Воєнний рік екосистеми Kharkiv IT Cluster: досягнення і плани
22 грудня Харківський ІТ Кластер провів Загальні Збори у вже традиційному форматі, одночасно зібравшись офлайн у Харкові, Києві, Львові та в онлайні. Команда та учасники Kharkiv IT Cluster підбили підсумки 2022 року та запланували активності на 2023.
На початку 2022 найбільшою проблемою ІТ-бізнесу був пошук ІТ-фахівців. Напрямок розвитку ІТ-освіти був ключовим в Kharkiv IT Cluster, а понад 20 освітніх проєктів та ініціатив покривали всю «воронку» підготовки талантів — від профорієнтації до понад 90 освітніх програм в університетах Харкова та понад 100 курсів в неформальній освіті, від навчання шкільних вчителів до підвищення кваліфікації викладачів ЗВО та коледжів.
Водночас в екосистемі Харківського ІТ Кластера активно працювали ще 6 ключових напрямків — від сервісів для ІТ-компаній та фахівців до спільних добрих справ IT4Life, від ІТ-парків та житла для айтівців до нетворкінг-заходів, від юридичної підтримки та лобіювання інтересів ІТ-індустрії до промоції ІТ-спільноти та її учасників.
Повномасштабна війна стала страшним викликом та водночас відправною точкою нового майлстоуну в житті кожного з учасників та команди Kharkiv IT Cluster. Війна стала екзаменом, який на практичних кейсах перевірив відповідність дійсності гучних слів про розвиток екосистеми для технологічного бізнесу у місії харківської ІТ-спільноти.
Справжня екосистема є адаптивною, розподіленою та відкритою. Її ключовими рисами є самоорганізація, масштабованість та стійкість. Тож антикрихкість екосистеми Kharkiv IT Cluster у 2022 році допомогла харківському ІТ-ком’юніті згуртуватись та не тільки зберегти свій бізнес, а й допомагати Харкову та Україні та продовжувати інвестувати у розвиток ІТ-індустрії.
Віце-прем’єр-міністр — Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у своєму виступі на Загальних зборах Kharkiv IT Cluster 2022 відмітив, що для підтримки ІТ-індустрії Мінцифра розвиває спеціальний простір Дія City, запустила проєкт IT Generation для безкоштовного навчання світчерів, займається реформою IT-освіти та стимулює розвиток українських стартапів.
«ІТ-індустрія — чи не єдина галузь економіки, яка під час повномасштабної війни продовжує розвиватись, створювати нові робочі місця, реалізувати нові проєкти, залучати інвестиції. Особливо слід відзначити сміливість харківських ІТ-компаній. Ви продовжуєте роботу під постійними обстрілами росіян та виконуєте замовлення просто з бомбосховищ. Ваша героїчність вражає весь світ. Мінцифра продовжить робити все для того, щоб допомагати ІТ-бізнесу розвивати та триматися під час війни», — зазначив Михайло Федоров.
У лютому-березні спільнота Kharkiv IT Cluster та її учасники були зосереджені на збереженні команд та допомозі державі. Обмін інформацією, координація під час децентралізованої евакуації, сотні кейсів взаємодопомоги всередині ком’юніті були особливо цінними в перші тижні. Саме в цей час до Kharkiv IT Cluster почали активно доєднуватися нові мембери, які відзначали свою мотивацію саме в єдності перед обличчям викликів воєнного часу. Той факт, що координації допомогла в евакуації щонайменше 15 тисяч айтівців з родинами та 95% ІТ-компаній-учасників відновили свою діяльність вже у квітні, ілюструє відповідність Kharkiv IT Cluster першій рисі екосистеми — стійкості.
Але вже з квітня в Kharkiv IT Cluster один за одним запрацювали освітні проєкти та ініціативи. Як приклад перших «ластівок» — за підтримки ІТ-компаній та понад 80 волонтерів були запущені уроки математики для дітей, що ховалися від бомбардувань у метро.
Освітня спільнота, школярі та студенти частково перемістились до інших регіонів, тож активність команди Kharkiv IT Cluster вийшла за межі географії. Згодився досвід, що був отриманий під час ковіду.
За 2022 рік Харківський ІТ Кластер не тільки зберіг освітню ІТ-спільноту Харкова, але й залучив до співпраці університети, коледжі та школи із понад 15 регіонів. Бо виклик нестачі талантів — це один з найбільших ризиків, що чекають Україну в майбутньому. Партнерами Kharkiv IT Cluster разом з НТУ “ХПІ”, ХНУРЕ, університетом ім.Каразіна та ХНЕУ стали університет ім.Шевченка, Київська політехніка та багато інших прогресивних закладів по всій країні, що захотіли доєднатися до спільного розвитку ІТ-освіти України та взаємопідтримки. В освітній ІТ-спільноті вже понад 160 закладів, та кожного тижня до ком’юніті доєднуються нові учасники.
Для залучення молоді до ІТ-професій та вступу до університетів Харкова Kharkiv IT Cluster за підтримки ІТ-бізнесу провів потужну промокампанію з охопленням понад 17 млн та понад 63 тисячі відвідувачів Порталу ІТ-абітурієнта.
Загалом, у понад 300 безкоштовних освітніх заходів онлайн та офлайн взяли участь понад 19 тисяч учасників — школярів, абітурієнтів та їх батьків, ІТ-студентів, вчителів та викладачів.
Результати масштабування освітнього напрямку Kharkiv IT Cluster підтверджують ще одну однойменну рису справжньої екосистеми.
