Чи потрібен вам переїзд: ІТ-столиці Європи у цифрах та досвідах
Мрії про красиве життя як у фільмах, картинки з підручників іноземних мов чи пошук нових можливостей — причини для переїзду можуть бути різні. У нашому дослідженні ми зважуємо чи справді зміна країни варта ваших зусиль.
У попередньому матеріалі ми порівнювали привабливість міст України, а цього разу обрали найпопулярніші міста Європи серед українських ІТ-спеціалістів в еміграції: Стокгольм, Лондон, Варшава, Рига, Таллін та Вільнюс.
Заробіток VS податки
За що жити за кордоном і з якою зарплатою? Лояльний відсоток податків робить рівень зарплат ІТ-фахівців в Україні значно привабливішим за європейський. А доступні ціни на проживання вдома суттєво полегшують накопичення грошей на великі мрії.
На перший погляд вільних коштів найбільше залишається у Лондоні, але це без урахування проїзду, який у столиці Великої Британії найдорожчий з-поміж усіх європейських міст.
Дорога та житло
У шведській столиці найдорожче житло, коли ж у Харкові — квартира з гарними умовами чи в новобудові — найдешевше в порівнянні з іншими топ ІТ-містами Європи.
Маленькі міста приваблюють затишком і прогулянками історичним центром, але на роботу й додому не завжди зручно добиратися. Маленьке європейське місто — ще не запорука дешевого проїзду.
Легко дихати
Екологія — часто вагомий аргумент для переїзду. Однак не завжди краса ландшафту відповідає чистоті повітря. Так, наприклад, екологічні показники виділяють Харків як найчистіше місто серед європейських.
Також перед переїздом варто зважити чи підходить вам клімат обраної країни. Українські емігранти часто скаржаться на високу вологість та холод у північних країнах і в країнах Балтії.
Відчуття (не)безпеки
Часто здається, що закордоном безпечніше, проте саме там неочікувано можна зіштовхнутись з різним дискомфортом. Від проблем із візою, через що складно залишатися у країні, до проявів різної дискримінації (наприклад, утиски прав жінок у Польщі).
Мережевий інженер Євген Цимбалюк каже, що одна з причин повернення — упереджене ставлення до чужинців за кордоном. Шукаючи прихисток деінде, варто зважити чи не стане вам ще складніше, ніж є зараз.
Майбутнє дітей
Бажання забезпечити дітей гарною освітою часто змушує молодих батьків шукати можливості в іншій країні. Ситуація ускладнюється, коли це єдина мотивація переїзду.
Виклики, з якими найчастіше зіштовхується ця категорія емігрантів: оформлення громадянства народженої дитини, мова навчання в садочку, школі й ціна на освітні послуги.
Однак пошук якісної освіти за кордоном уже не так актуальне сьогодні: в Україні дедалі частіше відкриваються приватні школи та виші. Програма суттєво відрізняється від радянських зразків і дає реальні навички, які стануть у нагоді як на ринку праці, так і в житті.
У процесі реформування державної освіти поступово змінюються методи навчання у тих самих школах, які через дорогу від вашого дому. Також діють окремі освітні ініціативи, спрямовані на покращення ІТ-освіти в Україні. Наприклад, проєкти від Kharkiv ITCluster.
Щодо витрат на дитину, то найменше коштів іде в Харкові. Найвищий же рівень витрат на дитинча у Стокгольмі та Лондоні: за місяць йде більше, ніж одна зарплата senior developer в Україні.
Люди, які вже налаштовані на сімейне гніздечко, все частіше обирають Україну. Salesforce-девелопер Володимир Радко недавно повернувся з еміграції і запевняє, що сімейність краще реалізовувати вдома:
«Не знаю, чи хотів би виїхати зараз з України. Якби був сам, то може б і поїхав на рік чи два, але все одно хотів би повернутися. Переїжджати з сім’єю та малою донькою готовий лише у випадку справді цікавої та вартісної пропозиції. Хоча якщо бути до кінця відвертим, мені наразі добре в Україні».
Нова сторінка чи втеча від самого себе?
«Люди в переїзді вбачають панацею, срібну кулю і вирішення усіх проблем одночасно. Але зазвичай проблем тільки додається», — говорить Володимир Коваленко, Lead Backend Engineer в Revolut.
На прикладі свого досвіду еміграції, Володимир сумнівається «чи варто було емігрувати, щоб змінити себе?».
Психотерапевтка Катерина Дорум працює з людьми, яким важко адаптуватись на новому місці. За її словами, одна з мотивацій до переїзду — втеча від себе самого, але «куди б ми не їхали, ми всюди беремо з собою себе».
Батьки, які хотіли поїхати, але не мали змоги, навіяний комплекс меншовартості, відчуття неповноцінності через своє походження — радянська залізна завіса все ще має ментальний відбиток на нових поколіннях.
Кріс Косик, ex VP of Innovation SoftServe, говорить, що саме цей мотив змусив її поїхати свого часу: «Чомусь усім треба було тікати з країни, але, здається, це просто залишки від попередніх поколінь».
Основі переваги життя на батьківщині
Можливість жити в задоволення без економії, доступність житла, комфорт і рівень навчання для дітей — це умови, які роблять життя в Україні привабливим.
Також вагомим є відчуття, що вдома можеш впливати на процеси: петиція, яку можна підписати, скарга, яку побачить вся мережа. У тебе є право голосу та можливість розголосу, що може змінити курс країни в потрібний тобі напрям.
Удома ти першопроходець. Це не завжди легко, але тільки ти знаєш, що найкраще підходить для тебе і твоєї спільноти, а отже точно знайдеш як найкраще це реалізувати.
Дослідження провів Kharkiv IT Cluster за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: