Спеціальний курс «Ruby» від MobiDev

Авторський курс Ruby: як і чому навчають студентів спеціалісти MobiDev

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Спеціальний курс «Ruby» від компанії-мембера Кластера MobiDev для студентів НТУ «ХПІ» перетнув свій екватор.
З цього приводу автори навчальної програми — Сергій Коба та Євген Кузьмінов поділилися своїм досвідом та враженнями від процесу створення та ведення курсу.

Razdelytely-dlya-sajta_JC1 Авторський курс Ruby: як і чому навчають студентів спеціалісти MobiDev

1. Створення навчального курсу — завдання не з простих. Чим керувалися під час написання програми? Можливо, використовували кейси з особистої практики? Скільки часу зайняла підготовка перед стартом?

Сергій: Ми досі у процесі його створення — це третя Ruby-інтернатура, і з кожним разом розширюється список тем та матеріалів. Дивимося на те, чого не вистачає інтернам на реальних проєктах, і намагаємось додати до програми. Дуже хотіли показати, що цей курс «живий» та актуальний. Теоретичний матеріал займає приблизно третину. Ми намагаємося щось створювати [програмувати] в реальному часі, а в процесі пояснювати свої рішення та обрані методи/технології.
Усі завдання курсу ґрунтуються на реальних проєктах із нашої практики. Я порівнюю їх із вакциною. Як відомо, вакцина — це послаблений вірус, що сприяє виробленню імунітету. Так і завдання курсу — скорочені версії реальних проєктів, кожен із яких можна зробити за 1-2 місяці.
Сумарно на підготування курсу витратили близько 300 годин за участі кількох фахівців.

Євген: Навчанням у різному форматі займаюся у відділі вже дуже давно. Не вперше ми беремо junior або trainee розробників. Але створити з цього організовану та послідовну програму в мене вийшло вперше.
Чудовий старт у створенні дав Сергій Коба. Я приєднався, коли основа курсу була готова. Займаюся розширенням, доповненням та поглибленням матеріалів. Зараз я розумію, що ключовий фактор — почати швидко та неідеально, тобто прийняти факт «неідеальності» та покращувати ітеративно.
Ми на етапі третього прогону курсу. І щоразу матеріали для воркшопу якимось чином переробляються. Враховуються прогалини та фідбеки з минулих курсів.

Razdelytely-dlya-sajta_JC1 Авторський курс Ruby: як і чому навчають студентів спеціалісти MobiDev

2.  Як відчуваєте себе у ролі менторів та викладачів? Чи був подібний досвід раніше?

Сергій: Природно та розслаблено. Я вже 10 років викладаю Веб-технології у ХАІ, мені подобається ділитися досвідом та знаннями. Особливо коли приходять мотивовані інтерни з чіткою метою вивчення Ruby. Досвід викладання допомагає мені пояснювати важкі для розуміння речі простими словами та прикладами. Також мене складно роздратувати повтором запитань. Зазвичай починаю втрачати терпіння, якщо людина ставить одне й те саме питання більше трьох разів.

Євген: Менторство індивідуальних розробників — повсякдення для тімлідів. А ось викладання для групи та експрес-менторство у межах навчальних завдань — нове для мене. Думаю, я все ще «гублюся» з великою групою, але це справа досвіду.

Razdelytely-dlya-sajta_JC1 Авторський курс Ruby: як і чому навчають студентів спеціалісти MobiDev

3. Зараз пройдено екватор курсу «Ruby». Чи можна вже сказати, в чому полягають основні складнощі під час навчання, а що навпаки — вдалося добре реалізувати?

Сергій: Для мене завжди найважче — питання бюрократії. Необхідність писати документи, підбирати матеріали, оформляти презентації. Саме ця частина, на диво, вдалася нам найкраще. Вийшло створити курс, який потім може вести будь-який лектор/ментор рівня Middle. Курс добре забезпечений матеріалами для самостійного вивчення, завдання детально описані, є відео для кожного заняття.
Також в умовах карантину та великої кількості інтернів важко встановити особистий контакт. Попередній випуск складався з чотирьох інтернів, і в кінці курсу ми були з ними, немов гарні знайомі. Цього разу інтернів у 3 рази більше: для індивідуального підходу часу не залишається, хоча він завжди допомагає під час подальшого приєднання до команди.

Євген: Цей курс Ruby унікальний тим, що це — не просто інтернатура в компанії, а частина цілого освітнього проєкту з НТУ «ХПІ». Найскладніше — синхронізуватися з представниками ХПІ, вести облік відвідувань, опрацьовувати завдання під час курсу та систему оцінювання — наші оцінки будуть виставлені студентам у межах їхнього навчання в університеті. Проте ці виклики додали багато корисного: ми покращили навчальні матеріали, застосували підхід Challenge Based Learning, розділили завдання на модулі, що дискретно оцінювалися. Це зробило курс більш структурованим.

Razdelytely-dlya-sajta_JC1 Авторський курс Ruby: як і чому навчають студентів спеціалісти MobiDev

4. Скільки студентів навчається на курсі? Чи отримували вже від них фідбеки? Як оцінюєте загальний рівень та зацікавленість у вивченні цієї мови програмування?

Сергій: Зараз на курсі 12 студентів. Більшість вже досить добре розуміється на веб-розробці та легко схоплює матеріал. Ставлять питання на заняттях, відповідають на мої запитання. Коли збільшується кількість інтернів, розподіл інтересу починає нагадувати університетський: найбільш активну позицію займає десь третина групи.

Євген: Як я писав вище, специфіка в тому, що всі інтерни — студенти університету. Це добре помітно у їхній допитливості та гнучкості мислення, але іноді працює в мінус — важко вимкнути студентські хитрощі. Для декого наш курс — спроба «зайнятися чимось цікавим». Однак більша частина групи має бажання розвиватися саме в Ruby: виконувати завдання максимально швидко та в повному обсязі, дізнаватися «як це працює».
Отримуючи такий, навіть невербальний, фідбек хочеться рухатися далі й бути для них саме тим «трампліном» у «велике IT».

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Перші кроки в ІТ з Олею Харченко

Коментарі