parents2it-chy-pidijde-vashij-dytyni-it

Parents2IT: чи підійде вашій дитині IT? — Інсайти з вебінару для батьків

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

11 жовтня в межах проєкту Parents2IT від Kharkiv IT Cluster відбувся вебінар для батьків із CEO онлайн ІТ-академії для дітей та підлітків GoITeens  Вячеславом Поліновським s психологом-практиком, тренером для тренерів і ментором освітнього центру «Я і моя школа» Тетяною Гнідою. 

Вячеслав Поліновський має понад 12 років досвіду управління освітніми брендами, Тетяна Гніда — 20-ти річний досвід професійної діяльності, звання PhD. На онлайн-зустрічі спікери розповіли, як допомогти дитині обрати майбутню  професію та побудувати успішне майбутнє.

Найцікавіше з вебінару виклали в статті нижче 👇

Як побудувати комунікацію з дитиною, щоб зрозуміти її інтерес?

Пані Тетяна наголошує, що для цього важливо навчитися розрізняти власні бажання й прагнення дитини, не «тиснути» на дитину батьківським авторитетом. 

У питанні вибору професії важливо давати дитині самостійно обрати й взяти відповідальність за цей вибір, проте до такої автономії підводити треба поступово. Починати варто з простих рішень: обрання страви, затвердження планів на вихідні, а потім переходити до більш важких і відповідальних. Тетяна не радить очікувати особливого моменту, коли дитина почне приймати повністю самостійні рішення, адже до цього має сформуватися звичка.

Як підтримати інтереси своєї дитини й допомогти їй обрати професію?

«Для мене це історія про готовність батьків сприймати вибір дитини», — усміхається пані Тетяна. 

Психологиня радить погоджуватися з вибором дитини, якщо ви вже прийняли для себе рішення цей вибір надати, і одразу ділиться хитрістю: ставте в основи вибору ті варіанти, з якими готові погодитися. 

Пан Вячеслав же звертає увагу батьків на те, що, коли вони отримають відповідь від дитини про професію її мрії, варто ще перепитати, що саме є основою захоплення. CEO GoITeens ділиться досвідом: «багато дітей і підлітків мають хибні уявлення про роботу різних спеціалістів, навіяні фільмами чи соціальними мережами».

Якщо ж здається, що дитина не хоче нічого, за порадою Вячеслава, батьки самі можуть розповідати про різні професії, типові завдання й необхідні для успішної роботи скіли. Також у такому разі доречно розпитувати підлітків про їхні загальні прагнення, пояснювати, яку відповідальність дитині треба взяти на себе для досягнення мети. 

Пані Тетяна додає, що потрібно «приземляти» дитину, перекладати на неї частину побутових справ і відповідальності, щоб вона бачила різні послідовності дій, які потрібні для забезпечення комфортного життя. Тоді дорослішання з його складнощами не стане раптовим і шокуючим.

Які можливості навчання й розвитку існують в ІТ-індустрії та чому це може не підійти вашій дитині?

За словами пана Вячеслава, варто для себе розвіяти міф про ланцюжок школа → університет →робота мрії (за спеціальністю з диплому). 

Щоб розвиватись в ІТ, треба багато працювати над своїми навичками. І здебільшого  —  самостійно. Успішна кар’єра в ІТ  —  це про величезну кількість опрацьованого матеріалу й постійне навчання. Також варто бути готовим, що результати кропіткої праці з’являються не одразу. Щось грандіозне можна створити лише після багатьох спроб і підвищень кваліфікації.

З можливостей навчання Вячеслав виділяє: 

  • самостійне ознайомлення з матеріалами за спеціальністю — читання технічної літератури, новин, оглядів, статей на форумах.
  • Навчання на курсах —навчання під керівництвом досвідченого ментора, який знається на тенденціях у спеціальності, часто  —  проєктна робота. Вячеслав виділяє таку стратегію, як одну з найефективніших для підлітків. 

Перед вступом до університету на ІТ-спеціальність спікери радять спробувати свої сили на ІТ-курсах, щоб зрозуміти, чи дійсно варто інвестувати 5 років у навчання, чи цей напрям дитині не до душі.

Як зрозуміти, яка галузь або професія підійде для дитини?

Щоб приблизно зрозуміти, яка професія або галузь в ІТ   —  покликання дитини, Вячеслав пропонує батькам описати характер підлітка трьома- чотирма  прикметниками, а далі наводить приблизну схему, де прикметникам відповідають ІТ-професії.

Наприклад, моя дитина:

  • допитлива, зосереджена, уважна до деталей  — варто подумати про професію Python-розробника;
  • креативна, непосидюча, ідейна, ініціативна  —  можна спробувати сили в дизайні;
  • організована, зосереджена, відповідальна, аналітична  —  зверніть увагу на бізнес-аналіз;
  • ініціативна, проактивна, комунікабельна, адаптивна  —  варто поцікавитись професією менеджера проєктів.

Як знайти баланс між підтримкою вибору дитини й реальними можливостями?

Варто зрозуміти, що будь-які навички можна розвинути до потрібного рівня, якщо в дитини  є бажання й мотивація. Проте Вячеслав також зазначає, що необхідно звертати увагу на природні здібності й слабкі сторони дитини, розмовляти з дитиною про її вибір та пояснювати, чому він може тягнути за собою складнощі.

На додачу, експерти заспокоюють батьків  —  у сучасному світі спеціаліст із високою вірогідністю змінює посади й навіть сфери діяльності, тож діти точно знайдуть своє покликання.

Як подолати внутрішні сумніви й батьківські страхи, пов’язані з вибором професії дитини?

Тетяна пропонує зробити міні-практику. Сформулюйте для себе продовження фрази «Я хочу, щоб моя дитина … ». Потім порівняйте фразу з продовженням, яке запропонує ваша дитина. 

Психологиня радить дослухатись до відповіді дитини, адже відповідь батьків  —  відображення їхніх страхів, а з власними страхами треба працювати окремо, без дитини.

Як і де підготувати дитину до вступу в університет чи інший навчальний заклад?

Ще перед підготовкою до вступу як такого дитині варто спробувати свої сили в професії на курсах чи самостійно. 

Експерти ще раз акцентують, що лише на практиці можна усвідомити, чи до душі дитині обраний напрям, але щоб точно визначитися  —  ще потрібен час і терпіння, оскільки результат і розуміння не з’являться швидко. 

Ви можете подивитись запис зустрічі на нашому YouTube-каналі 

Дякуємо онлайн ІТ-академії GoITeens та її СЕО Вячеславу Поліновському й освітньому центру «Я і моя школа», зокрема Тетяні Гнідій, за пізнавальну розмову. 

 

Довідка: 

GoITeensнедержавний навчальний заклад, який спеціалізується на наданні IT-освіти дітям від 7 до 17 років. Заснований у 2015 році. Навчаємо дітей онлайн по всьому світу. Під час навчання кожна дитина створить портфоліо власних проєктів, які побачать найкращі роботодавці в спільноті GoITeens Club.

«Я і моя школа» —  освітній центр для педагогів, батьків і дітей, який забезпечуємо комплексний індивідуалізований професійний розвиток педагогів, оснащує батьків, дітей і молодь навичками 21 століття.

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підписатися на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Parents2IT-2
  2. IT_Parents2IT_Kharkiv-IT-Cluster
  3. parents2it-dopomozhit-svoyij-dytyni-pobuduvaty-uspishne-majbutnye

Коментарі