Upgrade Parade_Kharkiv IT Cluster

«Продукт — це для романтиків»: залаштунки Upgrade Parade

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

4 роки тому Upgrade Parade був виключно про аутсорс. Але сьогодні — це все про Treepl, власний SaaS-продукт, сучасну комплексну веб-платформу з шістьома дата-центрами. Продукт представлений у 14-ти країнах світу та успішно конкурує з великими гравцями CMS-ринку.

Ми поговорили з Олексієм Ягольником, засновником Upgrade Parade та Treepl CMS, про компанію, продукт і людей довкола.

Люди важливіші за процеси

Унікальність цієї компанії в тому, що всі ті зміни, які відбулися на шляху до реалізації продукту, відбулись завдяки вчасно поставленому акценті на людині, як особистості.

За словами Олексія, бажання створювати щось разом з людьми та реалізувати їхній потенціал ще від самого початку було значно більшим, аніж просто продавати час цих самих людей. І хоча невдалі спроби вийти в продукт тривали протягом декількох років, засновник компанії запевняє, що минулі невдачі стали у пригоді:

«Ми акумулювали весь негативний досвід і стрибнули у вузьке та ризикове вікно можливості, яке з’явилось раптово навесні 2018 року. Кістяк людей, який був тоді, залишився й по сьогодні. За ці роки команда повністю самостійно перепрофілювалася. Це був децентралізований процес — кожен розумів, що ми робимо, усвідомлював усю серйозність, була якась довіра і я мав усвідомлення, що це буде недаремно».

Були й ті, кому такі зміни не сподобались — частина команди надала перевагу «спокійному» аутсорсу. Але на їхнє місце прийшли потрібні люди, які дуже швидко стали ключовими гравцями в команді.

Упевненості роботі додавали й постійні клієнти, чия довіра витримана на міцність десятком років. Репутація, яку заробила компанія під час свого сервісного минулого, допомогла у становленні та пошуку перших замовників:

«Коли ми повідомили нашим клієнтам, що будемо робити для них нову конкурентну платформу, нам було дуже страшно. Ми розуміли, що ніхто з нашого рівня не робить такі платформи, але ми хотіли спробувати. Кілька клієнтів таки погодилося і ми випустили першу версію разом з ними. Тим самим привернули увагу й інших, навіть скептично налаштованих».

Деякі клієнти навіть погодилитись купити продукт і ліцензію до нього. При цьому вони знали, що розробка продукту стартувала декілька тижнів тому. Команда робила реліз продукту кожні три тижні. Перший фідбек був дуже важливим, тому з першими користувачами команда спілкувались практично цілодобово, так як вони були з Австралії, Північної Америки та ЄС.

Серіал рішень

На початку дуже бракувало інформації про те, як “правильно” робити стартап: до кого звернутися, як ефективно організовувати релізи, фінансову модель, юридичні аспекти, маркетинг, де і як швидко знайти інвестиції. І коли в реальному світі Upgrade Parade не знаходив відповіді, у світі серіалів вони були:

«Знаєте, що було нашим одним з найбільших натхнень, коли ми створювали продукт? Це серіал “Силіконова Долина”. Ми майже всі дивились його одночасно, а в обід ділились враженнями, які потім перетворювались в ухвалення конструктивних рішень. Якраз це передувало запуску продукту».

silikonova-dolina-414x233 «Продукт — це для романтиків»: залаштунки Upgrade Parade

Інноваційний дух серіалу заряджає, але й від самих стартапів віє пригодами. Олексій запевняє, що продукт – це для романтиків:

«Ми завжди намагалися бути чесними та прозорими з клієнтами й одне з одним. Іноді нам здавалося, що ми займаємось дурницями — весь цей гуманізм, сентименталізм та командна “сімейність”. Але, зрештою, коли з’явилась можливість і виникла потреба у підтримці, більшість наших клієнтів обрали нас саме за це. А ті члени команди, які цінували чесність та прозорість, — це той кістяк, який працює і досі. Це ті, хто робили першу демку о третій годині ночі і не треба було вмовляти, ті, хто підбадьорували, коли бачили, що надія в очах згасає і ті, хто не набивав собі ціну, виторговуючи собі майбутні бонуси, бо ти зараз максимально вразливий і без них твої шанси на успіх мізерні».

