Павло Обод: "Рубін на рейках" як технологія стартапів
Керівник, волонтер, альпініст, програміст, мандрівник, експерт у питаннях аутсорсингу – все це можна сказати про Павла Обода, CEO Sloboda Studio, організатора конференції Outsource People і засновника IT-школи ITBursa.
З ним ми поспілкувалися після зустрічі волонтерів проекту Kharkiv IT Cluster “Kids2IT”, спрямованого на популяризацію IT-індустрії серед школярів.
Павло виступив його ініціатором, а пізніше зібрав кличем команду з 25 волонтерів. Про проект, бізнесі та кращих британських стартапах – далі в інтерв’ю.
[wonderplugin_slider id=”47″]
Як ви створили власний бізнес (історія успіху)
Я працював програмістом в одній україно-словацької компанії, тоді мені хотілося пожити і попрацювати закордоном. За програмою молодіжних стажувань AIESEC я поїхав до Йорданії на півроку. Там я вперше познайомився з мовою програмування Ruby та фреймворком Ruby on Rails. Наприкінці стажування я почав розглядати фріланс, зареєструвався на біржі, знайшов перших клієнтів.
Коли я повернувся в Україну, продовжив фрілансити, брав все більше і більше замовлень. Мені дуже сподобався процес переговорів, робота з людьми, велику роль у цьому зіграв мій досвід волонтера. Стало зрозуміло, що я можу поділитися з кимось завданнями, приділивши більше часу пошуку нових замовників.
У підсумку, у себе на кафедрі я знайшов кмітливого студента і запропонував йому співпрацювати. Створив компанію і зробив сайтик, так і закрутилося – цього року відсвяткуємо шестиріччя Sloboda Studio!
Як влаштовані бізнес-процеси у вашій компанії?
Ми багато що змінили в 2015. Тепер у нас є організаційна схема компанії та детальне бюджетування на рік, в якому прораховані передбачуване зростання, стратегія і тактика розвитку. Запустили електронний документообіг.
Поліпшили й підхід до роботи зі співробітниками: для кожної посади прописали стандарти, обов’язки – ця система допоможе працювати на результат.
Основні ІТ-технології, використовувані компанією?
Основна технологія – Ruby on Rails і ця тенденція збережеться в найближчі два роки. Але ми усвідомлюємо, що тренд на фронтенд, real-time web-технології будет тільки зростати, тому ми плануємо розширюватися і навчати співробітників на наших курсах Node.JS
Які основні бізнес-галузі, де працює компанія?
“Рейки” – відмінний засіб для стартапів, на ньому швидко можна зробити прототип додатку, запустити його і потім, якщо проект стане масштабним – легко перейти на іншу технологію. Twitter, Airbnb так і починали.
Серед наших проектів зазначу http://www.cityfalcon.com/ – лондонський стартап, який аналізує twitter і видає останні біржові зведення. Проект потрапив у ТОП-50 стартапів Великобританії, отримав премії від Google і Microsoft.
Це успіх і для нас. За рік замовник розширив компанію від однієї людини – до 12, а зараз набрав ще п’ять нетехнічних фахівців. Клієнту настільки сподобалося працювати з харків’янами, що він був у нашому місті вже п’ять разів.
Якою Ви бачите свою компанію через 5 років?
Спочатку потрібно виконати амбізіційний план на рік – збільшити кількість співробітників та обігу в два рази. Також ми розглядаємо варіант відходу від чистого аутсорсингу в сферу продуктово-аутсорсингову, тобто надання частин готових сервісів замовникам. Можливо, будемо створювати свої продукти.
Що ви думаєте про Харків як про IT-локацію?
Харків краща IT-локація як для стартапу, так і для аутсорс-компанії з банальних причин. Тут велика кількість технічних вузів, велика концентрація айтішників. Бракує лише духу підприємництва і здорового авантюризму. Якщо це з’явиться – Харків зможе на весь голос заявити про себе на IT-арені світу.
Чому ви прийняли рішення увійти до шістки засновників Kharkiv IT Cluster?
Для мене важливим є спілкування та співробітництво з колегами, можливість разом змінити навколишнє середовище на краще. Мені хотілося робити щось більше для свого міста.
Я дуже люблю Харків й планую провести тут все життя. Об’єднавшись з розумними людьми, я зможу домогтися значних результатів. Це вже можна побачити за підсумками перших проектів Kharkiv IT Cluster, наприклад, Kids2IT.
Ви стали драйвером проекту Kids2IT, розкажіть про цю ініціативу, ви задоволені результатом?
Задоволений, що ми перевиконали ті завдання, які спочатку ставилися. Я був радий, що волонтери підключилися, залучилися і запалилися цим проектом. Вони поставилися до нього з душею.
Чи надихнули ми школярів ставати айтішниками? – Важке питання.
Це довгостроковий процес – результат ми побачимо пізніше. Що добре – ми підійшли до проблеми системно, крім натхнення –- також навчали на спеціальних спільних курсах з програмування для учнів та вчителів інформатики. Цього до нас не робили кластера в багатьох інших містах. Потрібно збільшувати масштаб – тоді проект стане ще крутішим.