене перевернулося — і з того моменту дизайн супроводжував мене протягом усього життя!» — ділиться Юрій.

Практику він знаходив і в школі, і в інституті (малював афіші, робив колажі). На професійному шляху — на першій посаді в інтернет-магазині зоотоварів — розробляв банери, буклети й листівки, допомагаючи пожвавити продажі. Так він побачив, як дизайн упливає на ефективність бізнесу.

Після цього Юрій перейшов на позицію менеджера у виробничій компанії та завдяки зацікавленості в дизайні (упакування, буклетів, супровідних матеріалів) разом з фотографом заснував у компанії «позитивно-креативний» відділ, який працював саме над маркетинговою складовою: банерами для гугла й соціальних мереж, друкованою продукцією. Фахівець описує цей етап як «дуже багато дизайну, але здебільшого — бренд-дизайн».

На наступній посаді заступника виконавчого директора компанії Юрію також знадобилися всі знання: для прийняття рішень щодо розробки айдентики,  пакувань, промоційних та маркетингових матеріалів, дизайну сайту.

До того ж, Юрій брав замовлення і на «фрілансі»: на розробку корпоративних сайтів та інтернет-магазинів, адже йому була дуже цікава сфера ІТ.

У певний момент Юрій зрозумів, що дизайн — сфера, якій він хоче присвятити свою кар’єру. Він змінює індустрію, проходить курси, щоб систематизувати знання, підкорює викладачів своєю наполегливістю й бажанням працювати — та отримує офер на позицію Junior UI/UX designer від дизайн-студії, яка заснувала курси.

За деякий час Юрій із колегами відкрив власну невелику дизайн-студію, а ще згодом — на початку пандемії — заснував поточну — Cre8 Team.

Яким був твій найцікавіший проєкт?

«Відповідь на таке питання в айтівця завжди одна, бо найцікавіші проєкти завжди під договором про нерозголошення».

Проте Юрій одразу наводить приклад іншого проєкту, який демонструє важливість UI/UX дизайнера для бізнесу. Якось наприкінці року до студії звернувся клієнт з Великобританії з ідеєю розпочати бізнес з онлайн-продажу ялинок. Також планувалося залучення кур’єрів у костюмах гномів для організації доставки й прибирання ялинок.

За 7 днів було виконано все в повному обсязі: розроблено брендинг, дизайн і навіть (за допомогою no-code платформи) повноцінний сайт, дизайн для друкованої та маркетингової продукції для проєкту.

Час розвінчувати міфи про дизайн!

  • Потрібно мати хист до малювання, щоб стати гарним UI/UX-дизайнером.

«Це не настільки творча професія, як усі вважають… Саме в цій професії дизайн — це більше про проєктування».

  • UI/UX-дизайн — це легко!

Наразі є велика кількість можливостей для старту кар’єри в галузі, але лише за умови постійної наполегливої роботи. Цей підхід є спільним для всіх професій: потрібно мати мотивацію та докладати зусилля. 

Чи замінить ШІ дизайнерів?

ШІ — лише помічник, генератор графічного матеріалу, якому ще довго треба буде вчитися розуміти поведінку людини. 

Поведінка користувача продукту може бути непередбачуваною і тільки дизайнер-людина здатна це спрогнозувати або відстежити певну тенденцію.

Які «плюси» роботи в ІТ?

Юрій виокремлює можливість працювати віддалено й з «мінімальним набором» вимог до робочого місця — комп’ютер, струм та інтернет, лояльне до початківців ком’юніті: новачок завжди може попросити допомоги й отримати відповідь на своє питання, гарний дохід.

Як стати UI/UX дизайнером?

«Спершу потрібно зрозуміти, чи це взагалі твоє!» — наполягає Юрій.
Фахівець радить пробувати свої сили в дизайні, відвідувати тематичні зустрічі з експертами й відкриті заняття в школах та університетах.

Якщо ти впевнений, що UI/UX дизайн — «твоя» сфера, обери ЗВО: зверни увагу на навчальну програму, на співпрацю кафедр з ІТ-компаніями, поцікався можливостями для виробничих практик і стажувань.

Узагальнюючи, Юрій формує «рецепт»: захоплюйся тим, що будеш робити, май мотивацію та здобувай якісні знання.

Дякуємо Юрію за цікаву зустріч і змістовну розмову!

Запис інтерв’ю доступний за посиланням.

 

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підписатися на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. teens2it-chym-opikuyetsya-sre

Коментарі