Zero HR: інноваційний підхід до управління персоналом
Сучасне бізнес-середовище потребує нових інструментів і практик в управлінні персоналом. Концепція Zero HR набуває все більшої популярності як еволюція ролі HR-менеджера.
Kharkiv IT Cluster разом з Netpeak Group дослідили, як інноваційний підхід сприяє залученню та утриманню талановитих співробітників.
Що таке Zero HR?
Zero HR — це новий підхід до управління персоналом. Його основна мета — зробити управління персоналом більш гнучким, ефективним та інтегрованим у загальну бізнес-стратегію організації.
«Простими словами, Zero HR можна описати двома характеристиками. Перша — це самозарадність, як менеджерів, так і співробітників. Вона орієнтована на менше персональне втручання HR у процеси. А друга — це зменшення кількості прямих дотроків HR до лінійних співробітників, щоб повернути природну функцію управління людьми на керівників. Саме керівник є менеджером своєї команди. HR, у свою чергу, виступає в ролі консультанта для керівника і лише в окремих випадках він може проконсультувати співробітника», — пояснює People Ops Director Netpeak Group, Анна-Марія Сабов.
«Концепція Zero HR виникла у відповідь на потреби ринку, які почали дуже швидко змінюватися. Перші згадки про неї датуються 2010 роком: двоє вчених з університету Мічиган в США розглянули таку концепцію в бізнесі і запропонували її тим компаніям, які хотіли забезпечити стале, робоче середовище і зробити свої бізнеси більш стійкими. Так, з 2010 по 2017 рік Zero HR встановлювався як новаторська модель в управлінні персоналом», — розповідає People Ops Director Netpeak Group, Анна-Марія Сабов.
Сьогодні Zero HR активно використовують такі зарубіжні компанії: Netflix, Zappos.com, Buurtzorg, Valve Corporation, Buffer, Patagonia, Morningstar.
Атрибути концепції частково імплементували в себе й українські компанії, зокрема: Ukrposhta, Jooble, HUBBER, Depositphotos.
Zero HR має три напрямки:
- Автоматизація: Алгоритмізація рутинних процесів, збір даних та аналіз ефективності алгоритмів.
- Розвиток менеджменту: Здійснення процесів керівниками без прямого втручання HR-фахівців. Переорієнтація HR відділу на вирішення стратегічних питань.
- Рeople-centered середовище: Створення в компанії гнучкого і зручного організаційного середовища. Це може включати в себе винагороди, механізми підтримки співробітників під час блекауту, політики комунікації, тощо.
Переваги Zero HR:
- Адаптивність. Можливість швидко реагувати на зміни бізнесу та ринку праці, не обтяжуючи їх бюрократичними HR-процедурами.
- Залученість лінійних менеджерів. Вони беруть на себе більше відповідальності за управління персоналом, що підвищує їхню ефективність.
- Скорочення витрат. Оптимізація ролі HR-підрозділу дозволяє зменшити бюджет на утримання великої кількості HR- посередників.
Як впровадити інноваційну систему у свою компанію?
Концепція Zero HR передбачає зміну традиційної ролі HR-менеджера та значне посилення відповідальності лінійних керівників в управлінні персоналом.
Така трансформація вимагає кількох ключових кроків:
- Аналіз потреб: Оцінити потреби компанії в нових підходах до управління персоналом.
- Вибір технологій: Обрати відповідні технології для автоматизації HR-процесів і збору даних.
- Залучення команди: Залучити ключових зацікавлених сторін для розробки і реалізації стратегії впровадження.
- Навчання і підтримка: Забезпечити достатнє навчання персоналу і підтримку на всіх етапах впровадження.
У цій моделі HR займає позицію стратегічного партнера. Його основні функції:
- Експертна підтримка керівників в управлінні командою, а саме — їх навчання people management практикам.
- Розробка політик та впровадження інструментів, які спрощують для керівників роботу з персоналом.
- Забезпечення керівників необхідною HR-аналітикою та метриками для ухвалення обґрунтованих рішень.
Така зміна ролі HR-фахівця сприяє глибшій інтеграції функцій HR у загальну бізнес-стратегію компанії.
При впровадженні Zero HR варто бути готовим до таких викликів:
- Необхідність докорінно змінити мислення керівників від сприйняття HR як окремої функції до розуміння їхньої ключової ролі в управлінні людьми.
- Ризик втрати експертизи.
- Перевантаження і брак часу в лінійних менеджерів.
- Супротив з боку лінійних менеджерів.
Zero HR може не підійти компаніям, які:
- Мають невелику чисельність, до 100 співробітників, без чітко виділеної структури.
- Мають відчутний опір до впровадження нових технологій і змін в процесах.
- Мають низьку технічну зрілість або обмежений бюджет на автоматизацію.
- Є у секторах, де важлива особиста взаємодія та індивідуальний підхід до співробітників.
Як Zero HR змінює управління персоналом в Netpeak Group?
Netpeak Group — це ІТ-компанія, яка складається з 20+ автономних бізнесів та 1300+ співробітників. Впродовж майже всієї своєї історії вони намагалися впроваджувати класичну HR функцію, але такий підхід не завершився успіхом.
У 2022 році вони вирішили відійти від класичної HR-функції на користь Zero HR. Це призвело до значних змін, зокрема:
- Автоматизація процесів: Використання спеціалізованих систем для оптимізації HR-процесів і зменшення ручних робіт.
- Фокус на розвиток лідерства: Підтримка активного розвитку лідерських якостей серед співробітників.
- Сильна корпоративна культура: Створення сприятливого середовища для розвитку індивідуальних талантів та командного духу.
«У квітні 2022 року всі бек-енд функції, які можуть бути в бізнесі, об’єдналися в одну консалтингову компанію Netpeak Core. І я є представником Netpeak Core в першу чергу, в другу — Netpeak Group. Netpeak Core — це консалтингова агенція, яка має свій договір, заключає його з компанією, яка щомісяця виставляє рахунки, яка комунікує з нашими внутрішніми реквестерами, як із зовнішніми замовниками і надає їм B2B-послуги. І за 2023 рік, коли я тільки розбудовувала такий концепт, кількість наданих послуг у нас зросла в 4 рази, а дохід — у 7. Так CEO почали розуміти, що такий внутрішній аутсорс їм підходить», — розповідає People Ops Director Netpeak Group, Анна-Марія Сабов.
Таким чином Netpeak Group зберігає конкурентоспроможність на ринку та ефективно адаптується до будь-яких змін у бізнес-середовищі.
Впровадження Zero HR вимагає переосмислення ролі HR-менеджера та значного розвитку управлінських навичок у лінійних керівників. Однак, наявність цього досвіду зробить представників HR-функції стратегічними бізнес-драйверами.
Зацікавився і бажаєш впровадити Zero HR у свою компанію? Анна-Марія Сабов готова надати консультаційну підтримку.
Прагнеш розкрити потенціал своєї команди? Ставай членом прогресивного ком’юніті Kharkiv IT Cluster і виводь бізнес на новий рівень!