Обережно, міни! що робити

Обережно, міни: як розпізнати та що робити

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Наші відважні захисники поступово звільняють населені пункти України від російських загарбників. Проте окупанти залишають після себе не лише розбиті та спалені будинки, але й заміновані дороги, лікарні чи навіть дитячі майданчики. Управління ООН з координації гуманітарних місій в Україні назвала нашу Батьківщину однією з найбільш замінованих країн у світі. Щодня українські сапери та рятувальники знешкоджують від 2 до 6 тисяч снарядів та мін. Кожен з таких «подаруночків» від росії може забрати життя чи зробити інвалідом будь-кого з нас.

Kharkiv IT Cluster підготував для вас поради, як себе поводити, якщо ви натрапили на міну чи боєприпас, що не розірвався.

OCHA_Ukraine_mines-490x480 Обережно, міни: як розпізнати та що робити

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

💙 Що робити, якщо ви знайшли міну або боєприпас, який не розірвався

💛 Найпоширеніші види бомб, які розкидали окупанти в Україні

💙 Фугасна протипіхотна міна натискної дії ПФМ-1 та ПФС-1С

💛 Фугасна протипіхотна міна натискної дії ПМН-2

💙 Протипіхотні осколкові міни кругового ураження (ОЗМ-72)

💛 Осколкова протипіхотна міна направленої дії (МОН-50)

💙 Фугасна протитанкова міна (ТМ-62)

💛 Саморобні вибухові пристрої

💙 Нерозірвані боєприпаси

Що робити, якщо ви знайшли міну або боєприпас, який не розірвався

Треба запам’ятати три головні правила: НЕ ПІДХОДЬ, НЕ ЧІПАЙ, ПОВІДОМ У 101.

Якщо ви знайшли підозрілий предмет, що схожий на міну чи боєприпас, який не розірвався, перш за все:

  • зупиніться;
  • якщо поруч з вами є інші люди, голосно повідомте про небезпеку та попросіть усіх зупинитися;
  • уважно перевірте, чи немає поруч дротів, мотузок, розтяжок, інших підозрілих предметів;
  • постарайтеся спокійно відійти на безпечну відстань, бажано це зробити тим маршрутом, яким ви йшли раніше.
  • місце виявлення підозрілого предмета обов’язково необхідно запам’ятати, за можливості огородити від випадкових прохожих.

Детальну інформацію про знайдений предмет необхідно відразу передати за номерами 101, 102 або 112. Співробітники ДСНС попереджають, що для дзвінка варто спочатку максимально відійти від місця небезпеки. Користуватися мобільним телефоном поруч суворо забороняють.

Ні в якому разі не можна брати в руки підозрілі предмети, намагатися самостійно їх розбирати або переміщати. Розмінування та остаточне знешкодження будь-яких боєприпасів – це справа для професіоналів, саперів та рятувальників. Не наражайте на небезпеку себе та своїх близьких.

Найпоширеніші види бомб, які розкидали окупанти в Україні

Фугасна протипіхотна міна натискної дії ПФМ-1 та ПФС-1С

Маленька (всього 11 сантиметрів в довжину та 80 грамів вагою) фугасна міна в пластиковому корпусі. Буває зеленого та коричневого кольору, встановлюється дистанційним способом (часто саме такі міни прилітають всередині касетних бомб). На початку війни росіяни скидали касетні бомби з такими мінами на Харків, хоча їх використання заборонене Женевською конвенцією від 12 серпня 1949 року, якою передбачено захист жертв міжнародних збройних конфліктів.

fugasna-protipihotna-mina-natisknoyi-diyi Обережно, міни: як розпізнати та що робити

Принцип дії цієї міни – натискний. Щоб вона спрацювала, на неї достатньо наступити. Реакція відбувається від 5 кілограмів. Ззовні ці міни схожі на метелика або пелюстку (російською «Лепесток»). Через таку незвичайну форму цей вид боєприпасів часто сприймається дітьми як іграшка, а це може призвести до непоправної трагедії.

Версія міни ПФМ-1С обладнана пристроєм самоліквідації, тобто міна вибухає не одразу, а впродовж сорока годин після установки.

