Усе про гранти: що це таке, хто може отримати та як залучити + поради від Beetroot Academy

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Для відкриття та розвитку своєї справи потрібні гроші. Звичайно, можна взяти кредит чи позичити у друзів, проте є кращий варіант — отримати грант.

Кількість грантових програм в Україні безперервно зростає. Подібне цільове фінансування можна отримати й у рамках державних ініціатив, і у приватних компаній чи міжнародних організацій.

Разом із тим гранти оптимальні лише для стартапів або малого й середнього бізнесу, оскільки суми, що видаються, тут невеликі та рідко перевищують 30-50 тисяч доларів у гривневому еквіваленті. Тому для великих компаній такий вид фінансування навряд чи підійде.

Про те, що це таке, чим він відрізняється від фінансової допомоги чи кредиту, де шукати грантодавців і як оформити документи — поділиться Beetroot Academy 👇

Що таке грантова допомога

Грант — це кошти, що надаються на безповоротній основі некомерційним організаціям/фізичним особам на реалізацію соціальних проєктів, благодійних програм, проведення досліджень та на інші суспільно корисні цілі.

Донори — це організації та фізичні особи в Україні або за кордоном, які надають матеріальну, фінансову організаційну чи іншу благодійну допомогу. Донору обов’язково потрібно знати, на що підуть кошти.

Види допомоги:

 • гранти;
 • стипендії на навчання;
 • експертна (консультативна) допомога;
 • технології, обладнання.

❗️ Важливо: обов’язково потрібен звіт про використання та результати зміни ситуації.

Найчастіше виділення грантів відбувається в ході реалізації грантової програми — плану дій з організації цільового фінансування проєктів грантозаявників.

❗️ Важливо: грант не потрібно повертати чи сплачувати відсотки, якщо такі умови виконані. На відміну від інших видів цільового фінансування, гранти видають на конкурсній основі й вони є одним із найпривабливіших шляхів фінансування бізнесу.

Гранти поділяють на такі типи:

 1. На фінансування проєктів. Надають фонди, які завжди підтримують певну категорію проєктів. Наприклад, галузь освіти, проведення досліджень або вирішення завдань у відповідній галузі.
 2. На часткове чи додаткове фінансування. За ними звертаються, коли замовник уже має певну суму грошей, проте її недостатньо для виконання проєкту. Інший варіант — заявник звертається в кілька фондів для одержання часткового фінансування.
 3. На цільову підтримку. Їх виділяють на організацію, що здійснює певний проєкт.
 4. На повне фінансування. Цей тип виділяють на некомерційну організацію для підтримки її роботи та виконання місії.
 5. На капітальні інвестиції. Їх організація-одержувач використовує для інвестицій в купівлю землі, будинків, устаткування чи проведення реконструкції.
 6. На «запуск» проєкту. Вони потрібні початку реалізації невеликого проєкту.

Як отримати грант на бізнес

Ключовою особливістю гранту є проходження конкурсу, і лише переможець має право на отримання коштів. Тому грант треба відрізняти від цільового фінансування за державними урядовими програмами, де немає конкурсного відбору.

Для отримання гранту потрібно пройти кілька стандартних етапів:

📌 Перший — це подання заявки, до якої потрібно додати бізнес-план чи фінансове обґрунтування бізнес-проєкту. Точніші критерії подачі вказані в умовах грантової програми.

📌 Другий — аналіз цих заявок експертним журі та вибір переможців.

📌 На останньому етапі, через деякий час одержувач гранту повинен прозвітувати про витрачання виділених коштів і досягнення поставлених цілей.

Отже, подання заявки на грант ще не означає автоматичне отримання фінансування. Швидше навпаки – у середньому гроші отримує лише кожен десятий підприємець, який брав участь у конкурсі.

❗️ Важливо: доцільно подаватися одразу на кілька грантів, тоді ймовірність виграти хоча б один із них зростає. У кожному разі ви набудете цінного досвіду того, як правильно оформляти документи для конкурсу, зрозумієте, де слабкі сторони вашого проєкту і таке інше.

На що треба зважати — поради від Beetroot Academy

📌 Донори цінують довгостроковий вплив/бачення
Покажіть, до чого призведуть короткострокові дії (наприклад, освіта) (наприклад, працевлаштування), розкажіть, яку проблему ви вирішуєте та яке ваше рішення.

📌 Будьте точними
Розкажіть про продукт (як це працює), унікальність (чому ти, а не інші), кризовий менеджмент (що ви будете робити, якщо все розвалиться).

📌 Визначте показники (числа, яких ви досягнете)
Наприклад, охоплені користувачі, націлені спільноти

📌 Будьте проактивними
Подати заявку на наявні гранти (не на 1, а на 10, 20). І зв’яжіться з донорами, які не мають жодних відкритих грантів, натомість висловіть свою ідею та запитайте, чи є будь-який спосіб співпраці (оплачуваний/неоплачуваний, спілкування в мережі)

📌 Покажіть свою цінність
Кейси, попередні досягнення партнерів у ваших соціальних мережах, статті в ЗМІ, звіт про вплив тощо, щоб зміцнити довіру.

Основні помилки, які роблять кандидати

Щоб не бути забракованим іще на етапі подання заявки на конкурс, слід подбати про коректність оформлення документів. Серед найчастіших помилок зазвичай називають такі:

 1. Неточності в паспортних даних. Наприклад, ім’я та прізвище в паспорті не збігаються з даними в ІПН або ж паспорт узагалі недійсний.
 2. Є невиплачені кредити, податкова заборгованість, діє арешт майна на момент подання заявки або заявник перебуває під судовим провадженням. Щоб уникнути проблем, потрібно перевірити всі документи перед подачею та погасити борги.
 3. Нецільове використання коштів. Уважно читайте умови надання гранту та дотримуйтесь їх. Отримане фінансування можна використовувати лише з метою, зазначеною в цих умовах. Наприклад, грант дається на закупівлю матеріалів та обладнання, а бізнесмен має намір за ці гроші сплатити за оренду приміщення.
 4. Заявка на участь подається від імені фізичної особи, проте в умовах зазначається, що в конкурсі можуть брати участь лише юридичні особи.
 5. Неповний набір документів. В умовах гранту вказується список документів, які має принести заявник на співбесіду. Зберіть увесь пакет документації заздалегідь.
 6. Неправильні розрахунки щодо спільного фінансування. Багато грантів даються на умовах, що держава або недержавна організація (НДО) оплачує лише 50-70% вартості проєкту, а решту вносить власник підприємства. Якщо в розрахунку вартості не враховано ПДВ, можуть виникнути помилки у пропорціях платежу кожного з учасників. Ці дані потрібно уважно перевірити перед поданням, у крайньому разі залучити фахівця.

Залучення гранту — не кінець вашої взаємодії з донором. Обов’язково визначте, хто від вашого бізнесу або проєкту займатиметься менеджментом. Це може бути одна людина чи команда. Вони спілкуватимуться з представниками донора та координуватимуть проєкт на всіх етапах виконання.

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

 1. Beetroot’s Sustainability Report
 2. До IT-екосистеми Beetroot приєдналася в’єтнамська команда
 3. Beetroot_Academy
 4. Як стати IT-фахівцем з нуля Поради від Beetroot Academy

Коментарі