
SoftServe у Харкові: про нові сенси та харківський культурний код
SoftServe – одна з найбільших та найдавніших українських IT-компаній. Її історія розпочалася ще у 1993 році. 20000 + проєктів для клієнтів, команда з понад 10 000 ІТ-фахівців, 53 офіси у 16 країнах світу. Сьогодні SoftServe займається IT-консалтингом, розробкою програмного забезпечення та надає послуги у галузі цифрових технологій.
Минулого року виповнилось 10 років SoftServe у Харкові. З цього приводу ми зустрілись із першим директором харківського центру розробки Геннадієм Букшеваловим. Він очолює офіс від самого відкриття у 2014 році та нині продовжує дбати про роботу та розвиток компанії у Харкові.
Про роботу в Харкові — компанія працює в поточних умовах та робить свій внесок у розвиток міста та локальної ІТ-спільноти, а також про нові виклики — детальніше у матеріалі.
Коли SoftServe у 2014 році відкрив свій перший офіс у Харкові, це був традиційний робочий простір, куди фахівці приходили щодня. Через пандемію та війну ця ситуація сильно змінилась — віддалено працює близько 75% українських спеціалістів компанії. Проте в офісів зʼявився новий сенс – їх можна назвати своєрідними пунктами незламності з надійним інтернет-звʼязком та резервним живленням. Фахівці завжди мають стабільне місце для роботи та можуть тут також відновитися ментально. Наприклад, можна відвідати творчі майстер-класи, вечори кіно та настільних ігор, час від часу проводять і технічні мітапи.
«Харківський офіс має своєрідний вайб та свій сталевий дух. Водночас ми об’єднуємо співробітників з різних куточків світу завдяки спільним цінностям, головною з яких є довіра. Це дозволяє будувати міцну команду, незалежно від національного чи культурного бекграунду працівників та на відстані» — зазначає Геннадій Букшевалов
До початку повномасштабного вторгнення у 2022 році харківський офіс SoftServe був одним із найбільших: тут працювало 1300 співробітників. Хоча війна змусила багатьох виїхати з міста, компанія продовжує підтримувати зв’язок із тими, хто залишився або повернувся.
Новий поштовх для технічної освіти
Харків має свою історію, пов’язану з розробкою передових технологій, завжди був серцем науки та студентства України. Харківські університети та зараз традиційно готують висококваліфікованих фахівців, багато з яких згодом долучаються до ІТ-індустрії.
Зараз вкрай важливо зберігати та розвивати талановиту молодь, бо саме вона відновлюватиме післявоєнну Україну. І саме зараз треба працювати над тим, щоб зацікавлювати молодь, пропонувати їй сучасну освіту та можливості.
SoftServe активно інвестує у розвиток молодих спеціалістів через співпрацю з 66 українськими університетами, серед яких і харківські заклади вищої освіти. З ними спеціалісти компанії діляться експертизою, проводять заходи, оглядають навчальні рішення. Окремий напрямок співпраці — це спільні освітні програми, в межах яких ментори спільно з освітянами оновлюють технічні спеціальності, а студенти отримують можливість можуть здобути перший досвід на базі компанії. Перша така програма в Харкові запрацювала у НТУ “Харківський політехнічний інститут” у 2022 році, а у 2024 — і в Харківському національному університеті радіоелектроніки (ХНУРЕ). Наразі в середньому 80% від усіх початківців, які доєднуються до SoftServe, приходять через навчальні рішення компанії, у 2024 році – це 215 спеціалістів.
«Українська IT-індустрія продовжує залишатися одним із найдинамічніших секторів економіки, навіть попри виклики, з якими країна стикається через війну. Її стійкість, адаптивність і здатність до інновацій вражають не лише клієнтів за кордоном, а й стають прикладом для інших індустрій» — підкреслює Геннадій Букшевалов.
Компанія продовжує адаптуватися до нових викликів, зберігаючи стратегічний фокус на інвестиціях у таланти та підтримку локальних спільнот, зокрема, Харкова. SoftServe продовжує проводити окремі заходи, брейн-шторми щодо ролі IT-компаній у підготовці кадрів або спільні ініціативи з галузевими об’єднаннями. Підтримка технічної освіти — це стратегічна мета компанії, адже щоб мати кваліфікованих фахівців в майбутньому, їх треба розвивати вже тут і зараз.