Фугасна протипіхотна міна натискної дії ПМН-2

Ще одна фугасна протипіхотна міна. Головна відмінність у зовнішньому вигляді – круглий пластиковий корпус діаметром 12 сантиметрів, зверху датчик цілі у вигляді хреста. Колір також зелений або коричневий.

fugasna-protipihotna-mina-natisknoyi-diyi-pmn-2 Обережно, міни: як розпізнати та що робити

Ця міна не має механізму самоліквідації, тобто може знаходитися на землі будь-який час, навіть роки. Принцип дії також натискний, сила спрацювання від 5 кілограмів.

Протипіхотні осколкові міни кругового ураження (ОЗМ-72)

Міна має металевий корпус, зовні схожа на літрову банку. Всередині має 2400 кульок або роликів. Цей вид боєприпасу часто називають «міна-жаба», оскільки при спрацюванні вона підлітає на висоту 60-80 сантиметрів для максимального ефекту (до 50 метрів навколо місця вибуху).

protipihotni-oskolkovi-mini-krugovogo-urazhennya-414x546 Обережно, міни: як розпізнати та що робити

Спрацьовує така міна у випадку, якщо людина зачепить розтяжку, сила спрацювання – 3,5 кілограми.

Осколкова протипіхотна міна направленої дії (МОН-50)

Ще одна осколкова міна, але направленої дії. Зовні схожа на зелену коробочку, спрацьовує від розтяжки. Термін роботи необмежений, механізму самоліквідації немає, тобто може чекати свою жертву роками.

oskolkova-protipihotna-mina-napravlenoyi-diyi-414x209 Обережно, міни: як розпізнати та що робити
Всередині міни сховано 540 кульок або 485 роликів, які розлітаються в сторону ураження на 4 метри у висоту та до 50 метрів в довжину.

Фугасна протитанкова міна (ТМ-62)

Міна призначена для ураження танків та інших транспортних засобів, тому встановлюється на дорогах, закопану в землю її складно виявити навіть за допомогою металошукача. Аби спрацював штатний підривник, на нього треба натиснути вагою від 120 кг і більше. Не дивлячись на це, при виявленні подібних боєприпасів ні в якому випадку їх не можна чіпати, намагатися викопати чи перемістити. Часто під протитранспортні міни можуть встановлювати протипіхотні. Місце виявлення міни необхідно огородити та викликати саперів.

fugasna-protitankova-mina-tm-62-414x311 Обережно, міни: як розпізнати та що робити
Найпоширеніша версія ТМ-62М (у металевому корпусі) була виявлена в березні 2022 року на Чернігівському напрямку.

Саморобні вибухові пристрої

Підступні окупанти намагаються замаскувати вибухові пристрої під побутові речі, сумки, коробки, мобільні телефони, запальнички та навіть дитячі іграшки. Зовнішній вигляд, форма, колір і навіть принцип дії може бути дуже різноманітний – як розтяжки, так і датчик руху.

Часто подібні види боєприпасів встановлюють усередині будинків, транспортних засобів або на дитячих майданчиках.

samorobni-vibuhovi-pristroyi-414x226 Обережно, міни: як розпізнати та що робити

Варто не спішити повертатися до свого рідного міста одразу після його звільнення. Дайте можливість саперам та рятівникам очистити населений пункт від жахливих слідів підступної діяльності російських окупантів.

Виявивши підозрілі предмети, не варто їх чіпати. Саморобні вибухові пристрої можуть мати часовий механізм. Краще проявити надмірну пильність і викликати рятівників для перевірки підозрілих предметів, ніж втратити кінцівки або життя.

Нерозірвані боєприпаси

Згідно з дослідженнями близько 20% усіх снарядів не розриваються одразу. Поблизу районів активних бойових дій навіть через тривалий час можна виявити гранати, міни, випущені з міномета, боєприпаси до танків чи реактивних систем залпового вогню.

nerozirvani-boyepripasi-414x233 Обережно, міни: як розпізнати та що робити

Найчастіше на території України трапляються мінометні міни калібрів 120, 82 і 60 міліметрів. Цей вид боєприпасів має характерний стабілізатор у вигляді «оперення», сталевий корпус, вибухники ударної дії або дистанційні трубки.

 

Бережіть себе, своїх рідних та близьких. Будьте уважні, не чіпайте підозрілі предмети. З надією на Перемогу.

 

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

 

Коментарі