Ревіталізація або будівельні трансформації Харкова: IT-парк на місці занедбаної борошномельної фабрики

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

У Харкові багато занедбаних будівель, які часто зносять, щоб звільнити місце для нової забудови. Яскравий приклад: вибух елеватора на Південному вокзалі. Можна довго сперечатися про історичну цінність даної споруди, але що тепер говорити, якщо будівлі немає.

Однак у Харкові є приклади, коли знакові для нашого міста архітектурні об’єкти не зносять, а навпаки, вдихають у них нове, зовсім інше життя. Яскравим прикладом такої трансформації є будівля старовинного парового млина на вулиці Юлія Чигиріна, 13.

Історичний контекст

Вулиці та провулки в цьому районі міста з кінця XVIII століття стали елітними, поступово звичайні будинки харків’ян зносилися, а натомість будувалися садиби та особняки харківської знаті. Одним із перших забудовників того часу був купець Василь Гладких та його родина. Вони збудували на цьому місці парову борошномельну фабрику. На той період підприємство годувало чималу частину Харкова.

У 1899 році мукомольня практично повністю згоріла. Будівля довго стояла покинутою, поки в 1919 році млин не націоналізували. У період німецької окупації вона не працювала та була частково зруйнована. Але вже 1944 року її відновили. З 1968 року будинок став називатися Харківський комбінат хлібопродуктів №1. Хлібокомбінат забезпечував місто випічкою до 1990 року. Після розвалу СРСР виробництво зупинили і з того часу будівля пустувала. У ньому неодноразово спалахували пожежі. Мукомольня почала повільно руйнуватися.

Нова філософія

Пам’ятник культури багато років простояв занедбаним, доки не втрутився бізнес. Будівлю викупила компанія “Строй Сіті Девелопмент”. Забудовник буквально врятував млин від руйнування та зберіг його автентичний вигляд, але змінив первісне призначення. Зараз ця будівля – центр тяжіння всієї забудови. Колишня борошномельна фабрика трансформувалася в простір для нетворкінгу IT-спільноти – IT-парк “Мануфактуру”.

У “Мануфактурі” побудована цілісна екосистема з кількох локацій. Space – територія для нетворкінгу, Place – комплекс коворкінг-центрів, офісів, торгових та комерційних площ, Home – апартаменти, площею від 23 до 46 квадратних метрів. Безпека на території ІТ-парку забезпечує власна служба охорони. Технічний та санітарний стан приміщень контролює керуюча служба.

Таким чином, “Мануфактура” стала простором для життя, роботи, розвитку та відпочинку ІТ-спільноти. Причому не лише українців. Про своє бажання зняти тут офіс вже зголосилися не лише українські, а й закордонні IT-компанії.

Збереження спадщини

Компанія дбайливо підійшла до збереження історичної спадщини. У приміщенні колишньої мукомольні і сьогодні можна побачити збережену в первозданному вигляді стіну ХІХ століття. На цеглині ​​кладки стоїть тавро та ініціали першого власника фабрики — Василя Гладких.

Те, що цегла збереглася в такому хорошому стані, говорить про високу якість кладки та професіоналізм тих, хто будував борошномельні наприкінці XIX століття, вважає керівник проекту IT-парку “Мануфактура” Микола Чумаков. На його думку, маркування, що збереглося, говорить про якість цегли. Також маркування несе інформацію про технічні властивості, які необхідно враховувати при будівництві будь-якого об’єкта. І це було враховано під час реконструкції будівлі.

“Під час будівництва ми зміцнили півтораметрові стіни, упорядкували колони, повністю відновили внутрішні приміщення. Тепер кожен елемент оновленої “Мануфактури” відповідає всім будівельним вимогам та стандартам”, – наголосив Микола Чумаков.

”IT-парку Мануфактура” — це приклад європейського підходу до збереження історичної та культурної спадщини, коли замість знесення будівлі розробляється проект його ревіталізації. Таким чином, будівництво набуває нових, сучасних функцій і при цьому зберігає початковий зовнішній вигляд.

Коментарі