Kharkiv IT Cluster взяв участь у конференції «Synergy. IT Business & IT Education: New Horizons»
24 червня 2022 року відбулося урочисте відкриття конференції «Synergy. IT Business & IT Education: New Horizons». Це вже дев’ята конференція, яка об’єднала представників ІТ-бізнесу та представників ІТ-освіти.
Одним з ключових напрямків роботи Харківського ІТ Кластера є розвиток ІТ-освіти: від школярів до студентів, від неформальної до формальної освіти. Тож, маючи понад 20 освітніх ініціатив, ми з задоволенням долучились до конференції, бо зараз довоєнні проблеми набули нового загострення.
Подія відбулася за підтримки Асоціації IT Ukraine та її партнерів – Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», UKRSIBBANK та освітнього партнера DAN.IT Education.
Про що цьогорічна конференція?
У форматі онлайн вдалось долучити найактивніших учансників освітнього процесу та бізнесу, який допомагає у розвитку ІТ-освіти. Розпочалась зустріч зі слів Максима Почебута, віцепрезидента Асоціації IT Ukraine з освітніх питань, Chief Learning Officer Sigma Software Group:
«Synergy. IT Business & IT Education — це платформа, яка вже протягом багатьох років об’єднує освітян з метою зробити освітню екосистему краще для того, щоб наші діти отримували кращі знання і наша економіка розвивалася. Ми сфокусовані на ІТ-освіті, ми сфокусовані на синергії ІТ-освіти та ІТ-бізнесу».
У фокусі дев’ятої зустрічі – реалії ІТ-освіти під час війни. За цю зустріч організатори провели три тематичні стріми з експертами:
- освіта підлітків;
- збереження формальної освіти та способи підтримки її з боку бізнесу;
- освіта дорослих – світчери, нові професії, ефективні освітні траєкторії.
Всеукраїнська конференція закінчилась міжнародною «Україна та світ: нові горизонти співпраці у сфері освіти для хай-тек сфери».
Панельна дискусія «Освіта під час війни: базис для перезапуску нової економіки країни»
Після відкриття конференції відбулася панельна дискусія за участю таких експертів:
- Ольга Шаповал, виконавча директорка Kharkiv IT Cluster;
- Костянтин Магалецький, екс-партнер Horizon Capital, інвестор в EdTech стартапи;
- Олег Шаров, генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти МОН;
- Тимофій Брік, ректор університету «Київська школа економіки».
Під час дискусійної панелі вдалося обговорити питання пов’язані зі станом освіти в військовий час та бачення розвитку освіти з точки зору формальної освіти та з точки зору бізнесу.
Головний фокус для освіти зараз
«Багато фокусів було і до війни, але зараз ми маємо справу з максимально непевними часами та з максимально прискіпливими питаннями щодо безпеки. Як не дивно, головний фокус освіти зараз зберігся таким, яким і був до війни. А саме – зберегти сьогодні таланти в країні, не зважаючи на їхнє місцезнаходження. Для того, щоб це вдалося, треба створити, з одного боку умови, щоб вони були збережені, а з іншого – створити систему інтеграції їх до ІТ-індустрії для тих хто здобуває освіту або планує її здобувати. Обидві частини можуть бути реалізованими завдяки колаборації між владою, університетами, ІТ-індустрією та її найбільшими асоціаціями та об’єднаннями. Харківський ІТ Кластер бере в цьому дуже велику участь і ми бачимо як це можна зробити в масштабах всієї країни», – каже Ольга Шаповал виконавча директорка Харківського ІТ Кластера
Під час дискусії обговорили важливість формальної та неформальної освіти. Головне побоювання – формальна освіта не зможе отримати необхідної допомоги та підтримки найближчим часом. У сучасному світі вже дуже часто можна отримати практичні знання навчаючись 5-10 місяців за допомогою неформальної освіти. Вона дає можливість долучатися до швидкого отримання знань. Але лише баланс між формальною та неформальною освітою може створити умови для якісного навчання в майбутньому.
Баланс між формальною та неформальною освітою
Університети вже давно працюють в умовах великої конкуренції. Але фундаментальні знання, які отримають здобувачі освіти, є базою для отримання додаткових вмінь та навичок. Людина здобуває формальну освіту під час академічного навчання, а потім може звернутися і до неформальної освіти. На дискусії було обговорено, що саме така послідовність сприяє послідовному розвитку особистості.
Взаємодія бізнесу та освіти: як бути ефективними?
Під час дискусії учасники дійшли згоди, що комунікація із владою, університетами та бізнесом повинна бути відкрита. Якщо країна завтра отримує половину від айтівців — це буде мати тяжкі наслідки. А втратити абітурієнтів країна може через інформаційний вакуум. Представники ІТ-бізнесу закликають допомогти зменшити інформаційний вакуум. Комунікувати прозоро та чесно.