Як працює продукт?

Наразі вся діяльність сконцентрована на тому, щоб у Treepl було більше підписок та ліцензійних реселерів. Команда створює новий функціонал кожні 6-8 тижнів, проводить щотижневі зум-коли з реселерами. Засновник спілкується з реселерами значно менше за всю команду. Він підштовхує дизайнерів і розробників робити демки своїх ідей і рішень реселлерам напряму. В такий спосіб команда практикує англійську та самостійні прийняття рішень.

Активні клієнти також інтегровані в команду: один із реселерів займається документацією і презентацією нового функціоналу. Завдяки цьому документи компанії максимально зрозумілі клієнтам.

Upgrade Parade також придумали власну систему голосування за нові «фішки», які допомагають команді пріоритезувати розробку нового функціоналу. Запит на функціонал приходить від активних клієнтів системи, а модерує цей процес ще один клієнт. Така відкритість дозволяє команді ефективно збільшувати цінність платформи та надає можливість реселерам робити прогресивніші сайти.

Зарплата за підписки

Стартапи в Україні все ще асоціюються із мрійниками та малою ймовірністю успіху. Як і багато хто з продуктових компаній, Upgrade Parade значно менше долучаються до проєктів із соціальної корпоративності. Нові продуктові команди часто на межі виживання:

«Так як ми змогли відмовитись від аутсорсу, щоб не шукати грошей, тільки в минулому році змогли вийти на стабільну самоокупність. Зараз ціль номер один — вийти на зарплати вищі ринкових, «збагатити» соцпакет та умови праці для команди, а потім вже благодійність, лекції на тему “Як ми це зробили” та червона Феррарі».

Те, що зарплати в самостійних і вітчизняних продуктових компаніях нижчі за великі сервісні, спонукає багатьох талановитих спеціалістів дивитись у бік аутсорсу. А частіше навпаки – аутсорс починає дивитись у твій бік:

«Був період, коли я розумів, що технічно команда дуже виросла і охочих на експертизу ключових людей може бути безліч, а HR-и з великих компаній хижі як ніколи. Не раз хтось отримував більше грошових пропозицій від аутсорсних компаній. Люди приходили і ділились деталями пропозицій, але зізнавались, що працювати на одному продукті цікавіше. Treepl дає безпосередній доступ до людей, які приймають рішення і до клієнтів».

Але на одному ентузіазмі не виїдеш, тому ріст зарплати прикріпити до результатів самого продукту — кількість підписок на продукт. На думку Олексія, прив’язати ріст зарплати саме до них було максимально прозорим, справедливим та фінансово безпечним рішенням.

Своя атмосфера

На одній зі співбесід Влад, СТО у Upgrade Parade, ввів термін «якість психоемоційного фону команди». Саме цей фактор став найважливішим аспектом продуктивності в команді.

У Upgrade Parade заборонено:

  • підвищувати голос на співробітників
  • психувати, істерити, принижувати
  • використовувати нецензурну лексику

«Офіційно у нас є покарання — штрафи та звільнення. Але на практиці такі люди просто не приживаються. Або ж обирають змінювати свої комунікативні звички, бо бачать у цьому цінність».

Однак є виняток* з правил: матюкатися можна на корпоративах і тусовках, щоб випустити пар і розважитись.

«Зі свого боку, як засновника, найбільшим обєднуючим фактором є прагнення і здатність виконувати свої обіцянки, які дав команді. Іноді, особливо у непередбачуваних ситуаціях, це дуже не просто», — підсумовує Олексій.

