VEC-UA п’ять років на ринку України — інтерв’ю з директоркою про виклики та досягнення компанії
У світі, де бізнес щодня стикається з економічними труднощами та проблемами в організації командної роботи, компанія VEC-UA доводить, що попри все можна зростати. VEC-UA не лише продемонструвала вражаюче збільшення команди, але й показала, як витримка, інновації та стратегічне мислення допомагають долати виклики.
Kharkiv IT Cluster поспілкувався з Анною Василенко, директоркою VEC-UA, про шлях, який подолала компанія, постаючи перед викликом пандемії коронавірусу та великої війни в Україні. Поговорили також і про те, як крізь випробування вдалося не тільки зберегти команду, але й збільшити штат працівників. Деталі — у статті.
Нещодавно VEC-UA, філія каліфорнійської будівельної корпорації VEC, святкувала ювілей — п’ять років на ринку України! Компанія змінює підходи до будівництва з 2019 року, застосовуючи та популяризуючи технологію ВІМ (Building Information Modeling), інформаційного моделювання будівель. За цей час VEC-UA виросла з десяти до ста людей і продовжує набирати обертів.
Що є, на Вашу думку, найбільшим досягненням VEC-UA за останні 5 років?
Думаю, найголовніше наше досягнення — це побудова великої професійної команди, яка з ентузіазмом та впевненістю долає будь-які виклики. Простіше кажучи, це люди. Незважаючи на труднощі останніх років, — пандемія коронавірусу, повномасштабне вторгнення РФ, — ми не лише зберегли команду, а й зросли втричі. Після «ковіду» оговтались досить швидко, хоч це і було непросто, бо всі наші клієнти — у США, а там будівництво ставили на паузу. Та ми витримали і рухаємось далі. Продовжуємо кидати виклик статусу-кво, не здаємося. (Місія компанії VEC-UA полягає у тому, щоб кидати виклик статусу-кво та змінювати спосіб планування, проєктування та конструювання рукотворного світу задля сталого процвітання людства. — Ред.). Як висновок, команда, команда і ще раз команда, яка є для мене щоденним джерелом натхнення.
Які виклики перед вами поставали протягом 5 років, і як ви їх долали?
Якщо говорити про зовнішні виклики, то, звісно, це «ковід», повномасштабна війна, релокація. Це ті ситуації, які ми не могли передбачити, лише швидко реагувати на них. Якщо ж говорити про те, що сталось всередині компанії, то це звісно, масштабування. Ми продовжуємо рости, і це серйозний виклик, бо вимагає постійної, системної роботи над “екологічним” масштабуванням, як я його називаю, ступневим розвитком команди. Лише 3 роки тому команда була невеличкою, всього 30 людей. Було дуже тепло, просто, по-сімейному. З масштабуванням внутрішня культура компанії змінюється. Ми так чи інакше все більше орієнтуємося на глобальний результат та успіх, але зберегти командну близькість все одно хочеться, і це випробування.
Розкажіть детальніше про «екологічне» масштабування. Чи маєте поради, як його втілювати?
Іншими словами «екологічне» масштабування компанії можна описати як її поступове, нерізке зростання. Якщо ви плануєте рости, а не зупинятись на розмірі невеличкої компанії чи стартапу, першим і основним вашим завданням буде налагодження процесів і їх фіксація подібно до зрозумілого алгоритму в спільному документі чи на корпоративній платформі, щоб усі члени команди могли в будь-який час з ними ознайомитися.
Такі алгоритми повинні містити, зокрема, опис структури посад, обов’язків різних спеціалістів тощо. Це і є ті маленькі «цеглинки», які забезпечують масштабування. Класно, якщо ці алгоритми прописали на самому початку, коли штат компанії був маленький. За умов зростання займатися структуруванням процесів складніше, це вимагає більше часу та енергії. Взяти до прикладу хоча би комунікацію з командою. Вона не розумітиме, навіщо ви взагалі витрачаєте ресурси на пояснення очевидних процесів, мовляв, все ж працює, колеги знають свої зони відповідальності, а ви посеред робочого процесу все ускладнюєте. Насправді ми, звісно, не ускладнюємо, а навпаки, наводимо лад. Краще витратити деякий час на деталізацію існуючих або й створення нових процесів, які будуть зрозумілі для всіх, ніж долати труднощі пізніше.
Які нові технології або підходи запровадила ваша компанія останніми роками?
