Втрати ІТ-талантів та валютних надходжень через рішення НБУ. Що робити? Позиція Kharkiv IT Cluster.

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Як рішення НБУ торкнулось ІТ-фахівців?

Нещодавно Правління Національного банку України внесло суттєві зміни в роботу банківської системи у період запровадження воєнного стану та здійснення валютних операцій. Харківська ІТ-спільнота попереджає про небезпеку рішення НБУ, адже вбачає в ньому пряму загрозу для ІТ-індустрії та будь-якому іншому українському бізнесу-експортеру.

Більшість українських ІТ-фахівців – це ФОП (серед харківської ІТ-спільноти – 80% ), які експортують свої послуги. Згідно з рішенням НБУ, отриману іноземну валюту ФОП мусять продавати за зниженим у штучний спосіб курсом, що не дає їм отримувати нагороду в еквіваленті до ринкового курсу.

До того ж, самі ІТ-спеціалісти зможуть продати валюту лише за курсом, встановленим НБУ, тоді ж як айтівці чи їхні родини, що вимушені були переїхати за кордон, можуть розраховуватися з гривневих карток вже за ринковим курсом. Через це утворюється «додатковий податок» на доходи ІТ-фахівців – а це понад 26%.

ІТ-компанії конкурують за фахівців на глобальному ринку праці, тож це рішення, насамперед, знизить позиції українських ІТ-роботодавців перед закордонними «конкурентами». До того ж, це рішення не сприяє збільшенню валютних надходжень до країни, навпаки, може запустити механізм зниження потенціалу нашої держави як експортно-орієнтованої.

Які наслідки для української ІТ-індустрії?

Пропозиції від НБУ створюють прямі ризики для всіх експортних галузей, серед яких і ІТ – одна з небагатьох працюючих під час війни:

різке падіння валютних надходжень вже з наступного місяця через падіння довіри до банківської системи та акумулювання коштів на закордонних рахунках та платіжних системах;

– втрата українських ІТ-талантів за кордоном, які оберуть іноземні компанії на противагу українським, у тому числі, поєднані зі зміною податкового резидентства, що в свою чергу призведе до втрати податків в Україні

За даними нашого дослідження, ІТ-індустрія уже в першому кварталі принесла $ 2 млрд надходжень в економіку країни, з яких 1 млрд грн – витратила на гуманітарні цілі та допомогу армії. Щоб забезпечити український бюджет регулярними валютними надходженнями від експорту ІТ-послуг, а також вберегти відтік кадрів, НБУ має переглянути своє рішення.

Як врятувати українську ІТ-галузь?

Харківський ІТ Кластер переконаний, що НБУ варто вжити негайних дій для того, щоб компенсувати всі можливі втрати та зберегти ІТ-таланти в Україні. Ми підтримуємо пропозиції, які висловила Асоціація IT Ukraine, які здатні частково нівелювати цю кризову ситуацію.

Зокрема, підкреслюємо необхідність дозволу продажу частини валютної виручки експортерам за комерційним курсом і зберегти можливість розрахунків картками та зняття готівки за кордоном за офіційним курсом НБУ (+10%) в межах поточного еквіваленту 50 тис. грн./місяць.

Такий компроміс здатен врятувати стабільність валютного надходження у бюджет України та унеможливити витік кадрів з індустрії, забезпечивши її підтримку як однієї з небагатьох працюючих в умовах повномасштабної війни.

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Мобілізація IT спеціалістів

Коментарі