Пояснити батькам. ІТ — те, що справді варте уваги.

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

У серії матеріалів «Досвід Kharkiv IT Cluster» ми розповідаємо як робити зміни в освіті та місті, докладаючи мінімум зусиль та отримуючи максимум користі.

Найчастіше саме батьки займаються профорієнтацією дітей, підказують до якого закладу визої освіти (ЗВО) вступати. Буває, що вдало, а буває — ні. Часто батьки хочуть кращого майбутнього для своїх дітей, але при цьому керуються хибними уявленнями про успішні професії сучасності.

Для чого батькам знати про можливості в ІТ?

Стереотипи — основні проблеми:
  • Харківський ІТ Кластер проводив опитування серед батьків дітей харківського регіону, у якому визначив, що батьки досі уявляють своїх дітей економістами і юристами, як приклади престижних високооплачуваних професій
  • «ІТ» все ще загадковий термін для багатьох. Що за ним ховається і як працює ця індустрія? Чи можна потрапити туди без знайомств? Загальні знання часто відсутні, через що батьки надають перевагу обходити невідоме ІТ стороною.
  • «Це тільки для програмістів», «Треба математичний склад розуму» — те, що часто зупиняє батьків показати дітям шлях до інноваційного розвитку. Тому важливо розуміти, що в ІТ знайдеться місце як художнику, так і фіолологу.
  • «Не для всіх» — ще один стереотип, який виходить із попереднього пункту: про те, що нібито технічні науки хлопцям вдаються краще. Але і це, як і те, що в ІТ тільки технічне, не відповідає дійсності.
  • Нема поруч людей, які б доступно розповіли про всі тонкощі тієї чи іншої ІТ-спеціальності.
  • Асоціація з роботою в ІТ тільки з високим прибутком, а не з інноваціями та ідеями.
Як позбутися стереотипів про ІТ?

Найкраще руйнування міфів — систематично розповідати батькам потенційних абітурієнтів про можливості в ІТ. Профорієнтаційна зустріч і спілкування з представниками ІТ-сфери про їхній шлях успіху здатна не тільки все доступно пояснити, а й надихнути на подальші кроки до вибору ІТ-професій.

У 2021 році Харківський ІТ Кластер спільно з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» запустив проєкт «Open4Talents», у межах якого систематично проводяться профорієнтаційні зустрічі Parents2IT. Мета таких зустрічей — розвіяти стереотипи щодо ІТ-освіти та ІТ-кар’єри. спростити вибір вишу для батьків майбутніх абітурієнтів, а також на прикладі реальних людей показати, що ІТ-кар’єра в Україні – це доступно, незважаючи на будь-який бекграунд.

Організувати профорієнтаційний захід зможете і ви. Це просто, якщо знайти потрібну аудиторію.

Хто може організувати? Усі люди, які зацікавлені у профорієнтації дітей: вчителі, батьки та навіть самі діти.

Як організувати профорієнтаційний івент?

1. Знайти батьків майбутніх абітурієнтів (Зібрати зацікавлених батьків в одному місці):

  • Промо в соцмережах. Запит в соцмережах залишається дієвим способом.
  • Батьківські групи. Де збираються батьки? Де вони гуртом перетинаються на якійсь спільній темі та вирішують питання стосовно дітей? Можливо, в тематичних групах у фейсбуці чи в чатах? Не бійтесь робити запит.
  • Школи та університети. Заклади освіти, де вчаться майбутні абітурієнти та куди планують вступати. На базі них можна розмістити інформацію, можливо навіть через представників освіти.

2. Знайти спікера:

Спікер — проповідник у незвідану тему. Він надихає своєю життєвою історією і ділиться набутою експертизою на волонтерських засадах. Профорієнтація із запрошеним гостем з ІТ-сфери зробить ваш івент більш пізнавальним та інтерактивним, адже слухачі можуть особисто поставити багато питань про кар’єру, відповіді на які не завжди знайдеш в інтернеті.

«Ми завжди проводимо такі зустрічі із залученням спікерів, які працюють в ІТ-компаніях. Не завжди програмістів. У нас є кейси, коли людина з гуманітарною освітою побудувала дуже успішну кар’єру в ІТ. Допрацювала до керівника філіалу великої ІТ-компанії. З одного боку, спікери повинні відповідати на дуже практичні питання, а з іншого — надихати своєю історією, щоб люди їм дійсно повірили та замислилися над тим, що буде корисним для конкретної дитини», — ділиться Ольга Шаповал, виконавча директорка Kharkiv IT Cluster.

Де взяти спікера, якщо немає зв’язків:

  • Запит у компаній. ІТ-спільнота дуже відкрита до колаборацій, бо індустрія як ніколи зацікавлена у збільшенні робочих місць, тож її представники будуть тільки раді надихати на залучення нових кадрів. Не бійтесь зробити запит спікера у компаній, які вас цікавлять.
  • Запит через Kharkiv IT Cluster. Адже це спільнота, яка об’єднує найактивніші ІТ-компанії, які часто беруть участь в різних освітніх проєктах.

У якому форматі можна проводити такі івенти:

  • Наживо. Якщо є можливість. Офлайн зустріч у відведеній аудиторії для батьків і дітей за умов дотримання усіх карантинних вимог.
  • Онлайн. Завдяки онлайн-конференції, наприклад, через Zoom, ви зможете збільшити свою аудиторію, а також залучати спікерів з інших міст.

Об’єднуватися у спільноту небайдужих — головна цінність, з якою хоче поділитись Kharkiv IT Cluster. Адже завдяки людям, які прагнуть покращення всередині суспільних та освітніх процесів, відбуваються потужні зміни в регіоні та країні.

Дослідження провів Kharkiv IT Cluster за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

 

Коментарі