На Харківщині відбувся регіональний економічний форум
Залучення інвестицій, підтримка бізнесу та український тех-ринок — 5 годин поспіль у Харкові шукали шляхи відновлення економіки в регіоні.
4 квітня відбувся економічний форум. Організатор — Асоціація приватних роботодавців. Запрошені — бізнес, влада, експерти та міжнародні донори. Позицію IT-спільноти щодо економічного відновлення регіону представив Kharkiv IT Cluster. Про головне з форуму — в статті.
Про підтримку бізнесу
В Україні на кінець 2023 року відновили діяльність 82% малих та середніх підприємств, що зупиняли роботу через повномасштабне вторгнення РФ. Це дані з дослідження програми розвитку ООН. В Мінекономіки говорять: держава намагається створити сприятливі умови для зростання активності бізнесу, бо стійкість підприємництва — це стійкість економіки. Серед таких заходів: впровадження грантових програм для бізнесу, створення інвестиційних фондів разом із західними партнерами, пошук джерел фінансування для компаній, що базуються в регіонах, які обстрілюють.
«Особливу увагу приділяємо постраждалим та деокупованим територіям. Наше завдання, аби до таких громад поверталися підприємства, малий та середній бізнес. Адже саме завдяки цьому можна буде перезапустити економіку», — зазначив заступник Міністра економіки України Олексій Соболев.
Харківська область — це територія з високим ризиком ведення бізнесу. Ризик має бути компенсований за рахунок двох складових: зниження податків та дерегуляція бізнесу, говорить президент «Асоціації приватних роботодавців».
«Субвенції, дотації, програми підтримки для бізнесу Харківщини — це має стати особливим питанням для державної влади. Бо саме бізнес забезпечує стійкість нашого регіону», — вважає президент «Асоціації приватних роботодавців» Олександр Чумак.
Про програму «єРобота» та «Доступні кредити 5-7-9%»
Проєкт «єРобота» запустили в Україні ще в 2022 році. Але на Харківщині він запрацював з 1 квітня 2023-го. Проєкт передбачає надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу. Лише від початку 2024 року в Харківській області розглянули 274 бізнес-плани на отримання мікрогрантів. А 145 підприємців отримали гроші, аби втілити свої бізнес-ідеї. Загальна сума — 34 мільйони гривень.
«Завдяки співпраці з Міністерством економіки України, в Харківській області були змінені умови щодо кредитування за програмою «5-7-9%». За даними Фонду розвитку підприємництва, в регіоні видано 3 509 кредитів на загальну суму 16,8 мільярда гривень за час повномасштабного вторгнення», — розповів заступник начальника Харківської ОВА Євген Іванов.
Про Дія.City
Дія.City — це правовий та податковий простір для IT-компаній в Україні. Перших резидентів почали приймати 8 лютого 2022 року. Зараз їх 921. У 2022 році резиденти сплатили до держбюджету понад 4 мільярди гривень, а в 2023 — 8,5 мільярда.
«Держава пообіцяла резидентам Дія.City стабільність упродовж 25 років, а також дотримання прав і законних інтересів. Тобто умови цього правового режиму не мають змінюватися вздовж цього терміну. Але в Національній стратегії доходів на 2024-2030 роки є розділ, в якому пропонують переглянути режими інвестиційного стимулювання. До такого режиму належить правовий простір Дія.City. Ця нестабільність призводить до того, що інвестори відмовляють від фінансування компаній та проєктів. Причина — забагато ризиків», — пояснила виконавча директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал.
Про IT-галузь загалом
Минулого року ІТ-галузь сплатила до бюджету понад 20 мільярдів гривень. Разом із тим, обсяг річного ІТ-експорту впав на 8,5%. За словами Ольги Шаповал, ІТ-сектор втрачає гроші через неукладені контракти з іноземними компаніями. А це — 2 мільярди гривень надходжень до економіки України щомісяця.
«Ми втрачаємо замовлення і не підписуємо контракти з міжнародними компаніями з двох причин. По-перше, немає ефективної системи бронювання ІТ-спеціалістів. По-друге, відсутня чітка процедура тимчасового виїзду за кордон у відрядження. Обидві — критичні для збереження, ведення та зростання ІТ-бізнесу», — вважає виконавча директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал.
Зазначимо, форум «Економічне відновлення та розвиток Харківської області в умовах війни» організовано громадською організацією «Асоціація приватних роботодавців» за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Програма підтримує український бізнес з метою підвищення конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також забезпечує українські компанії можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.