Податкове резидентство

Що ви маєте знати про податкове резидентство для українців — Legal Talk від Kharkiv IT Cluster

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Релокація ІТ-спеціалістів під час війни — це не лише мобільне питання «як перетнути кордон». Це глибокий аналітичний процес, який у результаті має перетворитися на комфортне проживання без зайвих витрат та вічної бюрократії. Шлях до цієї мети слід починати з вибору країни та аналізу її особистостей. З аналогічного етапу почалася організація зустрічі Legal Talk, яку успішно провели юридичні спеціалісти з SENSE CONSULTING — Василь Орєшкін та Олександр Толстих.

Серед Legal-ком’юніті Kharkiv IT Cluster постали питання — як сплачувати податки в певних країнах та де бути податковим резидентом найвигідніше. Ми зробили опитування по країнах та спільним голосуванням виокремили декілька: Польщу, Великобританію та Німеччину.

Тож як пройшов івент Legal Talk 22 вересня, яка специфіка податкової політики кожної з перелічених країн та чому варто знати різницю між «думкою» та «постановою» — читайте в нашому матеріалі.

У яких випадках ви — податковий резидент?

Щоб називати себе резидентом певної країни, потрібно відповідати декільком критеріям. На кожній території вони різні, однак є спільні риси у визначенні:

Податковий резидент — особа, яка за законодавством певної держави підлягає оподаткуванню в ній на підставі місця проживання, постійного місця перебування, місця реєстрації або іншого аналогічного критерію.

Наприклад, кожна особа, незалежно від громадянства, є податковим резидентом України, якщо задовольняє єдину умову — має місце постійного проживання в державі.

Однак типового зворотного шляху немає: в Україні не існує процедури виходу зі статусу резидента.

Як уникнути подвійного оподаткування в такій ситуації?

«Сценарій простий, однак специфічний: ситуація вирішується згідно з Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування між Україною та країною перебування особи.

Україна має чинні конвенції та договори про уникнення подвійного оподаткування з 73 державами світу. Серед них — майже всі країни Європи, а також США, Канада тощо», — повідомляє Василь Орєшкін.

Саме тому недостатньо знати загальні правила. Кожна країна створює власні умови, які слід вивчати та обирати оптимальний варінт для релокації та перенесення бізнесу за кордон.

Польща: чому слід правильно читати листи

Загальний податок на прибуток в Польщі — 12 %

Сприятливе географічне розташування та переважно дружнє ставлення до українців — це все про Польщу. З початку повномасштабного вторгнення ця країна стала притулком для близько 2 млн українців, які прагнули врятуватися від війни.

В України з Польщею існує конвенція щодо уникнення подвійного оподаткування. Уявіть, що ви — українець, який живе на території Польщі понад 183 днів (за останні 365 днів року), має постійне житло, веде тісні економічні зв’язки з державою. Якщо хоча б один з цих критеріїв є правдою, то ви стаєте податковим резидентом нашої держави-сусіда.

Однак чому ми чули про повне звільнення українців від сплати податків у Польщі та де знайти істину?

«За інформацією Міністерства фінансів Польщі, наданою у відповідь на запит Офісу ефективного регулювання та IT-асоціації України, працівники компаній, які не мають офіційних філій у Польщі, можуть не сплачувати податок у Польщі, тобто зможуть зберегти українське податкове резидентство без сплати податків у країні перебування з отриманих в Україні доходів. Лист із таким повідомленням можна було знайти у мережі.

podatkove-residentstvo-1-414x232 Що ви маєте знати про податкове резидентство для українців — Legal Talk від Kharkiv IT Cluster
Проте згодом представники Міністерства фінансів Польщі наполягали на тому, що ця інформація є «далекосяжним надмірним тлумаченням правила податкового резидентства», а подана у відповіді інформація не була дозволена Міністерством фінансів і є лише думкою Офісу ефективного регулювання», — вносить ясність Василь Орєшкін.

Що треба знати про податкове резидентство у Великобританії?

Загальний податок на прибуток у Великобританії — 20 %.

Ще одним доволі привабливим місцем для тимчасового переміщення стала Великобританія. Однак податкова політика держави не є такою втішною та вигідною, як у випадку з Польщею.

«На жаль, Великобританія не надала українським підприємцям особливі пільги. Резидентами в цій країні вважаються ті, хто або має постійне житло, або має центр життєвих інтересів у Сполученому Королівстві, або є громадянином однієї із держав Сполученого Королівства», — зазначає спікер.

Уявімо, що ви маєте чіткі наміри залишитися жити у Великобританії. Ви знайшли постійне місце роботи, придбали оселю та влаштували дітей у місцеву школу. Тоді ви можете відчути диференційованість податкової політики Великобританії, адже маєте змогу звернутися до податкової служби та замовити податкове резидентство раніше, ніж із плином 183 днів.

За якими нормативами сплачувати податки в Німеччині?

У Німеччині національне законодавство превалює над міжнародним. Тому за національним законодавством на терезах критеріїв податкового резидентства переважає те, скільки саме часу ви знаходитесь у країні.

«Якщо ви перебуваєте протягом 183 днів у Німеччині, ви автоматично стаєте податковим резидентом цієї країни. На інші критерії, як от постійне житло або центр життєвих інтересів, податкова служба не звертатиме уваги», — повідомляє Василь Орєшкін.

У Німеччині також діє заборона подвійного оподаткування для українців: ви не будете сплачувати податки двічі й у Німеччині, і в Україні. Обов’язковою умовою є те, що ви маєте повідомити податкову службу України про резидентство в Німеччині.

Як сплачувати податки в Португалії? Про це ми говорили на минулій зустрічі із Head of Legal у Харківському ІТ Кластері — Оксаною Кобзар. Деталі можна дізнатися в нашому матеріалі.

Трохи про зустріч та як не проґавити наступну

На закритому мітапі зібралося понад 50 зацікавлених спеціалістів, власників бізнесів, юридичних представників та керівників ІТ-компаній, які є учасниками Kharkiv IT Cluster.

Питання податкового резидентства зараз на часі, адже більшість співробітників компаній релокувалися за кордон та знаходяться в різних частинах світу. Ми маємо знати всі нюанси юридичної сфери кожної держави, яка стала притулком для наших спеціалістів, щоб створювати комфортні умови для роботи та відпочинку ІТ-фахівців.

Саме тому Kharkiv IT Cluster створив закритий чат для обміну досвідом між країнами, інформування щодо створення спільних ком’юніті в державах, які залюбки прийняли наших фахівців до себе.

Ми щиро вдячні SENSE CONSULTING за змістовний вебінар! Віримо, що відстань — це лише формальність, отже тримаймося разом!

Як встигнути зареєструватися на закритий мітап від Kharkiv IT Cluster? Приєднуйся до нас та будь у центрі найактуальніших подій ІТ-світу!

Приєднатися до Kharkiv IT Cluster

 

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. релокація співробітників
  2. whistleblowing - що це таке
  3. Як сплачувати податки в Португалії

Коментарі