chi_software_zhinochyj_dosvid_it_mariyi_bolgar_website

Жіночий досвід в ІТ Марії Болгар, експертки CHI Software

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Більшість спеціалістів сфери ІТ складають чоловіки, але це не означає, що технології — не для жінок. Першу програму в історії написала саме жінка. Жінки розробили технології, які вплинули на хід Другої світової, зробили можливими перші висадки на Місяць та створили мови програмування для проєктів з мільйонами рядків коду ядра.

Натомість жіноча робота в ІТ все ще оповита міфами й стереотипами, що здебільшого не мають нічого спільного з реальністю. Саме тому Kharkiv IT Cluster у рамках проєкту IT Cluster in the Cloud пропонує жінкам на керівних посадах в ІТ-компаніях-учасницях поділитися своїм досвідом, розказати про бар’єри, із якими доводилося стикатися під час масштабування по службових сходах.

Своїм досвідом поділилася Марія Болгар, Head of Eastern Europe Partnership у CHI Software. Про виклики, стереотипи й досягнення читайте нижче 👇

Зміни всередині компанії після 24.02.2022 року

Незалежно від статі й віку, для кожного українця життя змінилося від 24.02.2023 року. І хоча кожен з нас переживав і переживає досі цей досвід по-своєму, у цілому зміни торкнулися абсолютно всіх.

«Було дуже важко приймати якісь важливі рішення не тільки для себе, а й для своїх дітей, тому що ми звикли жити на своєму ритмі, за своїм розкладом, а тут треба було приймати радикальні рішення», — ділиться Марія.

CHI Software дуже підтримувала своїх співробітників, особливо з релокейтом та організацією виїздів, а також із перетином кордону та пошуком житла за кордоном. Також компанія організувала у львівських та дніпровських офісах місця, куди кожен міг приїхати не тільки зі своєю сім’єю, а ще й з друзями, з тваринами.

Зміни в наймі та гендерний баланс в ІТ сьогодні

У компанії ніколи не було чіткого розділення на те, щоб брати виключно жінок чи виключно чоловіків. В плані розробників — команда завжди дивиться на знання, софт-скіли, хард-скіли, технічні скіли, як людина адаптується і поводить себе у колективі, як відповідально вона ставиться до роботи.

«У нас в компанії приблизно 25% жінок працює. Близько 90% із них — на менеджерських позиціях».

Переваги жінок в ІТ

Марія працює в ІТ майже 6 років, а тому переконана, що всі жінки, які траплялися на її шляху, повністю розвіюють стереотипи, які склалися у сучасному суспільстві:

«Уважається, що у чоловіків краще розвинуте аналітичне мислення, і вони можуть більш якісно виконувати роботу. Я вважаю, що це не так. У жінок великі переваги. Найперше — ми дуже мультизадачні, особливо після 24 лютого, коли ми всі перейшли на ремоут-формат. Однією рукою жінки виховують дітей, іншою працюють. А треба ще прибрати, їсти приготувати й багато іншого. Щодо аналітичного мислення, я вважаю, що це просто склад розуму, з яким людина народилася, незалежно від статі», — коментує Марія.

Окрім цього фахівчиня поділилася своїми спостереженнями: якщо жінка обирає роль розробниці, то вона в цьому буде найкраща. Вона буде писати код так, щоб не виникло ніяких питань. Усі жінки, які беруть участь у розробці програмного забезпечення, є дуже якісними фахівчинями.

З цього виходить, що жінки дуже відповідально підходять до виконання своїх обов’язків. І звичайно, панянкам набагато легше знайти спільну мову і з клієнтами, і з колегами, і з менеджментом.

Чи можливий баланс між родиною-домом-кар’єрою?

«У кожного своє розуміння балансу, почнемо з цього. Після того, як почалася війна, і мені довелося перейти на роботу з дому, я зрозуміла, що в офісі був мій відпочинок», — коментує Марія.

Натомість фахівчиня думає, що ніяких секретів щодо того, як знайти баланс, не існує. Відповідь лише одна — треба любити те, що ти робиш. Якщо ти любиш свою роботу і отримуєш задоволення від спілкування з колегами, від виконання задач, то тоді буде дуже легко все це поєднувати. А якщо тобі все не подобається, то як можна знайти баланс між цим?

Загалом, стереотип про те, що неможливо поєднати ці три фактори, усе ще інсує. За бажанням, здається, можливо зробити все, що завгодно. Та насправді це важко, але треба все вміти планувати, розставляти пріоритети, і якщо щось не виходить — просто трохи легше до цього ставитися, відпускати ситуацію, давати собі час на відпочинок, на регенерацію, просто щоб прийти до цього.

Питання гендерних стереотипів в ІТ

На переконання Марії, їй дуже пощастило, бо вона ніколи не стикалася із гендерними стереотипами в роботі. У компанії дуже поважають жінок, й особливо те, що вони роблять. Якщо жінка йде в декрет чи треба взяти лікарняний, щоб відвести дитину до лікаря, — для СЕО CHI Software це святе.

«Незважаючи на мій особистий досвід, знаю, що жінки часто стикаються з дискримінацією на етапі співбесіди. Це коли “якщо немає дітей, то скоро будуть. Якщо є діти, то вона буде відволікатись”. Такого в нашій компанії немає. Я вважаю, що коли ти шукаєш роботу в ІТ, треба в першу чергу дивитися на ці дзвіночки, як до жінок ставляться в компанії. І тоді вже вибирати собі компанію, з якою працювати», — ділиться експертка.

В Україні дуже розвинена сфера ІТ, тому вибір дуже широкий. І якщо десь не так ставляться до жінок, то просто треба міняти компанію, і все. Марія вважає, що гендерні стереотипи — не є серед факторів, що заважають жінкам ставати інноваторками. Незважаючи на ситуацію в країні, зараз буде збільшуватися роль жінок у всіх сферах. І Україна дуже сучасна в цьому плані, вона йде у ногу із часом.

«Багато чого залежить власне від типу людини. Є люди, які після першої образи чи якогось кривого слова, чи слова “ні”, опускають руки й більше ніколи не повернуться до запланованого. А є люди, яких нічого ніколи не спинить, більшість — це жінки».

Поради від Марії Болгар жінкам, які хочуть досягти успіху в ІТ

Ні в якому разі не боятися. Якщо щось не виходить, не боятися, наприклад, змінити позицію. І ніколи не боятися ставити питання і просити поради. Головне — бажання робити щось гарне, не зупинятись і розвиватися.

 

Приєднуйтесь до прогресивного ком’юніті Kharkiv IT Cluster — станьте частиною унікального нетворкінгу і отримайте доступ до кластерних сервісів.

Підпишись на наш телеграм-канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Жінки в ІТ

Коментарі