*Тепер є ще один виняток — русню можна материти скільки завгодно, де завгодно і як завгодно.

Про український потенціал

Treepl — це на 100% український продукт, всі ідеї і досягнення якого були народжені та здобуті харків’янами в затишному офісі Upgrade Parade десь біля Кінного Ринку. На сьогодні реселери компанії представлені у 14 країнах, де і продають платформу. Однак офіс та центр прийняття рішень — незмінно в Харкові. Більшість учасників команди – харків’яни або ж хлопці й дівчата з області. За словами Олексія, останніх особливо видно:

«Я помітив таку тенденцію. Люди з області, для яких це перша чи одна з перших робіт, дуже прикольні та ефективні. Ці люди швидко зростають, розвиваються. З ними дуже комфортно».

Олексій Ягольник вважає, що українці загалом – унікальна нація з найбільш нереалізованим технологічним і креативного потенціалом у створенні крутих продуктів.

Про події компанії під час війни

Більшість команди перебуває на заході України, одна співробітниця повернулася до Харкова, а решта або в Португалії, або в Румунії. У Румунії є клієнти, які дуже сильно допомогли із житлом для команди.

Олексій каже, що підтримка клієнтів була дуже впливовою: багато хто надсилав грошей на допомогу. Компанія не бачить ніяких змін у їхньому ставленні, адже ті не переставли користуватися продуктом через війну.

Проте загалом українські продукти часто викликають деяку стривоженість:

«Ukrainian product зараз – це ризик. У нас є постійні клієнти, які знають нас особисто, проте для корпоративного рівня, для досягнень і нових клієнтів треба змінювати комунікації без акценту на походжені. Однак бувають і відписки. Нещодавно ми заповнювали Questions Security, де є деталі про те, як організовано наш офіс з огляду на безпеку. А зараз ми не можемо про це говорити, бо офіс у Харкові пустий».

Команда Upgrade Parade допомагає із забезпеченням армії кожен на своєму рівні. В багатьох є друзі волонтери.

На донати компанії в «Повернись живим» байрактар не купиш (ще!), але Upgrade Parade покриває потреби співробітникам, які були в окупації та/або опинились в скрутному становищі.

Upgrade Parade створив внутрішній фонд, який складається із внесків клієнтів та самої компанії. У команді існує домовленість, що, якщо хтось опинився в критичному становищі, то можна звернутися до цього фонду.

Також із самого початку було прийнято рішення залишити всіх співробітників на період війни, навіть тих, хто не має змоги зараз працювати, і сплачувати всім заробітну плату.

Інноватори з Kharkiv IT Cluster

Перше знайомство Upgrade Parade з Харківським ІТ Кластером відбулося на події Kharkiv IT Research 2021. Олексій каже, був приємно здивований, побачивши таку потужну колаборацію бізнесу, системи освіти та держави:

«Про таке я знав тільки з книги Інноватори. Дуже її рекомендую. Це про те, як створювалась технологічна революція. Її автор виділяє основний фактор – це якраз ефективна та відкрита співпраця держави, освіти та інноваційного бізнесу. Я був дуже здивований, коли побачив таку співпрацю в рідному місті. Виявилось, що все це результат роботи Kharkiv IT Cluster».

Окрім можливості бути частиною потужної community, були ще й практичні переваги приєднання. Наприклад, программа для стартапів від AWS, юридичні послуги та інші цікаві «плюшки».

Олексій ділиться, що завжди мріяв жити у Штатах. Проте, живучи останні роки в Україні, зрозумів, що на Батьківщині йому подобається більше – Україна розвивається швидше, ніж просто розвинуті країни. І хоча більшість команди зараз за кордоном, планів залишатися там немає. Що точно є – це велике бажання повернутись у рідний Харків.

 

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Marketynhova_ahentsiia_Expecto_Agency_Kharkiv_IT_Cluster

Коментарі