teens2it-chym-opikuyetsya-sre

Teens2IT: чим опікується SRE?

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

9 листопада в межах проєкту Teens2IT від Kharkiv IT Cluster відбулася зустріч із інженером SRE, засновником компанії APIBEST і ментором освітньої платформи Production Ready — Тарасом Омеляненком. 

Тарас має понад 19 років розробки й адміністрування ІТ-систем, особисто брав участь у великій кількості  проєктів  — з інженерами багатьох країн (Україна, США, Ізраїль, Індія) та в маленьких командах з 3-5 спеціалістів.

Під час інтерв’ю дізналися, хто такий SRE та чим він займається на відміну від DevOps. Розглянули типовий робочий день та задачі, чим цікавитися та яку спеціальність обрати, щоб вибудувати кар’єру у цьому напрямку. На додачу, Тарас поділився історією заснування власної ІТ компанії.

Зацікавили? Ділимося деталями 👇

Чому SRE?

Тарас зізнається, що в SRE прийшов не одразу: коли він починав кар’єру, такого виокремленого напряму ще не існувало.

Пізніше Тарас ознайомився з підходом Google до забезпечення надійності їхніх комп’ютерних систем — так і почався його професійний шлях як SRE інженера. До цього він займався розробкою та DevOps.

 «Трохи програмування, автоматизація, робота з людьми» — така комбінація цікавила молодого спеціаліста.

Згодом Тарас зрозумів, що систем написано вже багато, але недостатньо заходів ужито для підтримки сталої роботи та подовження строку їхньої експлуатації, він почав заглиблюватися в SRE.

 «Тепер я вже код пишу набагато менше, код пишуть інші, а моя основна задача — забезпечити стабільну роботу цих систем» — ділиться інженер.

Що допомагає бути успішним у галузі?

Тарас відповідає відверто: підґрунтя успіху — гарне розуміння того, як створюються й програмуються системи, знання DevOps. Без цього буде складно зрозуміти причини проблем і налаштувати якісний моніторинг стану системи.

Чим займаються фахівці APIBEST?

Основний напрям — DevOps. «Фокус компанії у тому, що ми займаємося підтримкою програмного забезпечення і атоматизуємо процеси розробки програмного забезпечення» — ділиться Тарас. 

В APIBEST не створюють програмні продукти, а подовжують терміни експлуатації  існуючого ПЗ, адаптують софт до поточних вимог ринку. Для цього інженери мають налагодити роботу команди та розробки, побудувати систему моніторингу, а часом — і додати нову функціональність, чи створити систему кастомних метрик для оцінки коректності й ефективності роботи програми.

Які спеціалісти працюють в APIBEST?

Тарас усміхається: «Потрібні всі». Як людина з технічним складом розуму, він намагався вибудувати компанію з позиції «менеджери не потрібні». Спікер визнає, це було помилковим уявленням. Потрібні всі: менеджери, розробники, тестувальники, адміністратори, і особливо — бізнес-аналітики.

Якщо б Тараса попросили сформувати мінімальну команду, він би сформував її з менеджера з навичками бізнес-аналітика й інженера, який знається на багатьох аспектах розробки й підтримки програмного забезпечення. Проте на практиці це майже недосяжно, тому спікер наголошує, що мають бути ті, хто правильно спланує та організує роботу, і ті, хто її виконає.

Що ж таке SRE?

Тарас пропонує розглядати термін за буквами:

  • S (site) — спікер одразу наголошує, що це не стосується тільки Web-сайтів. Мається на увазі оточення або додаток — продукт, який ми розгортаємо;
  • R (reliability) — надійність: безвідмовність у роботі, доступність системи в той час, коли нею хочуть скористатися, коректність її відповідей;
  • E (engineering) — інженерія: про те, як це проєктувати й розробляти.

Загалом, SRE — це про створення надійних систем. Основні задачі спеціаліста: моніторинг і «спостереження» (моніторинг того, що відбувається в середині системи  за допомогою певних метрик, використання логування, трасування — «observability»).

Різниця між SRE та DevOps

Спеціалісти з DevOps більше сфокусовані на тому, щоб автоматизувати процеси. SRE ж відповідають за моніторинг і забезпечення стабільної роботи системи.

Як стати SRE?

Зазвичай у SRE приходять із технічної підтримки або системного адміністрування. 

У цілому, потрібно вміти програмувати, розуміти, як працюють додатки всередині. Досить складно обіймати посади DevOps чи SRE без ґрунтовних знань із розробки.

Який кар’єрний розвиток SRE?

Тарас зазначає, що особливостей немає: кар’єрні можливості аналогічні до тих, які доступні іншим технічним спеціалістам. Можна розвиватися в інженерному напрямі або змінити вектор і піти в менеджмент, попередньо підвищивши свою кваліфікацію, здобувши необхідні навички.

Поради старшокласникам

«Має бути цікаво!» — усміхається Тарас. Коли душа лежить до програмування — опановуйте будь-які мови, якими зацікавитеся. Якщо обираєте менеджмент — працюйте над софт скілами, звикайте проявляти ініціативу, організовувати щось. 

Коли оберете спеціальність — пробуйте застосовувати знання на практиці. Шукайте курси, де зрозуміло викладений матеріал, які можуть чогось навчити. 

Курси VS вища освіта

Тарас жвавішає: «Як раз десь хотів додати це». Спікер однозначно радить здобути профільну освіту й довчитися хоча б «на бакалавра». 

Університет важливо завершити, бо він створює базу. Принаймні, він навчить ставити питання для отримання правильні відповіді.

Якщо цікавить SRE — то підійде будь-яка спеціальність, яка пов’язана з програмуванням.

Про заснування компанії

«Найскладнішим було піти з роботи й відійти від звичної схеми, коли в компанії все налагоджено, а працівнику просто треба виконати свої таски», — ділиться Тарас. Для заснування власної компанії треба самостійно спланувати робочий процес, щоб «нові керівники» — клієнти, які користуються послугами бізнесу — були задоволеними й продовжували співпрацю.

Керувати компанією — це про виклики кожен день, про прокачані менеджерські здібності.

Кому не підійде SRE?

«Скажу про всі ІТ-спеціальності загалом. Якщо вам це не цікаво — вам це не підійде» — серйознішає Тарас. Для того, щоб бути класним інженером, потрібен інтерес, який скеровуватиме до постійних пошуків інформації.

Запис зустрічі

Дякуємо Тарасу Омеляненку за цікаву розмову!

Довідка: 

APIBESTкоманда DevOps професіоналів, яка понад 10 років забезпечує високий стандарт обслуговування.

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підписатися на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. teens2it-odchyny-dveri-v-it-svit-z-topovymy-spetsialistamy
  2. teens2it-pobuduj-majbutnye-z-biznes-analizom

Коментарі