Законопроєкт № 8137, який передбачає зміни до правил КІК — IT Legal

Законопроєкт № 8137, який передбачає зміни до правил КІК — IT Legal

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Тема врегулювання та оподаткування КІК все більше і більше набирає обертів в колі українських законотворців. Воно і не дивно, адже левова частка українців має компанію за кордоном, залишаючись податковим резидентом України. ЗУ №8137, який розглядається ВР з 19.10.2023 і до сьогодні, привнесе багато цікавих змін у податкове врегулювання КІКів.

16 червня відбувся Legal Talk від Kharkiv IT Cluster, де було обговорено цей законопроєкт та зміни, які він передбачає. Спікер івенту — Віталій Смердов, партнер податкової практики Crowe Mikhailenko, директор Палати податкових консультантів та консультант комітету ВР України з питань фінансів, податкової та митної політики, розповів деталі.

Що треба знати про законопроєкт № 8137?

2 травня цього року ВРУ ухвалила у першому читанні Законопроєкт від 19.10.2022 № 8137 про внесення змін до ПКУ щодо вдосконалення оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК) і він був взятий за основу.

Що пропонують змінити?

По-перше, ініціатори законопроєкту пропонують вдосконалити визначення КІК, до якого належить:

  • будь-яке утворення, яке не є резидентом України
  • яке має право на розподіл прибутків чи надання у користування активів
  • яке знаходиться під контролем резидента України (юридичної чи фізичної особи) станом на 31 грудня відповідного календарного року.

Також зміни мають торкнутися і визначення «контролюючої особи», до їх кола мають включити осіб, частка яких в іноземній компанії становить 50 відсотків (для одноособового володіння), решту критеріїв і співвідношень часток лишили незмінними.

Важливо, що пропонується виключити особливий порядок звітування щодо операцій КІК із нерезидентами-пов’язаними особами, які включені до переліку КМУ (де визначено перелік юрисдикцій, що можуть вважатися офшорними (зокрема, через низькі ставки корпоративного податку).

Також пропонують прибрати право контролюючою особи подавати звітність КІК за скороченою формою (що, насправді, давало можливість відстрочити подавати звітність та сплачувати податки). Це, швидше за все пов’язане із тим, що скоригований прибуток КІК фізичні особи матимуть подавати разом із декларацією за наступний за звітним календарний період. Тобто, якщо брати звітний рік 2022, то прибуток КІК має бути доданий до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік, яка має бути подана до податкових органів до 1 травня 2024 року.

Отже, у платника податків має бути достатньо часу для того, аби зібрати всю необхідну інформацію, оформити переклади та подати податкову декларацію в Україні.

Пропонується внести обов’язок подання до податкових органів України документів українською мовою (переклад має бути засвідчений). Це, очевидно, будуть додаткові витрати платника податків.

Консультації та співпраця для ефективного впровадження змін в ІТ-секторі

Учасники заходу отримали можливість поставити питання спікеру та отримати консультації щодо нових правил та їх впровадження. Також було відзначено, що Kharkiv IT Cluster продовжує співпрацювати з експертами та представниками влади, щоб забезпечити ефективне впровадження змін в законодавстві та підтримувати розвиток ІТ-сектору в Україні.

Хочете бути завжди в курсі зустрічей Legal Talk? Приєднуйтесь до Kharkiv IT Cluster! Ми дозволяємо учасникам отримати доступ до записів всіх зустрічей Legal Talk. Будьте завжди в курсі юридичних питань разом з Kharkiv IT Cluster!

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

 

Рекомендовані матеріали

  1. Актуальні питання за наслідками подання перших звітів з КІК — Legal Talk від Kharkiv IT Cluster
  2. Банер з написом: "Бути в курсі змін завжди «на часі» — Legal talk від Kharkiv IT Cluster"
  3. Незнання законів не звільняє від відповідальності, або як правильно сплачувати податки — Legal Talk від Kharkiv IT Cluster

Коментарі