SoftServe розробив додаток доповненої реальності для візуалізації зниклої фортеці
R&D-підрозділ учаснику Kharkiv IT Cluster, компанії SoftServe, розробив мобільний додаток Tustan AR, який за допомогою технології доповненої реальності показує, як виглядала середньовічна наскельна дерев’яна фортеця ІХ—ХVІ сторіччя Тустань.
Тустань — це наскельний оборонний комплекс, залишки якого розташовані в Українських Карпатах, у Сколівському районі Львівської області. Тустань була оборонним та адміністративним центром, а також митним пунктом на важливому соляному шляху, що вів з Дрогобича до Закарпаття та Західної Європи.
Ідея реконструкції прийшла до Михайла Рожка, українського вченого та краєзнавця, близько 50 років тому, коли він вперше приїхав до фортеці. Зараз його мрію втілює син Василь Рожко. Саме він звернувся до SoftServe з пропозицією співпраці.
Під час роботи над проектом R&D-команда SoftServe зіштовхнулася з декількома викликами. По-перше, на сьогоднішній день самої фортеці не існує — відоме лише точне місце на скелі, де розміщувалися дерев’яні дошки. Крім того, місцевість не схожа на ту, де зазвичай будувалися традиційні історичні пам’ятки. Також виявилося, що скелі з часом теж руйнуються та змінюють вигляд. Завдання полягало в тому, щоб скелі, зображені на фотографіях, співпадали зі скелями в реальному середовищі та скелями на розробленій 3D-моделі.
“До нас звернулися з пропозицією вирішити цікаву унікальну проблему, яка співпадала з технологічними дослідженнями R&D-відділу SoftServe в 2017 році. Рівень складності завдання ми зрозуміли вже пізніше, — коментує Семен Фріш, VR Engineer. — Познайомившись з Василем Рожко, засновником заповідника та фестивалю “Ту Стань!” та ініціатором проекту, ми зарядилися його ентузіазмом і вирішили допомогти незважаючи на складність. Розроблене нами рішення можна в подальшому використовувати для реконструкції інших пам’яток в Україні. Ми готові ділитися нашими напрацюваннями задля збереження історичної спадщини”.
Робота над проектом тривала упродовж року за участі двох фахівців R&D-відділу. Реконструкція почалася з детальних замірів локації, вивчення існуючих матеріалів та планів. Команда також робила фізичні виміри на місці; для важко доступних місць використовували дрони. Завдяки фотограмметричній реконструкції вдалося зробити комп’ютерні графічні моделі скель і фортеці з точністю до сантиметрів і міліметрів.
Зараз додаток Tustan AR доступний в режимі реального часу на місці знаходження історичної пам’ятки за будь-яких погодних умов. Крім того, зображення можна побачити дистанційно, завантаживши безкоштовний додаток в App Store чи Play Market. Код і моделі можна знайти у відкритому доступі.