Вища освіта в Україні під час воєнного стану
Освіта в умовах воєнного стану потребує не тільки чітких, швидких та вчасних рішень, а й доступних роз’яснень. Kharkiv IT Cluster підготував добірку найважливішої та найактуальнішої інформації про вищу освіту на цей момент.
Вступ до ВНЗ в умовах війни
Через повномасштабну війну в 2022 році формат зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) було змінено на національний мультимедійний тест (НМТ). Мультимедійний тест відбувся в форматі комп’ютерного онлайн-тестування в навчальних закладах з обов’язковою фізичною присутністю абітурієнта.
Окрім НМТ, абітурієнти обов’язково повинні були підгодувати мотиваційний лист, незважаючи на обрану форму навчання. Мотиваційний лист враховували лише в разі необхідності вибору між кандидатами із однаковими балами.
Важливо зауважити, що середній бал атестату не брали до уваги, бо всі діти мають бути в однакових умовах під час вступу до закладу вищої освіти.
Яким чином відбуватиметься робота закладів вищої освіти у новому навчальному році?
6 липня 2022 року МОН України надало рекомендації щодо організації навчального року 2022/23, у яких визначили першочергові кроки підготовки:
- усі заклади освіти мають бути обстежені на предмет готовності до організації навчання та забезпечення безпеки учасників освітнього процесу;
- заклад освіти самостійно має визначити форму навчання у 2022/2023 роках;
- заклади освіти мають забезпечити безпекою всіх освітян на період навчального року 2022/2023.
«В умовах воєнного часу ми впроваджуємо очний освітній процес у приміщеннях навчальних закладів виключно за погодженням з органами влади. У разі наявності небезпеки заклад упроваджує дистанційний або змішаний формат навчання. Якщо в укритті не вистачає місць на всіх учасників освітнього процесу, є рекомендації щодо розділення навчання на кілька змін», – повідомив Сергій Шкарлет, Міністр освіти і науки України.
Які існують можливості для освіти за кордоном для українських студентів у 2022 році?
Ukrainian Global University (UGU) — програма, створена спеціально для координаційної допомоги щодо вступу українців-абітурієнтів за кордон.
Згадана програма допомагає українцям вступити до іноземних навчальних закладів за умови, що випускники повернуться до України після навчання.
Серед ЗВО, які беруть участь у цій програмі:
- Стенфорд;
- університет Піттсбургу;
- університет Торонто;
- університет Парижа (Пантеон-Сорбонна);
- заклади Німеччини, Італії, США, Канади й інших країн.
Більшість програм — бакалаврського та магістерського рівнів, але також є програми PhD (кандидат наук) і навіть для навчання в старших класах.
У ЗВО можна вибрати будь-яку програму, але треба пам’ятати, що кількість місць на кожному факультеті обмежена — від 10 до 20 місць для бакалаврів і декілька PhD на факультет. Навчання відбувається стандартно англійською мовою або іншими мовами (залежно від країни, де перебуває навчальний заклад).
Закордонні навчальні заклади пропонують для українців:
- Стипендії, що покривають вартість навчання і проживання в країні.
- Спрощену процедуру вступу, подовження термінів вступу для тих українців, які не встигають надати документи в межах вступної кампанії.
Перспективи розвитку вищої освіти в Україні після завершення воєнних дій
Надавати прогнози розвитку вищої освіти в Україні після завершення воєнних дій дуже складно, адже це глибокий та складний процес перероблення більшої частини системи.
«На майбутнє в нас багато роботи, і потрібно починати вже сьогодні. За обмежених ресурсів дуже складно зробити щось добре й швидко, тому треба пріоритизувати завдання, що дуже складно» — зазначає Тетяна Вакуленко, заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти.
З досвіду останніх 3-х років, актуальності набуває розвиток цифрових компетенцій, освоєння новітніх інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) для учнів, студентів та педагогічних працівників. Це зумовлено пандемією та повномасштабною війною в Україні.
«Щодо перспектив: ми би хотіли втілити в життя стратегію освітнього оцінювання, яку розробили в 2017 році. Має бути система оцінювання знань і навичок учнів на різних етапах. Ця система могла б зекономити державі величезні зусилля і гроші» — додає Тетяна Вакуленко.
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі вступної кампанії 2022
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: