Як навчати IT-дисциплінам в умовах війни: зустріч робочої групи вчителів інформатики

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

7 квітня відбулася зустріч робочої групи вчителів інформатики. На зустріч Kharkiv IT Cluster спільно Молодіжним товариством Q-bit запросили 15 небайдужих вчителів інформатики Харківщини, а також гостей з Києва та Рівного.

Спікери зустрічі:

Олена Лоєнко — координаторка освітніх програм в Kharkiv IT Cluster

Микола Арзубов — керівник молодіжного товариства Q-bit

Сергій Ставицький  — завідувач Центру медіа та інформаційних технологій КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти”

Людмила Булигіна —  вчителька інформатики політехнічного ліцею КПІ (м.Київ)

Для чого зібрались і що обговорили:

 • синхронізація інформації по відновленню навчання в різних навчальних закладах Харківщини
 • виявлення рівня потреб вчителів під час воєнного стану
 • виявлення рівня потреб учнів в додатковому навчанні та отримання навичок в ІТ
 • умови вступної кампанії 2022
 • розробка конкретних кроків, щодо популяризації ІТ-освіти 
 • залучення найбільшої кількості дітей, що знаходяться в безпеці, до вивчення програмування та засобів ІКТ в теперішніх умовах.

Ситуація зі школами на Харківщині зараз

На сьогодні майже всі навчальні заклади Харківщини відновили навчання в дистанційному форматі. Згідно з опитуванням вчителів, в середньому на уроках присутні 30% учнів міста Харків. Краща ситуація в школах Харківського району: від 60% учнів регулярно відвідують заняття. Така різниця зумовлена тим, що частина учнів – у районах, де відбуваються обстріли. У них немає можливості приєднатися до навчання через необхідність знаходитись в укритті без стабільного зв’язку.

Технічні складнощі

Разом з тим саме з цих районів міста велика кількість дітей виїхала з батьками в найбезпечніші міста та за кордон. Складнощі дистанційного навчання в умовах війни пов’язані ще з тим, що, крім смартфону у дітей більш немає іншої техніки. З наявністю лише смартфона ще пов’язана важкість вивчення програмування та інших тем навчального предмета інформатика, бо під час навчання передбачено виконання практичних робіт в прикладному програмному забезпеченні.

Вихід із ситуації

На рівні коледжів. Знаючи про умови, в яких опинилися діти, викладачі політехнічного ліцею КПІ розробили спеціальні заняття на тему «Кіберінформатика». Про це розповіла на зустрічі Людмила Булигіна, вчителька інформатики політехнічного ліцею КПІ (м.Київ). До запропонованих занять увійшли такі теми:

 • інформаційна безпека
 • фейки
 • маніпуляції
 • кібербезпека
 • Ddos атаки
 • VPN
 • Блок ресурсів


На рівні шкіл. На зустрічі вчителі Харкова поділились власним досвідом викладання інформатики в умовах війни. Свої уроки вони детально готують під сучасні умови та стараються підібрати завдання з використанням телефону, а ще в них вистачає сил організовувати серед дітей:

 • фото-квести
 • конкурси ребусів
 • розробка патріотичних логотипів

 

Для вчителів. Значну частину зустрічі ми приділили додатковій освіті вчителів в воєнний час. Ставицький Сергій, завідувач Центру медіа та інформаційних технологій КВНЗ Харківської академії неперервної освіти, розповів про план розміщення навчальних матеріалів курсів підвищення кваліфікації, фахових та тематичних спецкурсів (за вибором) для педагогічних працівників.

Цікаво було дізнатися чи готові вчителі, знаходячись в сучасних умовах воєнного часу, займатися самоосвітою. 100 % присутні відповіли, що самоосвіта зараз є важливою для вчителя.

«Я зараз максимально зацікавлена в отриманні нових знань та навичок. Це допомагає мені на деякий час сконцентруватися на чомусь крім війни», — каже Анна Чужданова, вчителька інформатики Харківської ЗОШ № 157

Саме тому Kharkiv IT Cluster відновлює заняття для вчителів у рамках клубу Teachers2IT вже з 14 квітня!

Чекайте анонс найближчі дні.


Вступна кампанія 2022

На зустрічі приділили увагу вступній кампанії 2022. Основне:

 • ДПА у школах Харкова та Харківської області відмінено, у свідоцтвах з’явиться запис «Звільнено».
 • Замість ЗНО вводиться Мультиекзамен, що складатиметься з 60-ти питань з української мови, математики та історії України.
 • Для абітурієнтів 2022 буде проходити декілька сесій на вступ в ЗВО Харкова.

Детальніше про умови вступу 2022 читайте в нашому телеграм-каналі «Поступити легко»

Програмування для дітей

Головною метою зустрічі вчителів інформатики було визначити чим зараз вчительська спільнота може допомогти учням. Микола Арзубов, керівник молодіжного товариства Q-bit наголосив, що заняття з програмування в Q-bit зараз проходять в онлайн-режимі і доступні для всіх бажаючих. Розклад можна дивитися за посиланням в телеграм [Q-BIT] – расписание
А ще всі вчителі-учасники зустрічі запропонували свої ідеї, які ми скоро разом  реалізуємо в життя.

Ми дякуємо всім присутнім на зустрічі робочої групи та вже готуємо для дітей та вчителів багато цікавого!

 

Коментарі