Емоційний інтелект: як розвивати і для чого це потрібно?

Емоційний інтелект: як розвивати і для чого це потрібно?

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Ми часто говоримо про інтелект у контексті розвитку, шляху до успіху та пошуку свого місця під сонцем. На думку Оксани Іордатьєвої, HR Lead у ITRDev, дійсно дуже важливо, щоб людина мала певну інтелектуальну базу, завдяки якій будь-яка комунікація із цією нею буде задовільною і навіть більше.

Адже погодьтесь, коли ми маємо справу з людиною, з якою некомфортно спілкуватися та працювати, яка не відчуває «певних меж та габаритів», ми розуміємо, що soft skills так само важливі як і hard skills.

І це влучний момент для того, щоб згадати, що окрім IQ — знайомого багатьом коефіцієнт інтелекту, ще є менш популярний EI, який допомагає у житті іноді краще, ніж перший.

Разом із Оксаною Kharkiv IT Cluster пропонує розібратися в питанні емоційного інтелекту (ЕІ) й зрозуміти, яким чином його набути.

Найперше: що таке емоційний інтелект

Простими словами — це вміння дати раду своїм і чужим емоціям: точно зрозуміти, оцінити і виразити їх. Саме EI допомагає нам бути чутливими та толерантними до інших, керувати власними емоціями, знаходити правильні дієві слова, досягати кращого результату у переговорах. Недарма EI називають «менеджментом емоцій».

Валерія Козлова, авторка книги «Технологія EQ-Boost», упевнена, що саме використання емоцій на додаток раціональних знань про те, що потрібно робити, дають вам можливість досягти бажаного.

Не можу з нею не погодитись, адже коли ми маємо знання, вони не завжди спрацьовують. Якщо ж ми додаємо EI, то нам це дає змогу зрозуміти наскільки використання знань актуальні саме в цій ситуації та цією людиною. Одній й ті ж самі методи можуть бути корисними, мотивуючими для однієї людини, а для іншої згубними.

Раніше, гортаючи менеджерські вакансії, серед вимог часто можна було зустріти «Високий рівень емпатії», що згодом замінили на «рівень емоційного інтелекту». Частіше Hiring managers почали звертати увагу у вакансіях технічних спеціальностей та періодично додають вимогу в заявку для рекрутингу.

Якщо емпатія це тільки частина емоційного інтелекту, то що ще входить в нього?

У теорії Рувена Бар-Она зазначено, що EI має таку структуру:

  • Саморозуміння — усвідомлення власних емоцій, впевненість у собі, самоповага, самоактуалізація;
  • Комунікативний потенціал — емпатія, соціальна відповідальність;
  • Адаптаційні здібності — вміння вирішувати проблеми, долати труднощі, емоційна лабільність;
  • Антистресовий потенціал — стійкість до стресів, самоконтроль;
  • Загальний настрій — оптимістичність.

Читаючи цей перелік, розумієш, що роботодавці очікують більшість пунктів будуть на високому рівні у кандидатів/майбутніх співробітників, шукаючи «свою людину» на ринку праці. Звісно, що ці характеристики намагаються розвивати всередині компанії.

Також рівень EQ допомогає лідерам бути «на коні», тобто не достатньо мати розумові здібності, про які нам нагадують протягом років навчання в школі та університеті. Важливо, як особисто для себе, так і для бізнесу розуміти свої почуття та інших, впливати розвиток певних подій та впевнено йти до успіху. Адже якщо людина добре розбирається у своїх почуттях, їй легше зрозуміти, чого вона хоче. А це напряму пов’язано з вашими досягненнями, задоволенням результатами роботи, які безпосередньо ведуть до визнання, відчуттям значущості та підвищенням рівня життя в цілому

EQ → Я знаю, що відчуваю → Я знаю, чого хочу → Я досягаю кращого результату → Стаю щасливішим → УСПІХ

Як з’ясувати свій рівень ЕІ?

Отже, ми знаємо, що таке емоційний інтелект, вже орієнтуємося, з чого він складається. А що далі? Хотілося б зрозуміти на якому рівні у нас знаходиться той емоційний інтелект.

  1. За допомогою тесту Гоулмана ми можемо дізнатися, що добре та чого не вистачає
  2. Також корисною буде книга Деніела Гоулмана «Емоційний інтелект»:

Як розвинути рівень власного емоційного інтелекту

1.Щоденник — особисті записи, які психологи рекомендують вести кожному, незалежно від віку, статі та вміння естетично писати, використовуючи літературні «прикраси». Для особистого щоденника важливо ось що:

  • коли ми пишемо/висловлюємо свої думки, після чого можемо перечитати або прослухати — це допомагає в рефлексії, аналізі своїх думок/стану/поведінки в тій чи іншій ситуації та можливість вплинути на свою реакцію. Для когось це може бути заміна терапії з психологом.
  • Краще допомагає розібратися та відслідкувати свої почуття. Змінити ставлення до тієї чи іншої ситуації. Побудувати план роботи над собою та своїми емоціями, що звісно вплине на рівень вашого EQ.

2. До щоденника можна додати блок, який називається емоціомер. Щось схоже на колесо балансу, але замість сфер діяльності ви виставляєте рівень пережитих емоцій протягом дня, або ж виділити кілька найяскравіших емоцій та проаналізувати (звідки вони взялися? яка була ваша реакція? чи могли б ви відреагувати інакше? як би ви хотіли відреагувати?).

Це непроста робота над собою, трансформація своєї особистості, яка не тільки допоможе стати кращим, але й щасливішим.

3. Доречною тут буде приказка «Спочатку подумай, потім скажи» — це ще раз доводить, що емоційний інтелект важливий не тільки в роботі, але й у взаєминах з оточенням. Перед тим, як щось зробити або сказати, корисно зробити паузу, зрозуміти, які емоції відчуваєте та які наслідки можуть бути після того, що ви скажете/зробите. Чи такого результату ви хочете досягти?

Коли емоції беруть верх над раціональним, буває важко рефлексувати або контролювати свою поведінку. А потім жаліємо про сказане/зроблене. Особливо часто це можна спостерігати за людьми, які зі стану спокою переходять у стан гніву. Саме тоді коли ми розлючені, ми можемо образити людину, зробити боляче як вербально так і фізично. А потім жалкувати про це та погано почувати себе.

Отже, щоб знизити ризик погіршення стосунків з іншими та досягати висот, розвивайте свій емоційний інтелект:

  1. Ведіть щоденник.
  2. Робіть паузу перед тим, як щось сказати або зробити щось.
  3. Задавайте питання Що я відчуваю зараз? Які емоції мене охоплюють? Що я можу зробити, щоб змінити свою реакцію?
  4. Рефлексуйте.

P.S. корисним також може бути спостереження за поведінкою та реакцією людей. Розуміння переживань оточуючих також може допомогти глибше зрозуміти себе, а ще й побачити прояви одних тих самих почуттів.

Також можуть бути у нагоді різноманітні тренінги, які допоможуть опанувати інструменти та методики керування емоціями.

Корисні посилання від Оксани Іордатьєвої:

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

 

Рекомендовані матеріали

  1. Нова реальність, до якої нас не готували
  2. «Співробітник — понад усе!» — чи правильне це твердження на 2023 рік?

Коментарі