Teens2IT: роль проєктного менеджера в компанії — пояснює PM

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

7 грудня 2023 року в межах проєкту Teens2IT від Kharkiv IT Cluster відбувся вебінар за участі Діани Толочко — Project і Delivery менеджера в компанії Valtech. Під час зустрічі з’ясували, хто такий проєктний менеджер, які його обов’язки в ІТ-компанії, у чому різниця між посадами проєктного, продуктового та delivery менеджерів, як «прийти» до оферу на ці позиції та які переваги роботи на посадах.

Зацікавили? Докладніше — у статті 👇.

Хто ж такий Project manager?

«Тут я підготувалася!» — усміхається пані Діана й наводить класичне визначення від Project Management Institute: «Project manager (PM, проєктний менеджер) — людина, призначена організацією як виконавець для керівництва командою та яка відповідає за досягнення цілей проєкту». 

Отже, проєктний менеджер керує групою людей для досягнення спільної мети.

Яка різниця між посадами Project та Delivery manager?

«Якщо поставити це питання 5-ьом різним компаніям — можна отримати 5 різних відповідей».

Проєктний менеджер зазвичай зосереджується на проєкті, яким опікується, і команді, з якою працює. 

Delivery менеджер відповідає за «доставку» замовнику: стосунки з клієнтом, обговорення й визначення бюджету, планів на майбутнє. Він може працювати з кількома проєктами одночасно. Delivery менеджер необхідний компанії для її розвитку.

А між Project та Product manager?

Більшість ІТ-компаній України працює за моделлю «аутсорс»: виконує проєкти на замовлення клієнтів. Такими проєктами опікується Project менеджер.

Product manager працює в «продуктовій» компанії, яка не має замовника, а працює над утіленням власних ідей, реалізує свій «продукт». До основних задач спеціаліста належить ще робота з аналітикою для поліпшення продукту.

Які основні задачі проєктного менеджера?

«Якщо коротко: планування, моніторинг і контроль» — перераховує Діана. 

Спеціаліст: 

 • з’ясовує мету проєкту в замовника й «переробляє» її на завдання для команди, планує роботу й розподіляє задачі;
 • контролює, що всі завдання зроблені вчасно, проєкт рухається в запланованому темпі;
 • комунікує із замовником і командою — передає інформацію, «перекладаючи» її на зрозумілу «стороні» мову;
 • вирішує проблеми команди;
 • веде проєктну документацію;
 • мотивує свою команду.

Як ти стала проєктним менеджером?

«Моя освіта — менеджер організацій» — розповідає Діана. Менеджерка визнає, що сфери діяльності дотичні, проте чогось надто сучасного чи практичного для роботи в ІТ в університеті не дізналася. 

Спершу Діана працювала адміністратором у готелі, потім займалася студентськими програмами обміну. Проте майбутня менеджерка завжди хотіла знайти «свою сферу», в якій можна розвиватися довгий час. Після поради знайомого Діана на DOU прочитала про менеджмент проєктів і вимоги до кандидатів на вакансії, записалася на курси.

Одразу осягнути весь матеріал курсів було важко, але й цікаво теж. Після завершення курсів за кілька тижнів та один відгук на вакансію Діана отримала свій перший офер. 

«Можливо все, усе в наших руках — треба лише захотіти», — підбиває підсумок менеджерка.

Яким був твій найцікавіший проєкт?

Тут доцільно згадати про великий досвід Діани — в один з періодів кар’єри менеджерка навіть вела 10 проєктів одночасно.

Діана згадує , що одним з найцікавіших проєктів була система бронювання готелів, де забронювати можна одразу цілий «пакет для відпустки» із проживанням, харчуванням та розвагами, хоча спеціалістка «вела» чимало як цікавих, так і трохи дивних кейсів.

Яким чином формують команду на проєкт?

Команда може складатися зі спеціалістів з абсолютно різними професіями, «склад» залежить від проєкту. Для розробки сайту, наприклад, запросять back-end та front-end розробників, дизайнерів, бізнес-аналітиків, тестувальників і DevOps. Якщо клієнт зацікавлений в роботі з даними — буде залучено аналітиків. 

Як менеджер розв’язує конфлікти в команді?

По-перше, PM створює в колективі атмосферу, за якої проблеми не замовчуються. 

При розгляді проблеми менеджер починає аналіз із її виникнення, намагається мінімізувати шкоду — поганий вплив на проєкт, знайти компроміс.

Також на допомогу приходить мітинг-ретроспектива, який відбувається раз на певний період. На зустрічі обговорюють, що за цей час було гарного й поганого, що і як саме можна було зробити краще. У кожного члена команди є змога бути почутим, думки зводяться до конструктиву, вибудовуються нові спільні плани.

Які інструменти використовує в роботі проєктний менеджер?

«Їх дуже багато: бо треба багато встигати». Із основних Діана зазначає:

 • пошта й календар — для ділового спілкування й планування часу;
 • інструмент для дзвінків і повідомлень — Slack;
 • таск-менеджмент система — Jira, Trello;
 • офісні програми для створення документів, таблиць і презентацій;
 • інструменти типу Grammarly для додаткової перевірки англійської.

Які переваги роботи в ІТ — особливо на позиції PM?

В ІТ загалом — гнучкий графік, можливість працювати віддалено, люди, з якими працюєш, постійний розвиток, практика англійської і … гроші: за умови постійного розвитку з часом більш ніж реально дійти до компенсації, яка тебе цікавить. 

Щодо професії проєктного менеджера — привабливо низький «поріг входу» в ІТ порівняно з розробниками, велика кількість спілкування, широкий вибір шляхів подальшого професійного розвитку. 

Кому підійде професія Project manager?

«Тут треба любити людей, бо інакше — дуже важко», — акцентує Діана. Легше працювати на позиції буде екстраверту, відкритому до спілкування, готовому говорити й слухати.

Як «увійти в ІТ»?

Діана радить бути готовим до складнощів. Спочатку нічого не буде зрозумілим. І потім теж. Жартуємо : )

Спершу буде складно на курсах і першому проєкті, потім — під час подальшого навчання — але це процес кар’єрного зростання. До того ж, в ІТ що більше розвиваєшся, то більш складними стають задачі. Але «такий шлях» — і він цікавий і приносить задоволення. На ньому «плюсів» знайдеться набагато більше, ніж «перешкод».

Дякуємо пані Діані за цікаві відповіді й «насичену» зустріч!

Запис зустрічі доступний за посиланням.

 

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підписатися на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

 1. teens2it-pobuduj-majbutnye-z-biznes-analizom
 2. teens2it-chym-opikuyetsya-sre

Коментарі