Диверсифікація як запорука витривалості
За словами Геннадія Букшевалова, на сьогодні представники ІТ-індустрії відзначають однією з основних переваг диверсифікацію бізнесу.
«Дійсно, ми не концентруємо проєктні команди в одній локації, і це стало ключовим компонентом успіху нашого плану безперервності бізнесу (BCP). Наша команда розподілена по всій Україні — від Харкова до Ужгорода та за межами України. Це дозволяє гарантувати нашим клієнтам, що незалежно від обставин, проєкти будуть завершені вчасно та якісно», — розповідає Геннадій Букшевалов.
Диверсифікація не лише зміцнює бізнес, а й допомагає підтримувати економіку регіонів, що найбільше постраждали від війни. На сьогодні компанія SoftServe має результати соціальних проєктів, що дійсно вражають. Навіть у найскладніші часи вони не лише забезпечують робочі місця, а й активно підтримують армію, медицину та громади.
«Практично кожен співробітник нашої компанії — це волонтер. Люди донатять, допомагають військовим і займаються ініціативами на місцях. Ми маємо власний благодійний фонд «Відкриті очі», який регулярно підтримує армію та медичні установи», — ділиться Геннадій Букшевалов.
Одним із яскравих прикладів є проєкт із передачі обладнаних автомобілів швидкої допомоги військовим. У 2024 корпоративний фонд SoftServe “Відкриті очі” спільно з гуртом “Океан Ельзи” запустили проєкт “Drive for Life: Okean Elzy Edition, щоб придбати 30 швидких. Під час світового туру країнами Європи, Північної Америки та у Великій Британії гурт зібрав на проєкт 17,8 млн грн.
Загалом з 2022 року фонд передав понад 280 таких автомобілів, а також понад 5 500 комплектів спорядження та взуття для захисників і захисниць, надав понад 850 одиниць життєво необхідного медичного обладнання для лікарень в Ізюмі, Дніпрі, Вінниці та інших містах. Крім того, фонд доставив понад 4500 тонн гуманітарної допомоги для понад 200 000 осіб.
На честь 10-го ювілею харківського центру розробки компанія також зібрала 10 тисяч доларів на укомплектовану машину швидкої допомоги для бригади, яка брала участь у боях за Харківську область. Долучились до ініціативи Гамлет Зінківський та Боб Бассет, всесвітньо відомі харківські митці, створивши набір з брендованих подарунків, які розігрували за донати.
Окрім цього, компанія реалізує програму Shielded Families Project, спрямовану на підтримку сімей загиблих військових. Програма включає одноразову фінансову допомогу, юридичну та психологічну підтримку. Бо у SoftServe вірять, що наша сила у єдності, спільних цінностях та соціальній відповідальності.
Виклики та перспективи для галузі
Здається, що сам час, в якому ми зараз живемо, є викликом. Геннадій відзначає кілька основних викликів для майбутнього:
“По-перше, це зберегти високий рівень експертизи у галузі в Харкові та Україні в цілому. По-друге, разом з університетами трансформувати та покращити навчальні рішення, щоб талановита молодь залишалась на навчання в Україні та обирала виші Харкова. Адаптація програм з залучення, розвитку та підтримки початківців у індустрії є вкрай важливим складником успіху. Та останнє – адаптація нових можливостей, що відкриває ШІ, для розробки програмного забезпечення та пошуку шляхів ефективного використання ШІ в операційній діяльності бізнесів.”
Зважаючи на досвід останніх років, Геннадій вважає, що IT-компанії в Україні мають унікальну можливість увійти, а в перспективі й стати світовими лідерами в такому напрямку як Military Tech. Український досвід використання дронів, штучного інтелекту та інших технологій у військових цілях може стати потужним рушієм інновацій.
«Ми бачимо великий потенціал у розвитку військових технологій, зокрема штучного інтелекту, кібербезпеки та автоматизації. Українські інженери вже показали світу, що можуть створювати інноваційні рішення навіть у найскладніших умовах», — резюмує Геннадій Букшевалов.
Українська IT-індустрія — це не лише про технології, а й про людей, які стоять за кожним успішним проєктом. Це приклад стійкості, відповідальності та віри в майбутнє, яке вони будують щодня, попри всі виклики. Ставай частиною світу зі створення інновацій разом з Kharkiv IT Cluster. Твори майбутнє України вже зараз.