
UCUP-2025: Відкриття Кубку Університетів. Як стартувало масштабне змагання із програмування?
22 лютого пройшло відкриття Кубку Університетів з програмування 2025. Подія зібрала людей в Харкові та усіх куточках України. Кубок Університетів об’єднав студентів, школярів, викладачів та IT-спеціалістів.
Захід організував Kharkiv IT Cluster та Молодіжне наукове товариство Q-BIT у співпраці з провідними університетами Харкова та України: НТУ «ХПІ», ХАІ, ХНЕУ імені С. Кузнеця, ХНУРЕ та ХНУ імені В.Н Каразіна. Генеральним партнером відкриття стала IT-компанія NIX.
Цього року участь у Кубку візьмуть близько 2000 учасників. Це студенти, викладачі, школярі та їхні наставники з провідних університетів Харкова та всієї України. Відкриття змагань також стало чудовою можливістю зібрати разом освітніх партнерів, бізнес та молодь — для підбиття підсумків співпраці, нагородження провідних партнерів та визначення подальшої взаємодії
Розвиток IT-освіти та нові можливості для студентів
Захід відкрила виконавча директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал. Вона зробила короткий огляд результатів IT-індустрії у 2024 році, окреслила перспективи розвитку ІТ-галузі України та наголосила про важливу роль Харкова у формування майбутніх фахівців для ІТ-галузі:
«Для Kharkiv IT Cluster вже 10 років освітній компонент є ключовим напрямком для співпраці між учасниками та партнерами Кластеру. Ми працюємо на регіональному, національному та міжнародному рівнях та сьогодні маємо широку мережу освітніх партнерів. Серед них — ключові стейкхолдери — національні агентства, провідні заклади освіти України та профільні міністерства. Екосистема Kharkiv IT Cluster налічує понад 50 університетів у 16 регіонах України, понад 480 бакалаврських, магістерських та докторських програм під супервізією. Для членів Kharkiv IT Cluster — ІТ-бізнесу, від нішевого до великого — це можливість долучитись до понад 42 тис. студентів через один дотик та системно й позитивно впливати на якість технологічної освіти в Україні»
Голова Наглядової ради Kharkiv IT Cluster та засновник компанії AltexSoft Олександр Медовой каже, що Харків — завжди був центром ІТ-освіти і після 3 років повномасштабної війни продовжує працювати, розвиватися та якісно готувати майбутніх фахівців. Він зазначив, що для Kharkiv IT Cluster залишається дуже важливим інвестування в освіту та підготовку майбутніх спеціалістів, навіть в умовах повномасштабної війни.
До відкриття також долучився міський голова Ігор Терехов, який підкреслив важливість розвитку IT-сектору та створення у місті нових технологічних хабів. Мер нагородив подяками ГС «Харківський кластер інформаційних технологій» , БО «БФ «АЙТІ ФОР ЛАЙФ», Голову Наглядової ради Kharkiv IT Cluster Олександра Медового, виконавчу директорку Kharkiv IT Cluster Ольгу Шаповал, заступницю виконавчої директорки Kharkiv IT Cluster Олену Лоєнко, керівника молодіжного наукового товариства Q-bit Миколу Арзубова та Голову спілки ректорів Харківської області, ректора ХНЕУ імені С. Кузнеця Володимира Пономаренка.
Панельна дискусія
Під час відкриття Кубку Університетів також відбулася панельна дискусія, присвячена майбутньому IT-освіти та галузі загалом. До неї долучилися:
✅ Галина Литвинець — директорка Департаменту цифрової трансформації Харківської міської ради;
✅ Олександр Луцик — керівник Харківського офісу EPAM;
✅ Володимир Пономаренко — ректор ХНЕУ ім. С. Кузнеця та голова Ради ректорів закладів вищої освіти Харківського регіону;
✅ Олексій Рубель — Лід з технічного навчання в Корпоративному центрі навчання NIX.
Головними темами обговорення стали 👇
📌 Як зробити Україну IT-центром Європи
📌 Співпраця IT-компаній та університетів
📌 Вплив війни на IT-освіту та відтік студентів
📌 Нові освітні стандарти та підготовка кадрів
Володимир Пономаренко, голова спілки ректорів Харківської області, ректор ХНЕУ імені С. Кузнеця, підкреслив, що IT — це єдина сфера, на яку попит серед абітурієнтів продовжує зростати, попри війну та зменшення кількості вступників.
«Після повномасштабного вторгнення багато студентів виїхали з України, але в IT-сфері ми бачимо унікальну тенденцію — кількість абітурієнтів збільшується, а прохідний бал зростає. Це показує, що IT — майбутнє нашої економіки».
Учасники підсумували дискусію, визнавши, що українська IT-індустрія зберігає конкурентоспроможність, але освітні можливості необхідно розширювати.
«Потрібно створювати нові стандарти спеціальностей за участі IT-компаній та представників освітніх закладів. Нам потрібно буде створювати нові моделі навчання, ставати більш гнучкими. Динаміка та розвиток мають стати основними девізами в розвитку IT-галузі» , — зазначив Олексій Рубель – лід з технічного навчання в Корпоративному центрі навчання NIX.
Також учасники панельної дискусії наголосили на необхідності створення нових освітніх стандартів спільно з IT-компаніями.
«Нам потрібно розробляти нові навчальні програми з урахуванням швидких змін у технологіях. Після перемоги України нас чекає глобальна трансформація освіти, і ми маємо бути до неї готові», – зазначив Олексій Рубель (NIX).
Головне змагання та фінал Кубку
Для того, щоб взяти участь у змаганнях та отримувати всю необхідну інформацію, треба підписатися на офіційний телеграм-канал Кубку Університетів, а також зареєструватися на платформі UCUP. Доступ вже відкритий!
Учасників, які пройшли реєстрацію попереду чекають цікаві зустрічі з експертами, воркшопи та тренувальні етапи. Основне змагання відбудеться 29 березня, де студенти змагатимуться у розв’язанні складних алгоритмічних задач на платформі DOTS (Distributed Online Test System). Кожне завдання оцінюватиметься максимум у 100 балів.
Фінал Кубку та нагородження переможців заплановані на квітень 2025 року. Найкращі студенти отримають сертифікати та спеціальні призи.
🚀 Долучайтеся до Kharkiv IT Cluster, щоб разом будувати майбутнє українського ІТ!