Через те, що діти не розуміють як буде відбуватися навчання (наприклад, офлайн чи онлайн), чи буде можливість навчатися в прифронтових містах тощо, діти та їх батьки знаходяться в стані невизначеності.
«За рахунок української онлайн-освіти ми можемо втримати зв’язок з батьківщиною для тих українців, які за кордоном. Для них це буде якісний велью-дзвінок, який пізніше переросте в зв’язок з українськими ІТ-компаніями» — каже Костянтин Магалецький, екс-партнер Horizon Capital, інвестор в EdTech стартапи.
Зараз українська освіта переживає другу сильну кризу. Перша була спровокована ковідом, друга – війною. Завдання зараз – дати можливість вчитися абітурієнтам, які знаходяться не в Україні. Це частково вирішить питання прив’язки до університету.
Зараз дуже багато українських студентів знаходяться за межами країни. Ні на рівні держави, ні на рівні точкової неформальної освіти наразі немає даних, які дозволять спрогнозувати кількість здобувачів освіти та їхні прагнення. У свої двері до дітей і наша спільна мета як формальної та неформальної освіти — зробити освіту в Україні онлайн чи офлайн привабливою для майбутніх абітурієнтів!
Які галузі крім ІТ будуть відновлюватись та розвиватися найближчим часом
«Якщо ми будемо думати про Україну зараз під час війни та Україну після перемоги все буде зосереджено на відбудові, на відбудові нашої держави буквально. Ми будемо відбудовувати міста, які зруйновані, ми будемо переоблаштовувати ті міста, які змінилися через переселення вимушених мігрантів. Все, що пов’язано з урбаністикою з дизайном, з дизайном територій, архітектурою, інженерією, а також соціальними науками які вивчають простори — це буде сильно розвиватися. Крім того, в Україну буде заходити багато девелоперських проєктів, тому багатьох сферах будуть необхідні кадри», — Тимофій Брік, ректор університету «Київська школа економіки».
Світчери – новий елемент supply-кадрів?
«Ми розуміємо, що молодь буде їхати, але новий supply про який ми кажемо — це світчери. Не буде тієї кількості молоді, яка була раніше. ІТ-індустрія повинна повернутися до світчерів обличчям», — каже Костянтин Магалецький, екс-партнер Horizon Capital, інвестор в EdTech стартапи.
Мембери Kharkiv IT Cluster на стрімах конференції «Synergy. IT Business & IT Education: New Horizons»
Від Харківського ІТ Кластеру в усіх трьох стрімах конференції взяли участь представники компаній-мемберів Intellias та Telesens та представник робочої групи проєкту Kharkiv IT Cluster «Система сертифікації IT-дисциплін».
Стрім 1. «Освіта підлітків»
Дарія Різник, Talent Learning and Development Manager, Intellias Ukraine, виступила на першому стрімі з темою: «Освітні програми від компаній для підлітків та студентів як вступ до професії в ІТ».
Дарія – L&D Manager з 10+ років досвіду в області розвитку талантів в різних індустріях та корпоративних університетах. Своєю місією бачить створення можливостей для розкриття потенціалу кожного спеціаліста: наштовхнути початківця на навчання і побудову успішної кар’єри, займатися професією, яка приносить задоволення людині та веде країну вперед.
Стрім 2. «Збереження формальної освіти та способи її підтримки з боку бізнесу»
На другому стрімі виступив Олексій Ларін, директор навчального наукового інституту комп’ютерного моделювання прикладної фізики та математики НТУ «ХПІ», де розкрив колаборацію бізнесу та вищої освіти шляхом реалізації проєкту «Система сертифікації IT-дисциплін». Тема виступу Олексія – «Сертифікація IT-дисциплін, як приклад збереження формальної освіти та способи її підтримки з боку бізнесу».
Стрім 3. «Освіта дорослих: світчери, нові професії, ефективні освітні траєкторії»
Олеся Ульянова, СЕО Telesens, кандидат технічних наук в галузі інженерії, випускниця MBA, засновниця IT Grow Center, член AMBA (Великобританія), професійний член Асоціації розвитку талантів (США), Міжнародний сертифікований бізнес-тренер (Швейцарія). Олеся на третьому стрімі розкрила тему «Чи є життя в ІТ після 40?».
Стріми спікерів буди динамічні та насичені. На кожному зі стрімів спікерам вдалося розкрити актуальні теми, щодо навчання дітей та дорослих. Конференція «Synergy. IT Business & IT Education: New Horizons» дала можливість ширше подивитися на стан освіти та на виклики, що стоять перед нею в цей час.
Харківський ІТ Кластер дякує Асоціації «IT Ukraine» за можливість долучитися до «Synergy. IT Business & IT Education: New Horizons» та нашим спікерам за участь в конференції!