Жінки в IT: все ще оксюморон або звичайне явище?
Про проблеми гендерної рівності в IT професіях поговорили зі студентами Харківського національного економічного університету ім. Семена Кузнеця представниці Kharkiv IT Cluster і професіонали сфери IT, які усупереч поширеним стереотипам досягли успіху в своїй кар’єрі.
Спікерами дискусії, яка відбулася 5 лютого, стали Валерія Загревська, керівник напрямку мотивації і адаптації компанії Nix Solutions, Олеся Ульянова, тренер компанії Akvelon Ukraine і координатор освітнього напрямку Kharkiv IT Cluster, а також Світлана Коваль, керівник одного з аналітичних напрямків компанії Sun InBev Україна.
У кожної з них – свій кар’єрний шлях, своя професія і амбіції. Але всіх їх об’єднує одне – бажання постійно розвиватися і досягати бажаного результату попри всі перешкоди. Вони виступають за професійну рівність – коли роботодавець оцінює претендента на посаду тільки за його професійними якостями, не віддаючи перевагу чоловікам тільки тому, що вони з меншою ймовірністю кинуть або призупинять кар’єрний шлях. З іншого боку, вони проти дискримінації чоловіків, які займаються традиційно «жіночими» професіями.
Для жінок відкрито безліч перспектив у IT, і їх чисельність в українських і міжнародних компаніях суттєво зростає. І мова йде не тільки про околоайтішні напрямки як HR, маркетинг або комунікації. Все більше жінок знаходять себе в програмуванні, розробці софта або тестуванні. Все частіше серед них зустрічаються успішні PMи, керівники підрозділів. Згідно з дослідженням, опублікованими на порталі DOU, з 2011 року частка жінок в українському IT зросла з 7% до 20%. Серед тих, хто прийшов в цю сферу за останні 2 роки, жінок вже більше чверті.
Ця зустріч проходила в рамках проекту Горизонт 2020 EQUAL-IST, спрямованого на досягнення гендерної рівності в установах, що займаються освітою та науковими дослідженнями в галузі комп’ютерних наук. Як зазначила Ірина Золотарьова, професор кафедри інформаційних систем ХНЕУ, починаючи з червня 2016 року в усіх університетах консорціуму, які працюють над проектом, були розроблені плани гендерної рівності, які тепер реалізуються. Ця дискусія в ХНЕУ стала частиною комплексу заходів, спрямованих на виявлення і подолання стереотипів, гендерної нерівності та дискримінації в сфері освіти, де особлива увага приділяється популяризації IT-освіти та IT-кар’єри серед дівчат.
«Дискримінація присутня, поки жінка не продемонструє свій професіоналізм. Щоб досягти успіху в кар’єрі, жінкам потрібно бути сильнішими за чоловіків – в професійній підготовці і особистісних якостях», – підкреслила Олеся Ульянова.