«Єднання у важкі часи вимагають одночасно відкритості, але й наслідування чітких етичних принципів щодо важливих речей. Той факт, що у час, коли всі компанії без винятку тимчасово релокували частину своїх команд з Харкова, але продовжили доєднуватися та інтегруватись до активної діяльності в Kharkiv IT Cluster, — свідчить про справжню відкритість спільноти до тих, хто готовий працювати, інвестувати та допомагати ІТ-ком’юніті. За 2022 рік до Kharkiv IT Cluster було прийнято понад 50 нових мемберів-ІТ-компаній, більшість з яких втратили чіткі географічні рамки, але не втратили вкоріненість з Харковом», — каже Голова Наглядової Ради Kharkiv IT Cluster Олександр Медовой.
Про відкритість у комунікаціях та те, що активність Kharkiv IT Cluster — це про ІТ-компанії-учасників, свідчить той факт, що за 2022 рік було опубліковано понад 1350 статей, постів та відео про стійкість та кейси харківської ком’юніті, ІТ-компаній та фахівців під час війни.
Кількість підписників у каналах комунікації Kharkiv IT Cluster сягнула понад 44 тисяч фоловерів, забезпечивши охоплення у понад 4,6 млн органічних переглядів публікацій. Нас підтримують національні (прим.автора посилання на DOU.ua) та міжнародні медіа (прим.автора посилання на focusonbusiness.eu).
Воєнні дії 2022 року безперечно ускладнили й створення міжнародних партнерств, бо блекаути, переміщення команд посилили недовіру до українського IT-бізнесу та, як наслідок, значно ускладнили створення trusted-угод із закордонними замовниками. Для підтримки спільноти у «єдиному ринку», посилення довіри до харківського IT, Харківський IT Кластер єдиний з IT-об’єднань України, став частиною Консорціуму EEN — одного з бізнес-найбільших нетворкінг-майданчиків в світі, що об’єднує компанії з понад 70 країн.
Самоорганізацію ІТ-спільноти Kharkiv IT Cluster ілюструє той факт, що ІТ-компанії-мембери та айтівців Харкова спрямували на допомогу ЗСУ та населенню вже понад 1 млрд грн. Та, попри важкі часи, які вже відчуває і ІТ-бізнес, кожного дня продовжують шукати, фінансувати та доставляти обладнання, харчування, автомобілі та слугувати надійним тилом в обороні Харкова та України.
В екосистемі благодійних ініціатив IT4Life проєкти, завдяки яким мають підтримку понад 40 підрозділів ЗСУ, вже нагадовано понад 1 млн людей, розгортаються Пункти Незламності в Харкові (як приклад — 6 пунктів за підтримки DataArt). ІТ-волонтери допомагають один одному у доставці, пошуку, перевірці інформації, бо довіра — є однією з цінностей Kharkiv IT Cluster.
Понад 5 тисяч учасників нетворкінгових заходів для керівників ІТ-бізнесу, HR та PR фахівців у 2022 році, які доєднуються до івентів з усіх куточків України та континентів світу, свідчать про розподіленість ком’юніті, але збереження активності, шерінгу досвідом та інформацією. Стандарт проведення Загальних зборів Харківського ІТ Кластеру тепер — це запуск одночасно мінімум трьох офлайн-локацій з підключенням до активного нетворкінгу аудиторії в онлайні.
Адаптація — це те, з чим зіткнувся кожен цього року. Харківський ІТ Кластер відповів на цей виклик запуском унікальних сервісів для компаній-учасників, які, наприклад, вже у березні-квітні отримали безкоштовні Старлінки, а у листопаді понад 100 компаній доєднались до ініціативи шерінгу ІТ-офісів, досвіду роботи під час блекауту та відкриття спільних Хабів ІТ-Незламності по всій Україні. Щодня команда Харківського ІТ Кластеру вирішує запити спільноти в 11 закритих каналах, де активно беруть участь близько 1700 учасників.
«Юридична підтримка та лобіювання інтересів ІТ-бізнесу продовжило бути одним із векторів активності Kharkiv IT Cluster, спираючись на досвід роботи з державою у запуску простору Дія.City. У 2022 році команда кластеру провела понад 60 зустрічей з регіональною та національною владою, маючи у фокусі розв’язання питань з бронюванням, виїздами за кордон, валютними регулюваннями та збереженням податкового резидентства. Kharkiv IT Cluster співпрацює з національними асоціаціями IT Ukraine та IT-комітетом ЕВА, бо синхронізація позицій ІТ-індустрії є одним з головних чинників досягнення практичних результатів у лобіюванні та захисті інтересів», — ділиться виконавчий директор Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал.
Попереду нас чекає важкий 2023 рік. ІТ-індустрія, яка зросла за 2022 рік на 10 відсотків, вже починає демонструвати негативні тенденції у виторзі та кількості талантів, на фоні війни, невирішених на системному рівні питань з бронюванням, короткостроковим виїздом за кордон, збереженням податкового резидентства. Тож 2023 буде потребувати ще сильнішої згуртованості та активностей по збереженню бізнесу, допомозі Харкову та Україні, продовженню інвестицій часу та коштів у посилення впливу та захист важливих для ІТ-бізнесу поінтів.
Екосистема Харківського ІТ Кластеру та самовідданість харківських IT-команд є ілюстрацією антикрихкості та незламності, яка завжди відкрита до нових учасників. Долучитися до Kharkiv IT Cluster — це стати частиною великих змін у всесвіті непереможних новаторів та героїв.
Підпишись на наш телеграм-канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: