
«Застаріла не система, а підхід»: експерти Kharkiv IT Cluster та NIX про розвиток IT освіти в Україні
22 лютого 2025 року в Харкові відбулося відкриття Кубку Університетів.
Кубок Університетів — це змагання з програмування серед старшокласників та студентів із усіх куточків України.
Мета — об’єднати талановиту молодь, мотивувати розвиватися в ІТ та показати можливості для професійного зростання в цій сфері саме в Україні.
Окрім того, це можливість перевірити знання теорії на практиці й отримати фідбек від фахівців ІТ-галузі.
Фінальне змагання Кубку Університетів стартує 22 березня, а поки триває реєстрація учасників та відбір кращих з кращих — розповідаємо, про що говорили на відкритті заходу.
Відкриття змагань відбулося за підтримки IT-команди NIX, багаторічного мембера Kharkiv IT Cluster та генерального партнера заходу. Під час відкриття Кубку Університетів організатори провели панельну дискусію про майбутнє IT-освіти та галузі загалом. До обговорення долучилися: Галина Литвинець — директорка Департаменту цифрової трансформації Харківської міської ради, Олександр Луцик — керівник Харківського офісу EPAM, Володимир Пономаренко — ректор ХНЕУ ім. С. Кузнеця та Олексій Рубель — керівник напряму технічної освіти в Корпоративному центрі навчання NIX. Модерувала дискусію виконавча директорка Kharkiv IT Cluster Ольга.
Спікери наголосили на важливості співпраці представників бізнесу, університетів та органів місцевої влади. Спільні обговорення та створення можливостей для молоді з фокусом на роботі в ІТ — невід’ємна частина змін у технічній освіті. У статті ділимося основними думками Олексія Рубеля — керівника напряму технічної освіти в Корпоративному центрі навчання NIX — генерального партнера заходу.
«Застаріла навіть не сама система освіти, а підхід до неї. У сучасній динамічній IT-сфері неможливо побудувати єдиний план навчання на чотири роки, і все. Тут потрібна гнучкість, і проявляється вона не лише у сформованих навичках, але й у процесі підготовки майбутніх фахівців. На мою думку, кращий спосіб для цього — впровадження в університетах дуальної освіти, причому через реальну, проєктну співпрацю з ІТ-бізнесом. За потреби залучати ресурси місцевих органів самоврядування. Із нашого досвіду, такі позитивні приклади кооперації вже є, ми над ними працюємо разом із університетами Харкова та Полтави», — зазначає Олексій Рубель керівник напряму технічної освіти в Корпоративному центрі навчання NIX.
«Ми як практики розуміємо, що потрібно знати початківцям в ІТ тут і зараз, який запит в індустрії глобально, на що буде попит за кілька років. І це все реально відобразити в програмах підготовки студентів. Можна експериментувати з форматами: запускати студентські проєкти, технічні лабораторії або курси на базі певних кафедр, а менторами можуть виступати досвідчені ІТ-спеціалісти. Це створить точки зростання й стане win-win рішенням для всіх: для університетів, молоді та для роботодавців».
На думку спікерів, дуальна освіта стосується не тільки посилення практичної підготовки початківців. Це насамперед зміна освітньої парадигми: якого рівня ІТ-фахівців ми готуємо і для виконання яких задач.
«Сьогодні потрібні не просто програмісти, а універсальні Software-інженери, здатні розв’язувати високорівневі задачі. Йдеться не лише про запровадження проєктного навчання, а про цільові настанови. Потрібно готувати спеціалістів, які після випуску мають затребувані навички та водночас можуть гнучко адаптуватися під запити індустрії. Із досвіду нашої співпраці з університетами, бачу, що освітянам теж близька ця концепція.
Наразі, підтримуючи такі заходи, як Кубок Університетів, ми підтримуємо розвиток саме цих майбутніх висококласних Software-інженерів. Тож закликаємо IT-бізнес та освітян координуватися в цьому напрямку, щоб відроджувати та посилювати харківську ІТ-освіту», — наголошує Олексій.
Kharkiv IT Cluster активно це впроваджує та реалізує. Понад 50% ресурсів Kharkiv IT Cluster спрямовує на розвиток освітнього напряму. Зараз спільнота об’єднує 213 освітніх партнерів із понад 16 регіонів України.
«Наші ключові стейкголдери — національні агентства, провідні заклади освіти України та профільні міністерства. Екосистема Kharkiv IT Cluster налічує понад 210 освітніх партнерів у 16 регіонах України, понад 480 бакалаврських, магістерських та докторських програм під супервізією. Для членів Kharkiv IT Cluster — ІТ-бізнесу, від нішевого до великого — це можливість долучитись до понад 42 тис. студентів через один дотик та системно й позитивно впливати на якість технологічної освіти в Україні», — коментує Ольга Шаповал, виконавча директорка Kharkiv IT Cluster.
Тож спільні зусилля освітян, влади та ІТ-бізнесу вже дають результати. Саме така співпраця допомагає знайти нових підхід до технологічної освіти в Україні.
Приєднуйтеся до Kharkiv IT Cluster, щоб разом розвивати IT-галузь. Отримуйте доступ до освітніх програм та нових можливостей.