Порядок бронювання військовозобов’язаних під час дії воєнного стану

Порядок бронювання військовозобов’язаних під час дії воєнного стану

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Із введенням воєнного стану та оголошенням загальної мобілізації, гостро постало питання збереження команд та їх фізичної спроможності працювати по ключових для країни напрямках. Врегулювання цих процесів напряму залежить від створення прозорої процедури бронювання фахівців.

На початку 2023 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України №76, яка значно змінила перебіг бронювання та внесла ясність у процедуру отримання відстрочки від мобілізації.

Kharkiv IT Cluster вирішив розібратися та пояснити основні аспекти оновленого порядку бронювання військовозобов’язаних під час війни.

Що відомо?

31 січня 2023 року набрала чинності Постанова КМУ №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час». Зміни, описані в постанові, несуть прозорість у процедуру отримання відстрочки від мобілізації.

Згідно з цією постановою, тепер буде простіше визначати підприємства, установи й організацї, які є критично важливими для підтрикми економіки України та забезпечення життєдіяльності населення у воєнний період.

Цією постановою затверджено умови чинності відстрочок від призову на службу під час мобілізації та на воєнний час.

❗️ Важливо: відстрочки від призову, які були надані рішеннями Мінекономіки до 31.01.2023, є чинними протягом строку, на який вони надані.

Строки дії відстрочок визначаються з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2022 № 1259 «Про продовження строків дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації».

Зокрема, строки дії відстрочок, наданих військовозобов’язаним, які не закінчилися станом на 10.11.2022, продовжено автоматично на три місяці.

❗️ Важливо: зазначеними постановами не передбачено прийняття Мінекономіки окремого рішення стосовно автоматичного продовження.

Порядок подання списків військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час

Бронюванню під час дії воєнного стану підлягають військовозобов’язані, які працюють:

 • в органах державної влади (або інших державних органах) у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів;
 • на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання, у разі, коли це необхідно для їх виконання;
 • на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виконання робіт, необхідних для забезпечення потреб військових України;
 • на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для підтрикми економіки України та забезпечення життєдіяльності населення у воєнний період.

📌 Як встановлюється критична важливість підприємства?

Критична важливість встановлюється за умови наявності 3 (або більше) критеріїв:

 • Сума податків за звітний рік більше 1.5 млн євро;
 • Сума надходжень у валюті за рік перевищує еквівалент 32 млн. євро;
 • Підприємство має стратегічне значення для економіки й безпеки держави;
 • Підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади;
 • Відсутність заборгованості з ЄСВ;
 • Розмір середньої зарплати за останній квартал не менше середньої заробітної плати в регіоні;
 • Є резидентом Дія Сіті.

📌 Хто підлягає бронюванню?

 • Є військовозобовʼязаним (має військово-облікову спеціальність).
 • Має недефіцитну військово-облікову спеціальність.
 • Є працівником підприємства.
 • Перебуває на військовому обліку в фоТЦК та СП.

📌 Ким подається список військовозобов’язаних на бронювання?

З метою бронювання військовозобов’язаних працівників список подається:

 • підприємством, установою, організацією — до відповідного органу державної влади;
 • органом місцевого самоврядування — до відповідного місцевого органу виконавчої влади;
 • органом державної влади, іншим державним органом — до Генерального штабу Збройних Сил України або Служби безпеки України (щодо військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в Службі безпеки України) або Служби зовнішньої розвідки України (щодо військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в Службі зовнішньої розвідки України);
 • Генеральним штабом Збройних Сил України — до Мінекономіки.

❗️ Важливо: Мінекономіки не розглядатиме списки, подані органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування.

📌 Інші важливі деталі

Список подається за формою згідно з додатком 1 до Порядку в паперовій та/або електронній формі (у форматах Excel та PDF) разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2 до Порядку.

❗️ Важливо: Порядок не містить вимог щодо обов’язкового врахування органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями зазначених актів Кабінету Міністрів України під час формування списків. Тому неврахування зазначених критеріїв і переліків посад і професій під час формування списків не може бути підставою для відмови у бронюванні військовозобов’язаних.

Порядок обсягів бронювання військовозобов’язаних

📌 Які обсяги бронювання військовозобов’язаних, що працюють в органах державної влади?

Військовозобов’язані цієї категорії підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності:

 • які займають посади державної служби категорій “А” та “Б”;
 • керівники міністерств та їх заступники;
 • керівники державних органів, органів державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, та їх заступники, керівники самостійних структурних підрозділів таких органів та їх заступники;
 • працівники патронатних служб.

Кількість військовозобов’язаних цієї категорії повинна становити 50% від кількості військовозобов’язаних зазначених органів на дату подання списку.

Тобто загальна чисельність військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню (50% кількості військовозобов’язаних на дату подання списку), визначається без урахування військовозобов’язаних, які займають посади державної служби категорій “А” та “Б”, керівників міністерств та їх заступників, керівників державних органів, органів державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, та їх заступників, керівників самостійних структурних підрозділів таких органів та їх заступників, працівників патронатних служб.

📌 Які обсяги бронювання військовозобов’язаних, що працюють в органах місцевого самоврядування?

Військовозобов’язані цієї категорії підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військовооблікової спеціальності: які займають посади 1-4 категорій в органах місцевого самоврядування.

Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню та займають посади 5-7 категорій посад в органах місцевого самоврядування, повинна становити 50% кількості військовозобов’язаних органу місцевого самоврядування на дату подання списку.

📌 Які обсяги бронювання військовозобов’язаних, що працюють на підприємствах, в установах і організаціях ?

Військовозобов’язані цієї категорії підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності:

 • керівники та їх заступники;
 • працівники підприємств, установ і організацій паливно-енергетичного комплексу, перелік яких затверджується Міненерго.

Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити 50% кількості військовозобов’язаних підприємства/установ/організації на дату подання списку.

❗️ Важливо: у разі наявності обґрунтованої потреби кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може перевищувати 50%.

Про оформлення відстрочок військовозобов’язаному

Документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки,
є витяг, завірений підписом керівника та печаткою. Оформленням відстрочок опікуються територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

❗️ Важливо: неправильно зазначені дані в списку інформації про військовозобов’язаного (ПІБ, дати народження, військово-облікової спеціальності тощо) можуть стати підставою для відмови у зарахуванні такого військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік.

Подання Мінекономіки звітності з питань бронювання військовозобов’язаних

Звітність з питань бронювання варто подавати до Мінекономіки щоквартально, починаючи зі звіту за І квартал 2023 року.

❗️ Важливо: цей лист не є нормативно-правовим актом, має роз’яснювальний характер і не встановлює правових норм.

Інформаційний лист щодо Порядку та критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, буде надіслано додатково та розміщено на веб-сайті Мінекономіки.

Підсумовуючи, варто зазначити, що можливість бронювання військовозобов’язаних працівників вбачається дієвим механізмом забезпечення належного функціонування бізнесу.

Водночас, реалії сьогодення суттєво впливають на потреби держави та населення, змінюючи їх майже щодня. Наслідком цього є постійна адаптація та оновлення законодавства, тому радимо уважно слідкувати за змінами відповідних нормативно-правових актів.

Підпишись на наш телеграм-канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

 1. Воєнний рік екосистеми Kharkiv IT Cluster
 2. Унікальні можливості для мемберів Kharkiv IT Cluster
 3. Команда Kharkiv IT Cluster на Загальних Зборах

Коментарі