IT-галузь лідирує в інтеграції менторських програм: що це дає бізнесу та фахівцям

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

IT-галузь лідирує в інтеграції менторських програм: що це дає бізнесу та фахівцям

Менторство стає must have для бізнесу, освіти й культури. Якщо порахувати кількість витрачених на рro bono годин та вартість послуг, в безоплатну допомогу у світі інвестовано близько 212 мільйонів доларів! Як це працює, чому важливо та як тренд розвивається в Україні та світі, говорили спікери CodeClub & K.Fund Meetup «Менторство в твоїй ДНК».

  • 71% компаній зі списку Fortune 500 мають корпоративні менторські програми;
  • 76% організацій в Європі пропонують менторство своїм співробітникам;
  • останні самі роблять запит на менторство, як соціальний пакет;
  • в США доходи співробітників, у яких є ментор, на $5-20 тис. у рік вищі, ніж у решти;
  • 85% стартапів визнають, що потребують ментора.

Єрмек Кадирбаєв, Cloud and Key SDET Manager у SQUAD, поділився цікавим досвідом з особистої практики. В компанії SQUAD існують декілька варіантів менторингу. По-перше, потрібно вчитися і бути допитливим. По-друге, наймати кращих і розвивати їх. В ідеалі, в цьому процесі не бере участі HR, немає ієрархії. Програма розвитку лідерів передбачає надання людині ментора – досвідченішого фахівця, який може відповісти на питання.

Я працював в різних галузях, і можу сказати напевне, що саме в IT менторство дуже розповсюджене, без цього важко представити IT-компанію. Працюючи у SQUAD, я також займаюся менторством, і мені за це не платять. Я можу цього не робити, але маю велике бажання. Чому я це роблю, є дві причини. Перша: мене самого багато чого навчили інші люди, тепер я відчуваю потребу віддавати цей «борг». Друга: коли людина приходить до тебе навчатися, вона вмотивована, прагне досягнути більшого, і ти допомагаєш їй, як мінімум, розвинутися, як максимум – змінити своє життя. Це надихає, – ділиться Єрмек Кадирбаєв. – Також зауважу: я почав вивчати програмування ще в 7 класі, і це було правильним рішенням. Тому підтримую ідею навчати програмування дітей, і чим раніше, тим краще.

Вадим Зелініченко, директор з управління персоналом Таскомбанк, відзначив, що пропонувати менторство потрібно тільки зацікавленим та вмотивованим у власному розвиткові фахівцям, і цей процес обов’язково має бути двостороннім. І менті, і ментор мають отримувати користь та зростати кожен у своєму напрямку.

Менторство перетворює Україну з країни-аутсорсера на генератор IT-продуктів

Волонтерські можливості потрібно активно інтегрувати в освітній процес, змінювати систему освіти в цілому, аби Україна перетворювалася з країни-аутсорсера на країну-творця крутих компаній і стартапів. В цьому впевнена Вікторія Тігіпко, засновниця і керівна партнерка TA Ventures, президентка ICLUB Global, засновниця Code Club Україна. Тоді ще більше українських дітей зможуть розмовляти мовою діджитал, створювати невдовзі власні проєкти, які потім фонди інвестуватимуть і виводитимуть на міжнародну арену. І в Україні з’являтиметься більше саме продуктових компаній.

Як формують менторську культуру в Code Club Україна, розповіла керівниця ініціативи Аліна Щербина. Загалом за 8 років тут безкоштовно навчалися понад 30 000 студентів, ініціатива залучила понад 2 500 тисячі менторів. Спікерка відзначила, що в проєкті не тільки навчають юне покоління IT, але й навчають IT-фахівців бути менторами. Так формується менторське ком’юніті, яке надихає все більше людей.

Про менторство і волонтерство в кіноіндустрії розповіла Анна Мачух, виконавча директорка Української кіноакадемії, генеральна директорка ОМКФ. Цифри фестивалю вражають: 100 проєктних працівників, 150 волонтерів та 400 працівників підрядників. Сьогодні стати волонтером на фестивалі не просто, адже пропозиція більша за потребу. Тож відбирають лише вмотивованих, організовують програму підготовки, а потім розподіляють по департаментах відповідно до характеристик. Головні скіли волонтерів ОМКФ: ініціативність, гнучкість, креативність, системність.
Менторство – це виклик сьогодення, водночас величезна відповідальність і честь. Тренд активно розвивається в Україні, поступово змінюючи сучасну бізнес-культуру, освіту та соціальний фон.
Менторство – це важливий запис у вашому резюме

Владислав Махлай, директор Департаменту корпоративного бізнесу TAS Life, розповів, що компанія практикує менторство не тільки всередині, а й навчає дітей в Code Club Україна фінансової грамотності, розуміючи нагальну потребу українців у таких знаннях.
Все більше компаній з IT-індустрії та інших галузей зазначають, що досвід менторства у кандидата на посаду чи працівника – це не порожній запис в резюме. Як мінімум, маркер того, що людина має знання та впевнена в них, вона – хороший командний гравець, вміє ефективно комунікувати з іншими, добре структурує інформацію та займається власним розвитком. І ще дуже цікавий момент: така людина не сфокусована виключно на матеріальних бонусах своєї професії:

Ця людина не лише про гроші. Прагматизм, особливо в IT-індустрії сьогодні, зрозумілий, але якщо фахівець має досвід менторства, це означає, що він приходить в компанію не лише для того, щоб заробити. А щоб залишити частину своїх знань, експертизи, і це гравець «в довгу», – зауважує Ксенія Тюрікова, Head of PR Communications and Employer Branding BetInvest. – Відомий бізнес-мисливець Джеймс Коллінз, якось говорив про те, що головна проблема молодих підприємців не в тому, що вони вірять в диво, а в тому, що вони це диво записують у бізнес-план. Для того, щоб такого не траплялося, в компанії має бути 30-40% співробітників-менторів. В BetInvest ми використовуємо цей принцип, і він дійсно допомагає компанії розвиватися інтенсивніше.

Коментарі