front-end розробка

Професії в IT: Front-end-розробник

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

IT-сфера з кожним днем розширюється, з’являються нові напрямки й професії. Щоб залишатися в темі та дізнаватися всі деталі першим, читай рубрику від Kharkiv IT Cluster «Професії в IT».

Щодня ми стикаємося й взаємодіємо з унікальним інтерфейсом, але рідко замислюємося, хто ж його створює. Цим займаються front-end-розробники.

Щоб розповісти про професію детально, ми попросили дати коментар чинного фахівця. Експертизою поділилася наша компанія-мембер EPAM, а саме її Lead Software Engineer Айнура Алієва.
Читай далі, щоб побачити світ очима Front-end-інженера.

— Айнуро, розкажи нам про професії, що за напрям Front-end?

— Front-end-розробка та розробка як така — досить різнопланова й креативна професія, на мій погляд. Вона про розвиток не тільки фахівця, але й особистості.
Тут можна бути як виконавцем, так і творцем, або стати частиною команди, створюючи продукт з нуля.
Можна знайомитися і працювати з людьми з різних куточків світу, можна вчитися новому й ділитися досвідом.
Front-end відрізняється своїм розмаїттям напрямків і технологій: від візуального інтерфейсу для веб-програм і сайтів до бібліотек і власних технологій, які можна використовувати для інших програм. Таке розмаїття дає можливість знайти щось до душі та за необхідності змінити вектор розвитку, не змінюючи професію кардинально.
А ще тут є кар’єрне зростання, якому, на мій погляд, немає меж, тому що можна рости як вертикально, так і горизонтально, виконуючи різні ролі, розвиваючись як експерт у різних технологіях і галузях.

— Ти сказала, що в професії є кілька напрямків, чи правильно я розумію, що є і різні фахівці в них? Чим вони відрізняються?

— Front-end-напрям можна умовно розділити на UI, де фокус робиться більше на візуальну складову (верстання макета, складні візуальні ефекти) і JS-напрямок, який сконцентровано більше на реалізації бізнес-логіки програми.
Але тут варто відзначити, що професія так чи інакше передбачає знання JavaScript, що широко використовується не тільки на клієнті в браузері, але й на сервері та навіть у мобільній розробці. Тому можна відзначити й ці напрямки або їх комбінацію (клієнт і сервер) — так званий full stack.
Звичайно, для кожної зі спеціалізацій є свій список навичок. Але JavaScript — свого роду алфавіт у світі Front-end. Це база для всіх згаданих напрямків, тому за потреби можна змінити рід діяльності, не починаючи шлях із нуля.

— А що входить до обов’язків фахівця? Які основні функції він виконує?

— Усе здебільшого залежить від професійного рівня.
Розгляньмо день середньостатистичного Front-end-розробника.
Основний обов’язок — це, звичайно ж, розробка. По суті, написання коду, який виконує поставлені вимоги.
У своїй роботі інженер стикається з іншими активностями: написанням тестів на свій код і переглядом коду колег.
Крім того, найчастіше ми працюємо в командах безпосередньо з замовником. Тобто є необхідність, наприклад, уточнити вимоги, презентувати рішення або повідомити поточний стан справ. Це, мабуть, основне.

— У кожній професії є певні особливості, якими якостями і навичками повинен володіти фахівець? Чи обов’язково закінчувати університет, щоб освоїти front-end?

— Перше, що спадає на думку, — це бажання розвиватися і пізнавати нове. Багато нового.
Front-end-інженер — це та людина, яка навчається, отримує нові знання і застосовує їх на практиці. До цього потрібно бути готовим.
Ба більше, на мій погляд, у цьому потрібно бути досить активним. Ринок дуже швидко змінюється, а з ним змінюються тренди, з’являються нові технології, фахівці повинні йти в ногу з цими змінами.
Крім технічних навичок розробника, важливі також soft skills, серед яких я б відзначила комунікацію, відповідальність і уважність до деталей.
Що стосується освіти, звичайно, вона відіграє важливу роль. В університеті нас вчать вчитися, вирішувати поставлені завдання.
Моя думка: технічна освіта буде скоріше плюсом, адже покриватиме частину навичок. Вам потрібно буде їх освіжити в пам’яті, а не вчити з нуля.

— Дуже багато початківців губляться на початку свого шляху. Що ти можеш порадити новачкам? На що звернути увагу?

— Раджу відповісти на два запитання: у якому напрямку ви хочете розвиватися і як ви будете йти до своєї мети.
Про можливі напрямки ми вже трохи поговорили.
Після вибору залишається продумати план розвитку, визначити, чого слід навчитися, які навички набути.
Для кожного з напрямків є так званий career path у відкритому доступі, який допоможе з питаннями «що варто засвоїти?».
Вчитися можна як самостійно, так і в групах. Зараз є безліч курсів, де можна набути досвіду як точково, так і комплексно.
Також є інтернатури в компаніях, які готують фахівців згідно з поточною ситуацією на ринку і в подальшому можуть запропонувати співпрацю. До речі, я почала свою співпрацю з ЕРАМ у 2015 році саме з програми ЕРАМ University у напрямку Front-end.

Гортаючи сайти, програми та портали щодня, ми не замислюємося про процеси їх створення. Айнура поділилася з нами деталями своєї складної і цікавої професії.

Це була одна з технічних професій в IT, пиши в коментарях, про яку професію хочеш дізнатися більше в наступному пості.
А також підписуйся на профілі Kharkiv IT Cluster у соцмережах, щоб не пропустити найцікавіше!

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Девопс - що це таке
  2. Технічні професії в ІТ
  3. Професії в ІТ

Коментарі