Анонімус

Anonymous – легенда в світі кібербезпеки

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Після того, як росія вторглася в Україну наприкінці лютого 2022 року, в соціальній мережі Twitter від імені аккаунту «Anonymous»  було опубліковано пост, у якому від імені хакерської спільноти було оголошено «кібервійну» проти росії та особисто проти президента путіна. Відтоді група взяла на себе відповідальність за серію кібератак, які призвели до виведення з ладу веб-сайтів і витоку даних з російських урядових установ, а також державних інформаційних агентств і корпорацій.

Kharkiv IT Cluster вирішив розібратися, що ховається під маскою Anonymous, як вони борються з несправедливістю та як допомагають Україні в умовах війни.

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Anonymous – хакери в масках Гая Фокса 

Anonymous – це міжнародний рух, який відомий у всьому світі своїми масовими кібератаками проти державних органів, корпорацій, комерційних організацій, часто заради соціальних чи політичних причин.  Членів цього руху також інколи називають «хактивістами» (від об’єднання слів «активіст» та «хакер»).

Назва об’єднання походить від англійського Anonymous, тобто «анонім», «інкогніто». Рух зароджувався в 2003 році на просторах веб-форуму 4chan. Специфіка цієї онлайн-платформи зокрема полягає в можливості висловлювати свою думку та спілкуватися без реєстрації та надання особистих даних. Під час спілкуванні на форумі 4chan тисячі коментарів та публікацій розміщувалися за підписом Anonymous, що, зокрема призвело до виникнення дивовижних конспірологічних версій та десятків мемів, що Anonymous – це реально існуюча могутня істота (можливо навіть не з нашої планети) або навіть колективний технологічний розум.

Неофіційним символом руху стало використання масок Гая Фокса в стилі, зображеному в фільмі V for Vendetta. Також своєрідною «фішкою» членів Anonymous стало маскування власного голосу технічними засобами, зокрема за допомогою програм для перетворення тексту в мовлення.

anonymous-hakery-v-maskah-gaya-foksa Anonymous - легенда в світі кібербезпеки

Всесвітня слава прийшла до Anonymous у 2008 році, після конфлікту з Церквою саєнтології (так званий проєкт Чанологія – Project Chanology або Operation Chanology). Пізнішими серед відомих жертв анонімного хактивізму стали сайти та бази даних державних органів США, Ізраїлю, Тунісу та інших; численні сайти дитячої порнографії; баптистська церква Вестборо; а також такі світові гіганти як PayPal, MasterCard, Visa і Sony.

За час свого існування за причетність до Anonymous було заарештовано десятки людей в Сполучених Штатах, Великобританії, Австралії, Нідерландів, Іспанії, Індії та Туреччини.

Суспільство досить неоднозначно відноситься до діяльності анонімного хактивізма. Прихильники Anonymous називають групу «борцями за свободу» і Робін Гудами кіберепохи, тоді як критики описують їх скоріше як злочинців та «кібер терористів». Не дивлячись на те, що діяльність активістів можна кваліфікувати як порушення закону в більшості держав світу, у 2012 році авторитетний журнал Time включив Anonymous до списку «100 найвпливовіших людей» у світі.

Anonymous: звернення до путіна

В перші дні війни в Україні 26 лютого 2022 року «хактивісти» Anonymous записали відеозвернення до президента путіна, у якому підтримали Україну та заявили, що розкриють кожен скелет у шафах та «заткнуть рот його (путіна) брудними грошима».

«Ми плануємо оприлюднити те, що роками приховували. Група Anonimous звалиться на вас і ваших посіпак. Це лише питанням часу, коли ми виявимо бруд, який ви намагаєтесь приховати від суспільства, якому брешете. Жоден скелет у шафі не залишиться недоторканим», – вказано в заяві.

Одночасно зі зверненням представники хакерського світу здійснили кібератаку та заблокували роботу сайтів Федеральної антимонопольної служби, Кремля, Russia Today і багато інших сайтів, пов’язаних з російським керівництвом.

 Anonymous проти росії: що встигли зробити хакери

1) Зовсім нещодавно хакери з групи Anonymous взяли на себе відповідальність за організацію нападу на російському відеохостингу RuTube.

«Майже 75% з баз даних та інфраструктури базової версії, а також 90% від резервного копіювання та відновлення кластерів для баз даних, сильно постраждали. Це означає, що RuTube, ймовірно, пішов назавжди», – написали хакери.

anonymous-protiv-rossii-chto-uspeli-sdelat-hakery-414x256 Anonymous - легенда в світі кібербезпеки

2) У березні 2022 року хакерське угруповання зламало бази даних збройних сил рф та виклало в інтернет особисті дані 120 000 російських військових, що беруть активну участь у військових діях в Україні. «Усі солдати, які беруть участь у вторгненні в Україну, повинні постати перед військовим трибуналом», – прокоментували хактивісти.

3) Зусиллями Anonymous було отримано доступ до баз даних всеросійської державної телерадіокомпанії, головний актив якої — канал «Россия-1». Саме на ньому ведуть свої програми славнозвісні пропагандисти Соловйов, Скабєєва та Попов.

4) У березні 2022 року учасники Anonymous зламали бази даних Центрального банку росії та оприлюднили дані обсягом 28 Гб, в тому числі персональну інформацію щодо власників російських банків.

5) Anonymous також взяли на себе відповідальність за злом та поширення в мережі Інтернет бази даних роскомнадзору. Загалом було поширено понад 340 000 файлів, пов’язаних з діяльністю головного органу цензури ЗМІ в росії.

6) Anonymous отримали доступ до сервері росавіації. З серверів вдалося видалити усі документи, файли, реєстраційні дані повітряних суден,а також поштова переписка. Всього було знищено близько 65 терабайт даних.

7) Хактивісти  «зламали» бази даних Липецького механічного заводу, що зокрема випускає компоненти для зенітно-ракетних установок. Хакерам вдалось поширити в інтернеті 25 GB даних заводу, що може допомогти знайти слабкі сторони ППО рф.

8) Anonymous неодноразово заявляли, що вони отримали доступ до кремлівської системи відеоспостереження. Нажаль підтверджень цьому поки що немає.

9) Хакери Anonymous зламали і злили 1,1 ТБ листів ALET – російського митного брокера для компаній паливно-енергетичної промисловості, що обробляє експортні та митні декларації на вугілля, сиру нафту, зріджений газ та нафтопродукти.

10)   Anonymous зламали сервери Російської православної церкви. Хакери злили 15 ГБ даних і опублікували близько 57 500 електронних листів через DDoSecrets.

11)  Хактивістам вдалося злити базу даних найбільшої харчової компанії у світі Nestle, яка відмовилася йти з ринку росії. База займає 10 ГБ даних електронної пошти, паролів та бізнес-клієнтів Nestle. Також було покладено сервера сайтів компаній Auchan, Leroy Merlin та Decathlon, які продовжують свою роботу в рф.

 

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

 

Рекомендовані матеріали

  1. Реальные истории мошенничества в интернете во время войны
  2. Інформаційна безпека та інформаційна гігієна

Коментарі