Останні три роки ми пильно працюємо над прискоренням процесів моделювання, їх автоматизацією, щоб звести повторювані задачі до мінімуму. Для цього створили окрему команду Development Department. Спочатку вона налічувала дві людини, а зараз це цілий відділ з шести людей. За весь час існування Development Department його робота дала користь не тільки ВІМ-спеціалістам VEC-UA. Наш Development Department розробляє власний продукт VEC-UA, Revit Plugin, який містить багато функцій моделювання споруд. Ці розробки допомагають клієнтам компанії, виконробам, інженерам. Всім очевидна перевага виконати ті чи інші розрахунки і впоратися за хвилини, а не години чи дні. Ми також розробляємо власні платформи планування всередині команди. Як бачите, без Development Department компанії вже майже неможливо рухатися вперед, особливо в час всебічної популяризація ШІ-технологій. Ми теж думаємо, як їх імплементувати в наші існуючі процеси. Зараз активно досліджуємо цей ринок.
Як ваша компанія з трьома офісами в різних містах України та головним офісом у Сан-Франциско керує роботою, як ви комунікуєте між усіма локаціями, враховуючи культурні відмінності, і як це впливає на роботу команди?
Керувати трьома чи більше офісами не є складним, якщо компанія має чітку структуру, зрозумілі всім робочі процеси та прописані інструкції. Комунікація відбувається через регулярні онлайн-зустрічі, де плануємо тиждень і отримуємо звіти, що дозволяє команді розвиватися майже самостійно. Однак я намагаюся бути в кожному з офісів особисто: раз на місяць у Харкові та Львові, раз на два-три місяці в Дніпрі. Попри налаштовані процеси, офлайн-спілкування залишається цінним. Щодо роботи у мультикультурній команді з офісами в Сан-Франциско і Бразилії, культурні відмінності позитивно впливають на взаємодію. У Сан-Франциско панує динаміка змін, і ми як компанія постійно шукаємо нові шляхи розвитку, що є частиною нашої філософії — ніколи не зупинятися на досягнутому, щоб не втратити темп у постійно змінному світі.
За надскладних умов життя в Україні, чи долучається компанія до соціальних та благодійних ініціатив?
Ще трохи затримаюсь на філософії. У VEC-UA вона особлива, для когось навіть нестандартна: ми не хочемо просто «брати» — людей, ресурси — не хочемо, щоб бізнес був тривіальним інструментом заробляння великих грошей. Ми прагнемо і віддавати.
З початку великої війни долучилися до допомоги внутрішньо-переміщеним українцям, регулярно донатимо, проводимо різні благодійні акції. Нещодавно придбали і передали військовим перше авто, на яке збирали всією командою разом із підписниками в соцмережах VEC-UA. Неодноразово допомагали освітньо-реабілітаційному центру «Екосвіт» — садили дерева, передавали канцтовари та подарунки для діток.
Благодійність вкрай важлива. В ці важкі часи бізнес має обов’язково підтримувати людей і знаходити силу віддавати. Ми у VEC-UA не зупиняємося та обов’язково допомагатимемо і надалі.
А як щодо освітніх ініціатив?
Ми усвідомлюємо важливість нових технологій та знань про них, а також необхідність доносити молоді, що в Україні можливо працювати та реалізуватися в перспективних, передових напрямах. З таких міркувань ми співпрацюємо з університетами, підтримуємо конкурси молодих спеціалістів. Наші співробітники проводять гостьові лекції, де діляться своїм досвідом та майстерністю. Також маємо курс по Revit та подкаст про BIM на YouTube.
Як думаєте, що робить VEC-UA унікальною в індустрії будівництва?
Компаній, які надають BIM-послуги багато, але компаній, які крім послуг моделювання, пропонують глибоку професійну експертизу, повний супровід клієнта, спілкування однією «інженерною» мовою, не так багато. І VEC-UA — саме така компанія. Коли ми є не просто замовником та/або виконавцем, а ще й рівноправним партнером, який такою ж мірою відповідальний за кінцевий продукт, що і клієнт, це відрізняє нас від інших. Наша компанія прагне надавати таку якість послуг, завдяки якій клієнт не захоче йти в іншу компанію, а залишиться працювати з нами і далі.
Якою Ви бачите компанію через 50 років?
Маю палке бажання вивести VEC-UA в №1 в Україні серед компаній, які надають BIM-послуги. Знаю, що це амбітна ціль, але дуже хочу її досягти, бо це стало би видимим свідченням нашої професійності та відданості справі.
Стійкість — слово, яке не пролунало під час бесіди з Анною Василенко, але яке висновує цілу розмову і шлях VEC-UA від моменту відкриття першого офісу в Харкові. Спокійно приймати виклики професії та життя, долати труднощі поступово із впевненістю в бажаному результаті та не зважати на стереотипи і є запорукою не тільки виживання, а й сталого процвітання.
Приєднуйтеся до Kharkiv IT Cluster — будьте разом із тими, хто невпинно розвивається та долає будь-які перешкоди!