Закон про мобілізацію: що треба знати бізнесу?

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

18 травня в Україні набере чинності закон про мобілізацію. Ухвалений Верховною Радою 11 квітня, він був підписаний президентом Володимиром Зеленським 16 квітня.

Kharkiv IT Cluster разом з адвокатами «BELPART» розібрався, як підприємствам адаптуватися до нововведень. Про зміни в законодавстві розповідає Анна Бєлолипецьких.

Мобілізація в Україні 2024

Тепер підприємства мають дві категорії обов’язків щодо мобілізації. Перший стосується сприяння прибуттю працівників до ТЦК. Так, керівники мають сприяти явці військовозобов’язаних на збірні пункти шляхом вжиття інформаційних та організаційно-технічних заходів.

«Виконання такого обов’язку відбувається шляхом впровадження певних документів. Жодним чином фізичного примусу з нашого боку бути не може», — зауважує адвокатка Анна Бєлолипецьких.

Друга категорія обов’язків: підприємства повинні утримувати в належному стані обладнанням, будівлі, та інше майно, які можуть знадобитися армії. А також співпрацювати з ТЦК та СП.

«Цих обов’язків треба уважно дотримуватись, навіть якщо у вас немає осіб в штаті та один директор. Це надважливо, тому що розпорядження надходять на всі підприємства, які за списком надає місцева адміністрація. Якщо ви здійснюєте діяльність у формі ТОВ, то зверніть увагу, що ви підпадаєте під дані вимоги. Однак, в законі серед субʼєктів, яна які поширюються вказані обовʼязки, не передбачена така форма здійснення господарської діяльності як ФОП. Лише установи, підприємства, організації», — звертає увагу адвокатка Анна Бєлолипецьких.

При отриманні вказівок від ТЦК та СП, керівники підприємств повинні:

  1. Видати наказ про прибуття призовників, військовозобов’язаних та резервістів до центру комплектування.
  2. Вручити їм повістки та повідомити про тимчасово непрацездатних або працівників у відпустці чи відрядженні.
  3. Здійснити контроль за результатами виконання цих вимог.

«Під ці обов’язки, підпадають всі підприємства, які діють у формі ТОВ. Я раджу відстежувати отримання Укрпоштою документів. Оскільки якщо ви проігноруєте їхнє виконання, ТЦК має пряму підставу скласти постанову на директора в його особистій присутності», — зауважує адвокатка Анна Бєлолипецьких.

Однак, новий закон не містить жодної норми про відповідальність. Наразі порушення законодавства про мобілізацію карається штрафом — максимум 8 500 гривень. Найближчими днями штрафні санкції можуть бути суттєво збільшені.

Зміни щодо обовʼязків призовників, військовозобовʼязаних, резервістів

Відбулися зміни, які стосуються обов’язків призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Перша зміна полягає в реєстрації електронного кабінету у добровільному порядку.

«Навіщо електронний кабінет реєструється? Якщо ми плануємо забронювати керівника і в нього немає уточнених даних, то електронний кабінет є виходом з цієї ситуації. Ці дані включають адресу проживання, ПІБ. Тому він може слугувати як для виконання обов’язку актуалізувати дані в 60 днів, і так само ще надати змогу надалі подати на бронювання без візиту в ТЦК», — каже адвокатка Анна Бєлолипецьких.

Крім того, треба оновити особисті дані у ТЦК та СП протягом 60 днів після того, як закон набере чинності. Щодо третьої норми, вона передбачає можливість відтермінувати мобілізацію на два місяці для тих, хто звернувся до ТЦК або СП самостійно.

Важливо: чоловіки віком від 18 до 60 років повинні завжди мати при собі військові документи і готові пред’явити їх за потреби. Під час перевірки цих документів їх можуть фотографувати або записувати на відео представники ТЦК, СП та поліції.

48aa95de76ac49d7fe323497ebebf2e0neSRwpDaM2h0PwfO-6-414x269 Закон про мобілізацію: що треба знати бізнесу?
Підстави для бронювання працівників

Під час дії воєнного стану в Україні мобілізації підлягають військовозобовʼязані чоловіки віком від 18 до 60 років. Але працівники критично важливих підприємств, органів державної влади можуть бути заброньовані від мобілізації.

Кабмін протягом місяця з дня публікації закону, тобто з 17 квітня 2024 року, повинен визначити нові критерії, на основі яких підприємства, установи та організації будуть віднесені до критично важливих, а їхні працівники підлягатимуть бронюванню.

«Порядок бронювання — на стадії розробки. В перехідних положеннях для КМУ зазначено конкретизувати ці напрямки до 18 травня», — зазначає адвокатка Анна Бєлолипецьких.

Важливо: в Україні ухвалили зміни щодо термінів бронювання від мобілізації. 7 травня Уряд продовжив терміни чинних відстрочок ще на місяць, а надалі працюватимуть вже оновлені правила, відповідно до закону про мобілізацію.

Військово-транспортний обов’язок

Новий закон про мобілізацію, який набуде чинності 18 травня, передбачає вилучення в українців автомобілів на потреби армії. Крім звичайних громадян, військово-транспортний обов’язок може торкнутися органів влади та підприємств.

Окрім звичайних автомобілів, для ЗСУ можуть забрати трактори, самохідні шасі, сільськогосподарські, дорожньо-будівельні машини, сільськогосподарську техніку.

48aa95de76ac49d7fe323497ebebf2e0neSRwpDaM2h0PwfO-11-414x269 Закон про мобілізацію: що треба знати бізнесу?

Нагадаємо, більше трьох місяців пішло у Верховної Ради на те, щоб розглянути урядовий законопроєкт щодо зміни правил мобілізації та військового обліку. 11 квітня він був проголосований у другому читанні. Закон уже підписав президент Володимир Зеленський.

8 травня, Верховна Рада продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію на 90 днів, тобто до 11 серпня 2024 року.

Бажаєш бути в курсі всіх змін у законодавстстві? Ставай членом Kharkiv IT Cluster і досліджуй правові нюанси законодавства з Legal CommunITy!

Рекомендовані матеріали

  1. legal-talk-vid-kharkiv-it-cluster-insajti-po-kik
  2. dosvid-bronyuvannya-it-fahivtsiv-2023-roku
  3. Реальний досвід роботи з «Дія.Сіті»

Коментарі