Перша допомога згідно з міжнародним протоколом

Як пройшов івент «Перша допомога згідно з міжнародним протоколом» із компанією Olearis

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Щодня по всій території України є загрози ракетних обстрілів. Запити про те, що робити, якщо ти опинився в надзвичайній ситуації, а найголовніше — як допомогти собі й оточенню, стають усе більш актуальними й необхідними.

Саме тому 8 вересня відбувся онлайн-івент, організований Kharkiv IT Cluster та Анастасією, рекрутеркою в компанії Olearis та сертифікованою спеціалісткою рівня Combat Medic/Corpsman.

Тема зустрічі — «Перша допомога згідно з міжнародним протоколом», на якій ми розібралися:

  • що таке алгоритм MARCH в концепції TCCC;
  • як оцінити стан постраждалого відповідно до алгоритму;
  • що робити, якщо в людини щелепно-лицева травма;
  • як попередити гіпотермію;
  • яка різниця між закритим і відкритим переломами й відповідно як надати першу домедичну допомогу.

Алгоритм надання домедичної допомоги в бойових умовах

Усі протоколи надання домедичної допомоги постраждалим мають певний алгоритм дій, який побудований на підтримці життєво важливих функцій організму, наприклад, дихання і кровообігу.

Проте бойові дії вносять корективи до цього протоколу. Тепер важливо зупинити критичну кровотечу, від якої найчастіше помирають на полі бою, а також врахувати те, що постраждалий і ви самі перебуваєте під загрозою отримання поранень.

Тактична медицина відрізняється від цивільної типами травм, зовнішніми умовами, можливістю надавати допомогу постраждалим та часом, який необхідний для евакуації постраждалих.

Протоколи допомоги ТССС мають алгоритм MARCH, який містить основні послідовні пункти надання допомоги, серед яких:

  • М — Massive Bleeding (масивна кровотеча) — зупинка кровотечі, що загрожує життю;
  • А — Airways (дихальні шляхи) — забезпечення прохідності дихальних шляхів;
  • R — Respiration (дихання) — закриття всіх відкритих ран грудної клітки;
  • C — Circulation (циркуляція) — повний огляд пораненого, зупинка кровотеч, діагностика шоку;
  • H — Hypothermia (черепно-мозкова травма/гіпотермія) — виявлення травм головного мозку/запобігання гіпотермії.

Цей алгоритм є такою собі кишеньковою Біблією для медичного персоналу та військових, які перебувають у зоні бойових дій.

Як оцінити стан постраждалого відповідно до алгоритму

Упродовж зустрічі Анастасія неодноразово наголошувала на тому, що найважливіше правило будь-якої допомоги — збереження власного життя. Тому спочатку оцініть стан навколо вас, і тільки за умови того, що вашому життю і безпеці нічого не загрожує, ви можете розпочати надання допомоги.

Massive Bleeding, або масивна кровотеча

Перш за все, необхідно визначити наявність масивної кровотечі з рани кінцівок. Найпростішими та характерними ознаками масивної кровотечі є пульсуючий характер витікання крові, плями на одежі потерпілого чи калюжа під ним, яка швидко збільшується.

Далі необхідно накласти джгут якнайшвидше та якомога щільніше. Важливо не зволікати на те, що постраждалому дуже боляче від ваших дій.

Місце накладання має бути на 5-7 см вище від джерела масивної кровотечі. Якщо неможливо швидко визначитись із місцем витікання крові, треба накласти джгут якомога вище прямо поверх одягу. Не забудьте переконатись у відсутності подальшої кровотечі на ураженій кінцівці та надписати час накладання джгута на всіх його сторонах маркером.

Airways, або дихальні шляхи

Оцінить прохідність верхніх дихальних шляхів у постраждалого. У разі непрохідності дихальних шляхів слід:

  • перемістити пораненого в стабільне положення;
  • підняти підборіддя або висунути нижню щелепу;
  • застосувати назофарингеальний повітровід (носоглоткову трубку);
  • допомогти постраждалому зайняти будь-яке зручне положення для кращого забезпечення прохідності дихальних шляхів, зокрема й положення сидячи.

Respiration, або дихання

Усі відкриті рани грудної порожнини та/або рани, що всмоктують повітря, слід негайно герметизувати спеціальною оклюзійною наклейкою з клапаном. Якщо наклейка з клапаном відсутня, використовуйте наклейку без клапана.

Уважно слідкуйте за можливим розвитком напруженого пневмотораксу. Якщо у пораненого розвивається наростаюча гіпоксія, дихальна недостатність або знижується артеріальний тиск, що є ознаками напруженого пневмотораксу, — слід або відклеїти один край наклейки, або повністю її зняти.

Пневмоторакс — це накопичення повітря між легенями та грудною стінкою як наслідок травми грудної клітки та/або легень. При цьому виникає колапс (спадання) тканини легень.

Hypothermia, або черепно-мозкова травма/гіпотермія

Підтримка температури тіла потерпілого надзвичайно важлива, щоб не настало переохолодження. Перше, що потрібно зробити, це зняти з пораненого мокрий одяг й одягнути його в сухий. Якщо немає сухого комплекту речей, то використовуйте спеціальну теплову ковдру.

Далі потрібно перев’язати травми голови, які здаються незначними. У серйозних випадках, наприклад, пов’язаних з черепно-мозковою травмою, краще не дозволяти потерпілому лягати. Анастасія наголосила, що лікування черепно-мозкової травми вимагає участі лікаря, тому слід доставити постраждалого до шпиталю якомога швидше.

В умовах воєнного стану варто бути готовим до всього, навіть якщо ви цивільна особа. Чітке розуміння алгоритму дій допоможе взяти себе в руки в екстремальній ситуації та надати першу допомогу постраждалому.

На зустрічі були присутні 75 слухачів, які впродовж івенту брали участь і ставили свої питання Анастасії. Наприкінці всі охочі могли розв’язати проблемні кейси — завдання, спрямовані на перевірку знань, отриманих упродовж нашої зустрічі. Наприклад, як надати першу допомогу офіціантці, яка послизнулася на паркеті й поранилася гострими уламками посуду, чи як діяти в разі різноманітних поранень на полі бою. Усі, хто виявив бажання взяти участь в інтерактиві, пропонували власні шляхи надання першої домедичної допомоги.

«Плюс таких завдань у тому, що спікерка надавала ситуації, які пов’язані з пораненнями як у бойових умовах, так і в мирних. І це важливо, адже вміти допомогти має кожен. І запропоновані ситуації також можуть статися будь з ким. Типу, як допомогти сусіду, який поранився болгаркою, — це цілком реальна життєва ситуація», – ділиться Олександра, учасниця нашої зустрічі.

«Незважаючи на те, що ця тема досить sensitive, ми маємо про це говорити й маємо про це знати. У наших умовах варто бути готовими до всього, тому я дуже вдячний за організацію цього івенту», – прокоментував Максим, гість івенту.

«Мені сподобалась організація та зацікавленість темою учасниками зустрічі. Особливо важливо, що всі охочі змогли висловитися, взяти участь в інтерактиві й отримати відповіді на свої питання», – ділиться спікерка своїми враженнями.

Kharkiv IT Cluster щиро вдячний Анастасії за можливість поговорити про важливі й надактуальні проблеми нашого сьогодення.

Бережіть себе та до зустрічі на наступних івентах!

Підпишись на наш телеграм-канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. Kharkiv IT Cluster передав AVR-окуляри
  2. Засоби для остеомії
  3. IT4Life_Kharkiv-IT-Cluster

Коментарі