Менторство як інструмент розвитку: що це й навіщо? Гайд від менторки Uitop
Ментор в ІТ-компанії — це досвідчений фахівець, який ділиться своїми знаннями та навичками з менш досвідченими колегами. Він не лише надає технічну підтримку, а й сприяє професійному зростанню і розвитку кар’єри інших членів команди.
Зазвичай, саме ментор допомагає вирішувати труднощі, сприяє встановленню мети й напрямку в роботі, а також створює атмосферу взаємопідтримки в команді. Та найважливіше для ментора — не просто бути експертом у своїй сфері, а вміти слухати, надавати конструктивний фідбек та надихати на досягнення високих результатів.
Жвава та досвідчена команда UI/UX-дизайнерів компанії Uitop як ніхто інший знає, наскільки важливе гарне менторство всередині колективу. Саме це є одним із факторів успіху, що допомагає Uitop входити до 10 найкращих дизайнерських компаній на ринку США.
Як бути гарним метроном? Kharkiv IT Cluster ділиться думкою Катерини Булкіної, менторки в компанії Uitop.
«Ментор» і «Наставник» — одне й те саме?
Хоча ці два терміни часто використовуються як синонімічні, вони можуть мати різні відтінки значень у залежності від контексту.
Узагалі, обидва фахівці — це досвідчені особи, які допомагають іншим у їхньому розвитку. Вони також дають підтримку, поради, діляться власними знаннями, опрацьованими на практиці.
А тепер про відмінності: ментор надає свої послуги для індивідуального зростання, тоді як робота наставника полягає в тому, щоб показати, як робити конкретні завдання. Менторство — це довгострокове наставництво, яке розвиває навички підопічного на перспективу, вирощує його як професіонала та фахівця в його сфері, зароджує в людини необхідний стиль мислення і закладає основи для успіху в певній галузі.
Які ключові компетенції необхідні для успішного менторства та роботи?
Успішне менторство полягає в умінні ментора вирізняти та розвивати індивідуальні сильні сторони свого підопічного, сприяючи його особистому й професійному росту. Ефективний ментор створює відкрите та довірене середовище, в якому підопічний може вільно ділитися своїми цілями, труднощами та ідеями.
На думку Катерини, можна виділити 4 ключові компетенції, які будуть корисними, якщо ви хочете бути успішним ментором:
- Експертиза, яка дає змогу давати поради, та керівництво на основі власного досвіду.
- Комунікаційні навички, щоб слухати уважно, ставити запитання, висловлювати свої думки та ідеї чітко та ефективно, а також давати зворотний зв’язок.
- Уміння заохочувати розвиток і розуміння процесу навчання, щоб допомогти своєму менті засвоювати нові знання.
- Уміння встановлювати цілі, адже структурувати процес розвитку — надважлива задача.
«Здебільшого намагаюся передати своїм менті основне: технічні навички, пов’язані безпосередньо з робочим процесом, а також навички комунікації та презентації своєї роботи.Також важлива навичка розв’язання проблем і ухвалення рішень, планування та організації», — ділиться Катерина.
Які виклики виникають у роботі з менті і як їх вирішити?
Різні очікування, неефективна комунікація, недостатня підготовка, очікування швидких результатів — усе це основні труднощі, з якими доводилося стикатися Катерині. Як їх вирішити? Шляхом комунікації, перемовин, використанням постійного фідбеку щодо роботи не лише в процесі роботи, а ще й до підписання Job Offer.
Як реагувати на велику кількість запитань від менті?
«Ментори мають заохочувати запитання та прояв інтересу. Найголовніше — треба дати зрозуміти новачку, що дурних запитань не буває. Ментори завжди відкриті до комунікації та готові допомогти. Це стосується не тільки ментора, а й внутрішніх співробітників, — переконана Катерина. — Якщо їх занадто багато, можна встановити структуру для навчання й обговорити очікування щодо частоти та способу ставити запитання. Це може допомогти врівноважити їхній потік».
Яка основна мета менторства та його перспективи?
Ментор допомагає менті визначити цілі та план розвитку, який допоможе менті досягти цих цілей. Ментори надають цінний зворотний зв’язок і допомагають підопічним краще розуміти свої сильні та слабкі сторони. Також ментори Uitop, і Катерина зокрема, допомагають розв’язати наявні проблеми, мотивують на саморозвиток і стимулюють серйозне особистісне зростання менті.
☝️ Мета менторства залежить від потреб менті та цілей, встановлених ним та ментором. Проте, загалом, менторство спрямоване на допомогу в зростанні та розвитку, а також на передачу цінних знань і досвіду, які допоможуть підопічним у їхній майбутній кар’єрі.
Та крім очевидної переваги менторства для менті, чимало плюсів Катерина виділяє особисто для себе:
«Менторство — це важливий інструмент для особистого та професійного зростання, ця діяльність дає мені змогу поглибити свої знання та навички у своїй галузі, оскільки мені часто доводиться пояснювати та передавати інформацію іншим. Це допомагає краще зрозуміти свою галузь і стати експертом. Також роль ментора сприяє розвитку навичок лідерства, навчання та організації роботи».
Наскільки менторство популярне та ефективне?
Менторство стає все більш популярним у різних галузях, оскільки воно визнане ефективним інструментом для розвитку та збагачення кадрового потенціалу. ІТ-сфера не є виключенням. Щоправда, менторство не завжди є доступним у компаніях. Це пов’язано з нестачею спеціалістів або ж високим комерційним навантаженням.
«Популярність менторства пояснюється можливістю передачі цінного досвіду, сприяння професійному зростанню та формуванням взаємовигідних відносин між досвідченими та менш досвідченими фахівцями. А от ефективність залежить від того, наскільки добре підібраний ментор, як добре встановлені цілі та очікування щодо ставлення менторства, і наскільки активно та свідомо підопічний працює над своїм розвитком», — переконана експертка.
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: