Правила безпеки в непевні часи. Поради від Kharkiv IT Cluster.

IT Cluster IT Cluster
Ми зібрали найважливіші поради та матеріали про те, як підготувати себе та близьких до надзвичайних ситуацій у місті.

Через новини про загрозу можливого загострення з боку РФ і введення надзвичайного стану все більше харків’ян шукають інформацію як дати відсіч паніці та ворогу.

Найкраще заспокійливе — це чіткий план дій.

Чим більше ви знаєте як будете діяти під час ескалації конфлікту, тим менше виникатиме паніки зараз і безпосередньо під час загрози. Спочатку підготувати себе інформаційно, можна навіть по дорозі на роботу — читати універсальні поради:

Будьте пильними

На дорозі чи в приміщенні підозрілі предмети? Розпізнати міни допоможе проєкт «БезМин».

Якщо ж ви помітили людей, які проявляють сильний інтерес до інфраструктури , приміщень чи місцевості, це привід подзвонити в СБУ на гарячу лінію – 0-800-501-482

Уважно та критично ставтесь до інформації, яку споживаєте. Перевіряйте інформацію. Наприклад, скористайтесь один із 15 ресурсів для перевірки джерел. Розбір фейкових новин роблять також ДетеркторМедіа, StopFake

А якщо ви знаєте щось про пересування українських військових, не передавайте нікому цю інформацію.

Якщо пропав інтернет і зв’язок

Блекаут — один із можливих способів кібератаки зі сторони ворога. Як це може статись — детально описала Економічна правда. У будь-який момент може зникнути електропостачання і мобільний зв’язок. Тому варто заздалегідь варто планувати наступні дії:

  1. Домовтесь із родиною про безпечне місце зустрічі на випадок, коли зв’язок неможливий, а ситуація вимагає евакуації.
  2. Випишіть важливі номери собі у блокнот,
  3. Роздрукуйте ковід-сертифікат і копії документів.
  4. Придбайте паперову карту місцевості (це можна зробити в книжкових, мандрівних магазинах і газетних кіосках) — можливо доведеться йти пішки.
  5. Обов’язково підготуйте альтернативні способи зв’язку та електроенергії (див. нижче)
Альтернативні способи зв’язку та електроенергії для дому і тривожної валізи:
  • Павербанки та необхідні дроти до них — для андроїд і айфонів.
  • Ліхтарики на батарейках — батарейки теж підготуйте про запас. Найкраще використовувати led-ліхтарик, він витриваліший.
  • Портативний радіоприймач на батарейках — щоб включити його під час сигналу «УВАГА ВСІМ!», щоб дізнатись новини, коли немає зв’язку. Знайдіть станцію, яка передає новини. Наприклад, Радіо Суспільне у Харкові ловить на частоті 106,1 FM.
  • Кнопковий телефон із зарядженою батареєю, яка протримається тиждень.
  • Портативна газова плита. Якщо у вас електрична плита — це дасть вам можливість приготувати їжу під час блекауту.
  • Електрогенератор – на випадок, якщо ви живете в селі. Також якщо ви живете у віддалених населених пунктах, враховуйте, що ризик збою роботи мобільних операторів вищий.
  • Рація. Як правильно вибрати рацію, як нею користуватися і які є бюджетні варіанти — про це написала SPEKA
  • Мобільні додатки, які замінюють рацію
  • Месенджери, які працюють без інтернет, допоможуть бути на зв’язку в офлайні.

 

Нещодавно внаслідок бойових дій на Донеччині та Луганщині пропав мобільний зв’язок. Свои.city випустили матеріал про те, як викликати швидку та поліцію з телефону без зв’язку. Спойлер: на номер 112 можна дзвонити навіть без сімки, із заблокованою клавіатурою і без введення пін-коду.

Запасіться додатковою sim-карту іншого оператора на випадок нестабільного зв’язку вашого оператора. Завантажте на телефон усе необхідне — карти, заздалегідь відцифровані документи, фото — щоб все відкривалось без інтернету. Разом з тим підготуйте паперові копії. Варто пам’ятати, що кабельний інтернет і дротовий (стільниковий) телефон завжди будуть значно стабільшими в роботі ніж мобільні.

Аптечка на випадок надзвичайних ситуацій.

Зробіть ревізію своєї аптечки. Що точно необхідно доповнити з базових ліків: знеболюючі, протизастудні, активоване вугілля, заспокійливі тощо. Засоби особистої гігієни — прокладки, памперси. Запасні лінзи, якщо використовуєте. Особливу увагу слід звернути на ліки, які ви приймаєте особисто за рецептом лікаря – запастись ними також.

А якщо ви вмієте надавати першу медичну допомогу, можете придивитись до серйознішого аптечного набору, який рекомендує Державна служба з надзвичайних ситуацій:

  • 2 пари рукавичок
  • каплан з плівкою для проведення штучного дихання
  • засоби для зупинки кровотечі — турнікет, кровоспинний бинт з гемостатичним засобом.
  • марлеві серветки різних розмірів
  • термоковдра
  • атравматичні ножиці  для того, щоб мати можливість розрізати одяг на потерпілому.
  • велика хустка, якою можна зафіксувати кінцівку постраждалого.
  • антисептичні засоби – дезінфікуючий засіб для рук
  • спиртові серветки
  • жилет зі світловідбиваючими елементами

Ознайомитись із наданням першої медичної допомоги можна і без курсів — можна знайти рекомендації в мережі. А якщо ви ще не бачили, як робити масаж серця під Stayin’ Alive, то ви нічого не бачили.

 

(вставка відео)

 

Де в Харкові пройти курси першої медичної допомоги:

TRUST. Курси першої допомоги у Харкові

Червоний Хрест

Тривожна валіза: що кому покласти

Зібрати тривожну валізу займає декілька годин. І це за умов наявності всього необхідного. Тому краще підготувати все заздалегідь. Куди складати? Найоптимальніше — в туристичний рюкзак до 24 літрів. Якщо вам чи вашим рідним важко нести рюкзак, візьміть кравчучку. А найважливіше – гроші, документи, павербанк – тримайте в бананці чи барсетці.

Що покласти в рюкзак:
  • спальник, каремат, пачка сміттєвих пакетів зі скотчем, захист від холоду, сонця, вітру, налобний ліхтарик, газовий пальник, посуд (металевий), швейцарський ніж, паперову мапу, кольоровий скотч, маркер.
  • теплі речі, речі за погодою, декілька пар білизни, декілька пар бавовняних і вовняних шкарпеток, термобілизну.
  • аптечку, засоби гігієни.
  • усі альтернативні способи зв’язку та електроенергії, про які говорили раніше.
  • Їжа та вода. Взяти в такій кількості, щоб добратися до місця евакуації.

Для дітей варто складати рюкзак окремо — з копією свідотства народження, із записаною інформацією про батьків чи опікунів (імена, контактні дані). Підготувати їм персональний набір їжі та води, свою аптечку з урахуванням ліків для вказаного віку.

Якщо їдете машиною, можна взяти вантаж з відносно важливими речами, які ви зможете в разі чого викинути.

Приклади тривожних валіз від lifepravda, radio HB, hromadske.

 

Евакуація домашніх тварин

Підготуйте все, що необхідно для вашого улюбленця: запас їжі, нашийник з іменем і номером телефону господаря. Підготуйте в чому ви будете перевозити свою тварину. Чи потрібне для цього спеціальне крісло. Знайдіть також місце, куди ховаються ваші тварини, щоб в разі чого зайти їх саме там. Більше про допомогу своїм тваринам в екстрених ситуаціях читайте в матеріалі Накипіло.

Ветеринарна аптечка для надзвичайних ситуацій

Звісно, у тваринки мають бути всі аналізи для виїзду. А також базовий набір аптечки, яка допоможе надати першу медичну допомогу. Список ветеринарної аптечки підготувала зоозахисна організація UAnimals.

Бомбосховища та укриття у Харкові

Якщо ви почули сирени, почули від офіційних джерел сигнал УВАГА ВСІМ — варто дотримуватись інструкції і вибігти на пошук сховку. Але треба знати куди бігти. Дізнайтесь про це завчасно.

Шукайте найближче укриття до свого дому на карті бомбосховищ Харкова. Знайдіть не тільки на карті, а й наживо – на скільки місце придатне для того, щоб там переховуватись? Візьміть із собою сусідів, облаштуйте разом місце усім необхідним для того, щоб перебути там деякий час. Запасіться водою і ковдрами.

Що треба знати про укриття і як підготувати це місце для перебування — слухайте тут. Що потрібно знати про укриття в Харкові.

Ще є тут

Обстріли вдома й на вулиці

Найбільше травм від обстрілів люди отримують саме з уламків скла. Тому найкраще заздалегідь заклеїти вікна скотчем, щоб уникнути травм. З цією ж метою можна заставити вікна. Але під час самого обстрілу варто ховатися в найглухішому просторі — в кімнаті без вікон і дверей з несучими стінами. При обстрілі в цьому сховку варто лягти на підлогу й захищати руками голову.

Коли обстріл припиниться, можливо з’явиться загроза обвалу (особливо якщо ви живете на верхніх поверхах), тому найкраще потім йти у бомбосховище.

Якщо ж обстріл застав вас на вулиці, найперше – впасти на землю, закрити руками голову. Порядок дії населення під час артилерійського обстрілу. Якщо 10 хвилин як ніяких звуків – можете обережно піднятись, озираючись навколо себе, і рухатись в сторону укриття.

Як говорити про війну та евакуацію з дітьми?

Найперше — зберігати самим спокій, не демонструвати панічні настрої при дитині. Адже дітям легко передаються настрої дорослих. Психологи радять правильно описувати дитині поточну ситуацію. Говорити чесно, доступно та достатньо.

Пропонуємо ознайомитись із рекомендаціями Ізраїльської служби тилу розробила методичку Світлани Ройз «Супергерої безпеки. Як підготувати дітей до можливих надзвичайних ситуацій». Роздрукуйте або покажіть з гаджетів і читайте брошуру разом з дітьми. Відповідайте на їхні питання.

Як заспокоїтися самому?

Говоріть з близькими, друзями, говоріть в домашніх чатах і навіть якщо нема з ким говорити — не залишайтесь наодинці зі своїми переживаннями.

Гарячі лінії психологічної безкоштовної допомоги:

Психологічна лінія — 0 800 500 225

Гаряча лінія PIN — 0 800 210 160

Лінія підтримки для ветеранів АТО/ООС — 7333

Переміщення при воєнному стані

Інформація по переміщенню тут

Допомагайте армії та волонтерам

Ще один спосіб заспокоїтись — допомогти тому, хто цього потребує. А у випадку з армією, це ще й збільшує наші шанси на перемогу. Куди можна надсилати допомогу:

Повернись живим

Станція Харків

Госпітальєри

Сестра Милосердя АТО/Харків

Голоси дітей: разом проти війни

Комментарии